20 évesen meg sem kottyant egy átmulatott éjszaka vagy legalábbis elég volt a másnap, hogy kipihenjük a "fáradalmakat" - bezzeg 40 felett már egy hétvége sem elég, hogy újra önmagunk legyünk.
Miért van ez így? Mi változik vajon?
- Egyszerűen csak öregszünk és a szervezetünk már nem működik olyan jól - legalábbis ebből a szempontból.
- Lelassul az anyagcserénk, és így a lebontási folyamatok is - lassabban birkózunk meg az alkohollal.
- Elszoktunk tőle. Míg a húszas éveinkben akár több buli is jutott egy hétre, tavasztól őszig különösen, addig később a munkahely, a család miatt ezek az alkalmak jelentősen megritkulnak - csökken a toleranciánk az alkohol irányában.
- A túlsúly is számít - a magasabb testzsírarányú egyéneknek alacsonyabb az alkohol lebontásában szerepet játszó dehidrogenáz enzim szintje, aminek következtében lassabban csökken a vér alkoholszintje. És ahogy azt mindannyian tudjuk, ahogy öregszünk, tipikusan úgy rakódnak ránk a zsírpárnák - ez a folyamat is szerepet játszhat abban, hogy nem bírjuk már olyan jól a hajnalig tartó bulikat.
Az elfogyasztott alkohol hatással van az idegrendszerünkre, a hormonháztartásunkra, egyes szabályozási folyamatokra, a májunk, a vesénk, a szívünk működésére, a keringésünkre, a gyomor nyálkahártyájára.
Az "alkoholmérgezés" első idegrendszeri tünetei meglehetősen kellemesek: ellazulunk, boldogok vagyunk, aztán 1-2 pohárral később egyre lelkesebben pörgünk a buli közepén. Ha tovább iszunk, akkor elhomályosul a látásunk, lelassul a reakcióidőnk, az észlelésünk megbízhatósága csökken és egyre bizonytalanabb lábakon állunk. Feloldódnak a gátlásaink, aminek következtében a helyzetértékelésünk is egyre kevésbé lesz megbízható. Lelassul a beszéd, romlik a koncentrációkészség és nem tudunk tisztán gondolkozni. Magasabb alkoholkoncentráció mellett már elkezdünk csuklani, szédülni, zavarodottak leszünk, rosszkedvűek, 1-2 pillanat ki is eshet - majd jön a rosszullét: hányás, kábulat, lelassult lélegzés - ami akár kómához is vezethet.
Mi a megoldás?
Tekintettel arra, hogy a másnaposságra jelenleg még nincs gyógyszer, a tudósok javaslata szerint a háromnapos másnaposságot a legjobban úgy tudjuk kikúrálni, ha megelőzzük - azaz kizárólag mértékkel fogyasztunk alkoholt.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Egészséges és laktató reggelik: 13+1 zöldséggel turbózott tojásétel
Magas fehérjetartalmuk miatt a tojásos reggelik jól beleillenek az egészséges és a fogyókúrás étrendbe is. Turbózd fel őket zöldségekkel, hogy még egészségesebbek legyenek!
NosaltyFriss kutatási eredmények: a túlzott cukorfogyasztás újabb negatív hatását bizonyították...
Köztudott, hogy a túlzott cukorfogyasztás káros hatással van egészségünkre, egy friss kutatásban egy újabb betegséggel hozták összefüggésbe.
Bodon Judit dietetikusMessze még a tavasz: így pótold a D-vitamint a napsütéses...
Hazánkban sajnos a téli időszakban nem megfelelő a napsugárzás a D-vitamin előállításához. Tippjeink, hogy miként pótolhatod ezt a tápanyagot! (X)
Nosalty3+1 tipp, hogy újra beinduljon a fogyás
Minden életmódváltás során eljön az a pillanat, amikor a fejlődés stagnál, a fogyás megáll. Ilyenkor jó tudni, hogy mi a következő lépés, ahelyett, hogy feladnánk az egészet.
Suri Andi edző