Arra a kérdésre, hogy megehető-e a másnapos főtt rizs, legalább olyan különböző válaszokat kaphatunk, mint arra: fogyasztható-e a lekvár, ha már penész van a tetején? Sokak szerint semmi baja a megmaradt rizsnek, hiszen szárazon vesszük, amit utána megfőzünk, mások szerint azonban veszélyes is lehet, ha elfogyasztjuk. De mégis kinek van igaza?
Sajnos nem alaptalanok azok az állítások, miszerint komoly probléma lehet ennek a köretnek az elfogyasztásából. Nyers formájában ugyanis egy bacillus cereus nevű baktérium is előfordulhat benne, melynek spórái még a főzést is képesek túlélni.
Hűtőbe vele!
A gond azonban akkor kezdődik, ha elkészítés, azaz főzés/sütés után túl sokáig marad szobahőmérsékleten a rizsünk. Ilyenkor elszaporodhatnak a baktériumok, és méreganyagok termelődhetnek benne.
Ha ezek bejutnak az emberi szervezetbe, akkor hányingert, hányást, hasi fájdalmakat és hasmenést okozhatnak, hasonlóan egy ételmérgezéshez. Sok esetben enyhék maradnak a tünetek, de a fiataloknál, az időseknél és az immunhiányos betegségben szenvedőknél ritkán akár életveszélyes állapot is felléphet.
Tehát minél több ideig marad szobahőmérsékleten a főttrizs, annál nagyobb a valószínűsége, hogy elszaporodnak benne ezek a kórokozók. Megelőzésként tehát annyit tehetsz, hogy mihamarabb beteszed a hűtőbe a maradékot. Azonban fontos, hogy ott se tárold egy napnál tovább, és fogyasztás előtt forrósítsd fel!
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Meglepő, de így készül a TÖKÉLETES RIZS egy séf szerint
A tökéletesnek titulált (ragacsos) rizs receptjét egy koreai-amerikai séf mutatta be, mi pedig biztosak vagyunk benne, hogy ezt a módszert (is) érdemes lesz kipróbálni.
Masszi- Rigó CsillaA basmati rizs népszerűsége az egekben - fogyókúra, IR esetén...
Az inzulinrezisztencia étrendjének előretörésével került a diétázók köztudatába, hogy a basmati rizs jobb választás más rizsfajtáknál. Utánajártunk, mi lehet ennek az oka.
Abonyi Orsi dietetikusÍgy használd a bulgurt és a kuszkuszt - nem kell...
Mostanában előfordulhat, hogy nem jutunk hozzá olyan hétköznapi alapanyaghoz, mint a rizs. De ne essünk pánikba, ha így járunk, próbáljuk ki ezeket a "rizshelyettesítőket"!
Bodon Judit dietetikus