Ősi olaszkultúra-mániás családomban a kávé újramelegítése legalább olyan főbenjáró bűn, mint ananászt tenni a pizzára vagy kecsöpöt a spagettire, hogy a trappistáról már ne is beszéljünk. A kávé frissen, forrón iható, sehogyan másképp. De mi erre a magyarázat?
Nem finom
Klasszikus klisémém az elfoglalt anyuka, aki megszokta, hogy hidegen issza meg a kávét, én mégsem tettem sose ilyet, egyszerűen azért, mert nem vagyok képes hidegen meginni, az újramelegítés pedig, ugye, tiltott dolog. A melegített kávé rettenetesen keserű, iszonyatos íze van, sőt, már az illatán érződik, hogy nem frissen főtt.
Kávékémia
A nyers kávéban savak és vegyületek találhatók, amelyek a melegítéstől keserednek meg- magyarázta a Huffington Post által megkérdezett szakértő. A zöld kávéban lévő savak lebomlanak, és egy, a tonik jellegzetes ízét adó anyaghoz, a kininhez hasonló aromát hoznak létre, amely nem olyan módon keserű, mint a kávé, hanem kellemetlenül, zavaróan, már-már csípősen fanyar. A kávéban lévő kesernyés ízt savak és édesség ellensúlyozza, így jön létre az egyensúly, ami a melegítéskor elvész.
A lényeg vész oda
A kávéban lévő vegyületek, éppen azok, amelyek egy friss, finom, gőzölgő bögre kávét olyan isten illatúvá és ízűvé tesznek, ingatagok: amint újramelegítjük, ezek a vegyületek darabjaikra esnek szét, és mindaz elvész a kávéból, amiért szeretjük.
Újrafő
A másik probléma, hogy a lefőtt italban maradhatnak kávédarabok, amelyek az újramelegítés során tovább főnek, így olyan ízek kezdenek belőlük kiválni, amiket már nem szerettünk volna kivonni belőlük. Ez ugyanolyan, mintha egy süteményt visszatennél a sütőbe, mikor már elkészült - a kész sütemény íze és állaga is egészen más lesz. Ugyanez történik a kávéval is, ha újra melegítjük és ez az oka annak, hogy azt javasolják, már főzés közben figyeljünk rá, nehogy újra forrjon a lángon.
Ne hagyd a főzőben
Ugyanez a helyzet, ha a lefőtt kávét benne hagyjuk a kávés kannában - azután egy-másfél órával, hogy megfőtt, az ital íze keserű, fémes jellegű lesz.
A megoldás
A cikk által megszólaltatott szakértők szerint a hőtartó bögrék és termoszok azonban jó megoldást nyújthatnak a problémára. Ezekben meleg marad a kávé akár órákon keresztül is, de érdemes észben tartani, hogy fél órán belül az íze még így is változni fog, hiába marad meleg.
Kávészünet - otthon is!
Kávét főzni és frissen meginni azonban nem csak azért fontos, mert így lesz a legfinomabb, hanem mert a szertartás segíthet abban, hogy szünetet tartsunk két munkamenet között. Ez fontos a munkahelyünkön is, de home office-ban hajlamosak vagyunk elfelejteni, mekkora szükségünk van rá - nem csak a koffeinre, hanem arra a pár perc szünetre is, míg a kávénk lefő.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Az 5 legtutibb módszer: így sterilizáld a lekvárosüvegeket!
Melyik a legjobb megoldás az üvegek legegyszerűbb és legbiztosabb tisztítására befőzés előtt?
NosaltyKevésbé veszélyes a koronavírus azokra, akiknek nincs D-vitamin-hiányuk?
Több kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy kevésbé tarolt a vírus azokban az országokban, ahol megfelelő az emberek D-vitamin szintje.
admin9 étel, ami nemcsak finom, de a bőrödet is kisimítja,...
Attól olyan csodálatosak, hogy kollagént tartalmaznak, vagy annak előállítását serkentik, tehát nem csak vitamindúsak, de a bőrnek is jót tehetnek.
NosaltyÍgy készíts fél szappandarabból egy liter folyékony, házi kézmosót
A módszer egyszerű, bár a tökéletes arányt nem biztos, hogy elsőre eltaláljuk, van értelme kísérletezni vele.
adminCímlapkép: Getty Images