Amikor a pálmaolajról olvasol blogokon, gasztro- vagy híroldalakon, biztos, hogy a cikkekben kételyek merülnek fel a használatával kapcsolatban, ugyanis ez a világon az egyik legvitatottabb alapanyag az egészségünk és környezetünk szempontjából is.
Ezt láttad?
7 MENTES-blog, amit mi is követünk - inzulinrezisztenseknek, cukor, tej vagy glutén nélkül élőknek
A pálmaolaj az egyik legváltozatosabban használható olaj, amit az afrikai olajpálma gyümölcséből nyernek. A korábban csak Afrikában őshonos fa mára Észak- és Dél-Amerikában és Ázsiában is megtalálható, sokoldalú felhasználhatósága az egész világon népszerűvé tette. Nagyjából azonos módon használják sütéshez-főzéshez az ázsiai országban, mint nálunk a sima napraforgóétolajat. A pálmaolaj szobahőmérsékleten szilárd marad, ellenáll az oxidációnak, magas hőmérsékletre hevíthető, hosszabban eltarthatóak vele a termékek. Ott van mindenben: ételekben, rúzsokban, krémekben, szappanban, margarinban, instant levesekben stb.
Éppen ezen tulajdonságai miatt a pálmaolaj iránti kereslet világszerte hatalmas, az élelmiszer- és kozmetikaipar óriási mennyiséget hasznosít belőle. Az emberi egészségre gyakorolt hatásáról is megoszlanak a vélemények, magas telített zsírsavtartalma miatt káros is lehet, de kiegyensúlyozott, változatos étrend esetén nem emeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Sőt, E-vitaminban gazdag, így antioxidáns sejtvédelmet is nyújt.
A pálmaolajjal a legnagyobb baj az, amit ipari termelése a természetnek okoz
Az olajpálmák viszonylag sokáig, akár 28-30 évig is élnek, és elég nagyra is nőnek. A terméséből készül a pálmaolaj, viszont ha a fák túl magasra nőnek, ahol már nagyon macerás szüretelni a termést, ekkor egyszerűen kivágják őket, hogy legyen terület a fiatalabb fáknak.
Ez számos állatfajnak jár végzetes következményekkel, akiknek veszélybe kerül a természetes élőhelye. Ahhoz, hogy az iparág lépést tartson a hihetetlenül nagy kereslettel az olcsó olajra, folyamatosan pusztítania kell az esőerdőket. Ennek a folyamatnak az egyik legnagyobb vesztese az orángután, a faj legalább 100 ezer példánnyal lett szegényebb az elmúlt 16 évben, de az elefántok, orrszarvúak, tigrisek is veszélyben vannak.
A WWF szerint az esőerdők felszámolása, ültetvényekké alakítása nagyban hozzájárul a klímaváltozáshoz, különösen a vele járó szén-dioxid-kibocsátás. Mit tudunk akkor tenni egyénileg, ha egyszer annyi mindenben benne van a pálmaolaj?
Egyénileg úgy tehetsz a legtöbbet, ha elolvasod a megvásárolni kívánt termék összetevőlistáját, és elkerülöd a pálmaolajat tartalmazó termékeket.
Az alábbi elnevezéseken találkozhatsz vele az Ingredients szó alatt:- Hydrogenated Palm Oil- Palm Kerner Oil- Palmolein Oil- Palm Oil Aminopropanediol Esters- Elaeis Guineensis (African Oil Palm) Oil- Elaeis Guineensis (Palm) Kernel Oil- Elaeis Guineensis (Palm) Oilstb.
2004-ben megalakult a Fenntartható Pálmaolaj-kitermelés Kerekasztala (Roundtable of Sustainable Palm Oil, azaz az RSPO), a megoldás tehát nem feltétlenül csak a pálmaolaj bojkottálásában rejlik. Az RSPO best practice-ek, azaz bevált, legjobb gyakorlatokra kényszeríti az iparági szereplőket. A cégeknek tudniuk kell, hogy hogyan, kicsoda és hol termelte meg a termékeikben felhasznált pálmaolajat. Az Egyesült Királyság 2012-ben ismerte fel a problémát és annak súlyos következményeit a társadalomra és a környezetre, ezért 2016-ra már a teljes pálmaolajimport 75%-át fenntartható forrásokból fedezte.
A változás, mint mindig, rajtad is múlik! Kerüld a pálmaolajat tartalmazó termékeket, vásárolj fenntartható forrásból, írj a nagyvállalatoknak, vagy éppen a kedvenc márkádnak, hogy váltson fenntartható forrásból származó pálmaolajra.
Ezeket olvastad már?
Így érj el sikereket a műanyagmentes kihívásban!
Még nem késő, legyél te is műanyagmentes pár napig, vagy akár még hosszabb ideig. Mutatjuk, min érdemes változtatnod!
Országh KittiEgyre őrültebb dolgokat művelnek a britek a műanyag szívószálakkal
Az Egyesült Királyság McDonald's éttermeiben tavaly vezették be a papír szívószálak használatát. A műanyag szívószálakat valaki most elképesztő áron árulja a neten.
Masszi- Rigó CsillaEz a nő 2,4 tonna műanyag kütyüt szedett össze a...
Bárcsak minden partszakasz megtalálná saját Karenjét - te szednéd a saját kezeddel a tonnányi szemetet?
Brecz JuditEzeket az egyszer használatos műanyagokat tiltják be az Európai Unióban
Az Európai Parlament szerdán szavazta meg azt a döntést, miszerint 2021-től több, egyszer használatos műanyag forgalmazását tiltják be az EU valamennyi országában.
Nosaltyvia Independent és WWF