Az alváshiány komoly egészségügyi problémákkal járhat hosszú távon, ezért kifejezetten érdemes figyelni arra, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvást biztosítsuk magunknak, lehetőleg minden nap. Rengeteg dolgot tehetünk azért, hogy minél pihentetőbb legyen az éjszakánk, többek között ide tartozik a megfelelő matrac kiválasztása, a lefekvés előtti alkoholivás korlátozása, vagy az ideális hálószoba-hőmérséklet–egy friss tanulmány szerint viszont az is befolyásolja az alvásunkat, hogy félig tele van-e az a bizonyos pohár, vagy félig üres.
Az Illinois-i Egyetem kutatói több mint 3500 (32-51éves) felnőtt alvási szokásait és az élethez való hozzáállását vizsgálták meg egy kutatásban, majd összehasonlították, hogyan függ össze az optimizmus, a pesszimizmus és az alvásminőség. A felmérést öt év alatt többször is megismételték, és kiderült, hogy az optimisták lényegesen jobban alszanak.Az eredmény pedig összhangban van azokkal a korábbi kutatásokkal, amelyek kimutatták, hogy az optimista emberek szív- és érrendszere egészségesebb.
A kutatásból a szakértők azt szűrték le, hogy az optimisták nagyobb valószínűséggel alszanak 6-9 órát, mint a pesszimisták, és 74 százalékkal kevesebb volt az esélyük a kóros álmatlanság kialakulására, és összességében 78 százalékkal nagyobb valószínűséggel aludtak jól.
A kutatók szociodemográfiai sajátosságokat, az életkort és az egészségi állapotot is figyelembe vették a kiértékelés során. A különbségek valószínűleg azért ilyen jelentősek, mert az optimista emberek jobban meg tudnak küzdeni a stresszel, és lefekvés előtt kevesebbet kattog az agyuk negatív dolgokon, mint a pesszimistáknak. Bár az eredmények csak megfigyelésekre és nagyrészt saját bevallásra alapulnak, a szakértők úgy gondolják, hogy jól mutatják az alapvető különbségeket az optimisták és a pesszimisták alvási szokásaiban.
Ezeket olvastad már?
Ennyit kell(ene) aludnia a gyerekednek egészsége érdekében
A gyerekek alvásának menedzselése minden szülő életében fontos kérdés - éljünk együtt egy csecsemővel vagy egy kamasszal.
Stuth-Nagy NikiMítosz vagy valóság: tényleg lehet alvás közben tanulni?
Gyerekként te is a párnád alá tetted a könyvedet, hogy reggelre kipihenten és okosan ébredj? Most kutatások készültek arról, hogy képesek vagyunk-e alvás közben tanulni.
Petrás Gabriella11 tipp a szakértőtől, hogy jobban aludj, ha te is...
Szomorú valóság: a magyarok több mint egyharmada küzd alvásproblémával. Ha te is közéjük tartozol, olvasd el alvásszakértőnk tanácsait.
NosaltyEz az oka annak, hogy van, akinek napi 6 óra...
Egy genetikai mutáció felfedezése hozzásegítheti a kutatókat újfajta alvássegítő gyógyszerek kifejlesztéséhez.
Stuth-Nagy Niki