A PMS-t, azaz a menstruációt megelőző rettegett tünetegyüttest leginkább a rossz kedélyállapot és a hasi görcsök jellemzik. Sokaknál azonban jelentkezik még egy tünet: a farkaséhség, ami valószínűleg genetikailag öröklődik.
Miért történik ez?
A tünetegyüttes hormonális változásokra vezethető vissza, amelyek a menstruációs ciklus utolsó két hetére jellemzők. Hatásukra az agy ingerületátvivő molekuláinak mennyisége és működése megváltozik, ez okozza a tüneteket, de ezek a legtöbb esetben elmúlnak a menstruáció harmadik-negyedik napjára.
Ebben az időszakban csökken a testedben a szerotoninszint, vagyis az örömhormon. Ezért is lehetséges az, hogy leginkább a csokit, illetve a cukros ételeket kívánod a leginkább, hiszen a tested pótolni szeretné ennek a hormonnak a hiányát. Persze a többi étel is segít ebben, hiszen az evésnek alapvetően nemcsak éhségcsökkentő funkciója van, de örömet is okoz.
Van egy másik teória is, amely szerint az ilyenkor megnövekedett étvágy a lejátszódó hormonális változásokhoz köthető.A menstruációs ciklusnak ezen szakaszában az ösztrogénszintünk ugyanis lecsökken, a progeszteronszintünk viszont megnő. Több kutatás is kimutatta, hogy ilyenkor jobban kívánják a nők az ételeket, és akár napi 500 kalóriával többet is képesek megenni, így előfordulhat, hogy felszalad pár kiló.
Hogyan kerülheted el a hízást?
Fontos, hogy ilyenkor se engedd el a helyes táplálkozást. Persze néhány kocka csoki bőven belefér, de figyelj oda, hogy ne egyél zsírban, cukorban és sóban gazdag ételeket, emellett pedig érdemes mellőzni a kávét és az alkoholt is. Egyél ebben az időszakban minél több kalciumban gazdag ételt, amelyek megakadályozzák a puffadást, és támogatják az emésztést. Továbbá a magnézium, illetve a B6- és az E-vitamin is segíthetnek meggátolni a kellemetlen tüneteket.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Ezért érdemes tényleg minden nap ALMÁT ennünk – élettani hatások...
Az alma hazánkban a gyümölcsök origója, a legalapvetőbb, leggyakoribb, legkedveltebb gyümölcsféle. Most épp nem túl olcsó, de annál egészségesebb!
Brecz JuditAmikor lecsap a kajakóma – mit tehetsz, hogy elkerüld?
Jártál már úgy, hogy egy jó ebéd után máshoz sem volt kedved, csak egy kellemes alváshoz?
Jenei GrétaEz a vezető halálok a nők esetében, mégis kevesen ismerik...
5-ből 1 nő haláláért a szívproblémák felelősek, mégsem vesszük őket elég komolyan.
Stuth-Nagy Niki4+1 dolog, amit sose csinálj lefekvés előtt, ha jól akarsz...
Úgy érzed, mindent kipróbáltál, hogy jól aludj? Lehetséges, hogy inkább pár rossz szokásodtól kell csak megszabadulnod.
Liptai Lilla