Ezért ne használd soha a telefonod szundifunkcióját

Az alváskutatók nem ajánlják, hogy ragaszkodjunk a „még öt perchez”.

Sokan ébredünk nehezen, és ilyenkor azt képzeljük, hogy a szundifunkció által biztosított plusz néhány perc alvás megmentheti a napunkat. Ez azonban nem így van: alváskutatók megállapították, hogy a folyamatos szundizás kifejezetten árt az egészségünknek.

Az amerikai alváskutató, Robert Rosenberg úgy érvel, hogy az állandó felébredés-visszaalvás tönkreteszi az alvásciklusunkat. Ilyenkor az agyunk nem tudja megállapítani, hogy annak van-e éppen ideje, hogy álmosak legyünk, vagy annak, hogy felébredjünk.

Ez ahhoz vezet, hogy napközben fáradtak, kialvatlanok leszünk, és ezáltal a teljesítőképességünk is látványosan csökken.

Az alvásproblémákból adódó állandó kimerültség azonban nem oldódik meg csupán a szundi-funkció kikapcsolásával: sokan krónikus alváshiányban szenvednek, ami azt jelenti, hogy átlagosan naponta kevesebb, mint hat órát alszanak. Ennek oka abban keresendő, hogy a digitális eszközök kék fénye akadályozza az alvást. Sokan elalvás előtt még nyomkodják a telefonjukat vagy táblagépüket, de ezeknek a fénye csökkenti az alvást elősegítő melatonin termelését. Ennek következtében esténként nem is érzik álmosnak magukat, és nem fekszenek le időben. Reggel ezután még inkább rontanak a helyzeten az ébresztő szundifunkciójának használatával.

Alvás előtt másfél órával ne telefonozzunk!

A szakértő azt javasolja, hogy elalvás előtt legalább másfél órával tegyük félre a kék fényt kibocsátó eszközöket, hogy a szervezetünk fel tudjon készülni az alvásra: ha ezt megtesszük, kevésbé fogunk reggelente ragaszkodni a szundizáshoz.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Kessel Krisztina

Címlapról ajánljuk

További cikkek