Ezekre ügyelj, mielőtt szobanövényt vásárolsz

Ezzel a pár okos trükkel te is életben tarthatod a szobanövényeidet, sőt már a vásárláskor járj nyitott szemmel, hogy kiszúrd, mi az ami csodásan bírja majd az otthonodban.

Mindig irigykedve figyeltem azokat a barátaimat, akiknél csodálatosan zöld fikuszok, sárkányfa és dracéna rengetegek ékesítették szépségükkel a nappalit és a konyhát, miközben nálam minden növény záros határidőn belül (jól van őszinte leszek) nagyjából 3 napon belül kiszáradt vagy feladta a gyötrődést, amit akaratomon kívül okoztam.

Az otthon bármely helyiségét pillanatok alatt barátságosabbá teszik és vitalizálják a tereket. Általában annyit kérdeztem meg a beszerzésükkor, hogy mennyi napfényt igényelnek és milyen gyakran kell öntözni őket, ahhoz, hogy meghosszabbítsam az életüket és ne érezzem totális pénzkidobásnak a folyamatos újravételüket.

A szakértők viszont azt mondják, a növényápolás lépéseit talán a legkönnyebb elsajátítani, és akkor kell lényegesen körültekintőbbnek lennünk, amikor úgy határozunk, új zöldet telepítünk a lakásba. A hibalehetőségek nagy része ugyanis épp a vásárlás folyamatában, sőt, a kiválasztásban rejlik.

via GIPHY

Lesd a kártevőket!

Mindenképpen nézd meg, hogy nincsenek e váratlan "lakók", esetleges kártévők és sérülések, a leendő szobatársadon. Bizonyos kártevők megléte esetén ugyanis édeskevés, ha szeretettel gondozzuk a növényeket a mindennapokban, szinte biztosan elkerülhetetlen pusztítást okoznak, amivel az élettartamukat is jelentősen lerövidítik a hívatlan vendégek. Levéltetvek, rovarok, apró kis bogarak, mind lehetnek az elkövetők.

Körültekintően vizsgálódj!

Az interneten kutakodva is könnyen megtalálhatjuk, mi az, amit ne vigyünk haza a növény egyes részein pihenve az otthonunkba, de bármilyen furcsaságot észlelünk is, vegyük figyelembe, hogy nem csak a legnyilvánvalóbb helyeken lesznek megtalálhatók. Még gomba is tenyészhet rajtuk! Ellenőrizd a növény földjét, a szárakat, a levelek hátoldalát, és egy-egy furcsa, nagyobb folt is jelezheti, hogy nem kellene hazavinned. Bármennyire is munkálkodik bennünk sokszor a kicsit csálé delikvensek iránti együttérző szeretet, hogy mi mentjük meg, sajnos jobb, ha lemondunk róluk.

A fehér jelek

Sokszor viszont elég egyértelmű jele van, hogy valami nincsen rendben, méghozzá gyakran összefüggő, máskor foltokban megjelenő, fehér vattához hasonló lerakódások formájában, melyek igazából a viaszos pajzstetvek személyesen. A kaktuszok, pozsgás növények és páfrányok kiemelten gyakran lesznek a kártevők áldozatai, e mellett vírusos betegségeket is terjesztenek és a növényeket is ellehetetlenítik.

Mielőtt tehát egy növényt zöld "családtaggá avatunk", bizonyosodjunk meg róla, hogy egészségesen érkezik a házhoz, ha pedig minden erőfeszítésünk ellenére sem sikerül életet lehelni egy páciensbe, ne rögtön magunkat ostorozzuk, korántsem biztos, hogy bennünk van a hiba.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek