Ezekre figyelj oda, ha C-vitamint vásárolsz

Bizony nem mindegy, hogy honnan és mennyiért vesszük ezeket a készítményeket.

A tél közeledtével érdemes feltöltenünk vitaminraktárjainkat, hogy ellenállóbbak legyünk az esetleges betegségekkel szemben. Különösen most, a koronavírus második hullámának kellős közepén fontos odafigyelnünk arra, hogy immunrendszerünk masszív legyen. Így érdemes beszerezni a különböző vitaminokat, különösen a C-vitamint.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ is kiemelten ajánlja a C-vitamin bevitelét a járványra való tekintettel. Azonban nem mindegy, hogy a párszáz forintos tablettát vesszük meg a kisbolt kasszájában, vagy a gyógyszertári ellenőrzött készítményeket. A Pénzcentrum most utánajárt a titoknak:

milyen C-vitamint érdemes szedni? Érdemes méregdrága pirulákra kiszórni a pénzt?

Getty

Két fajta készítmény

A C-vitaminos készítményeket két nagy csoportba oszthatjuk: gyógyszerek és étrend-kiegészítők. Amíg az első csoportban összesen 128 termék található, és ezeket csak gyógyszertárban lehet kapni, addig a másik csoportba összesen 2265 termék sorolható. Utóbbit egyébként közértben, benzinkúton, drogériában, stb. ugyanúgy vehetünk, és jellemzően olcsóbban, mint a gyógyszerként nyilvántartott termékeket.

Mégis melyiket vegyük?

„Általánosságban elmondható, hogy a gyógyszerek minőségét a hatóságok sokkal szigorúbban ellenőrzik, mint az étrend-kiegészítőkét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének jó minőségű C-vitamin étrend-kiegészítő készítmények a piacon. A gyógyszerkészítményeket mindenképpen tudjuk ajánlani, az étrend-kiegészítők közül pedig érdemes a jól ismert és megbízható gyártókat keresni” – mondta a Pénzcentrum.hu-nak a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetség szakmai elnöke, dr. Marjai Tamás.

Arra azért felhívja a figyelmet, hogy lehetőleg kerüljük az olyan termékeket, amelyekről nem tudjuk, honnan származnak, illetve gyanúsan olcsóak.

„A C-vitamin fokozottabb bevitele bizonyítottan segíthet csökkenteni az enyhe légúti megbetegedések tüneteit. A szakirodalmi ajánlások alapján betegség esetén napi 500-1000 mg-ra emelhetjük az aszkorbinsav adagját. Retard készítményekkel ezt napi egyetlen kapszulával vagy tablettával megoldhatjuk, nem retard készítményeknél vegyünk be reggel és este 250-500 mg-os adagokat” – javasolja továbbá a szakember.

Ezeket olvastad már?

Forrásunk volt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek