Ezekkel a trükkökkel készíthetsz cukormentes, mégis finom, ropogós MÜZLIT

A házi müzlinél nincs jobb, de hogyan lehet teljesen mentes a hozzáadott cukortól, mégis ropogós és finom?

A bolti gabonapelyhekkel és müzlikkel sok egészségügyi probléma merül fel, de minden sokszorozódik, ha gyerekek eszik ezeket. A legnagyobb baj, hogy mindet igyekeznek egészségesnek eladni, azt sugallják, hogyha gabonapelyhet adunk a gyerekünknek, jó döntést hozunk, mert ilyen-olyan vitaminok és ásványi anyagok vannak benne. Lehet, hogy ennek egy része igaz is, de hogy iszonyatosan sok cukor van bennük, az is biztos, és ez ráadásul nincs reklámozva a dobozon.

A bolti cukros és drága

Pedig az alapszerkezet - mármint az, hogy a gyerek müzlit reggelizzen - egyáltalán nem rossz. Ha a gabona, ami az alapját szolgálja, teljes kiőrlésű és cukormentes, akkor már jók vagyunk, ha pedig mellé kerül némi gyümölcs, olajos mag, kevés tej, növényi tej vagy joghurt, akkor pedig tényleg teljes értékű lesz a reggelije, ráadásul nem is lesz éhes egy óra múlva. Nem úgy, mint a cukros, puffasztott pelyhek esetén, amelynek elfogyasztását követően fél órán belül tálalhatjuk az ebédet vagy a második reggelit. Ráadásul a bolti pelyhek, müzlik rettenetesen drágák - ha nagy tételben bevásárolunk zabpehelyből, magokból és aszalt gyümölcsökből, töredék áron hozzuk ki ugyanazt.

A sült müzlikhez is kell méz vagy szirup

Hosszú évek kísérletezése és próbálkozásai folytán nagy nehezen megtaláltam azt a megoldást, ami nem is túl cukros, de meg is eszik a gyerekek. Először kezdtük a granolákkal: ezek iszonyú finomak, az tény, de bennük is sokkal több a cukor annál, hogy reggeli lehessen belőlük a mindennapokban, mert mézzel vagy sziruppal sülnek.

Ezt láttad már?

Így rejtsd el a zöldséget, hogy a gyerek észre se vegye – tedd golyóba, tócsniba, palacsintába!

Az állag és az egészség

Az igazán nehéz a dologban az, hogy a méz vagy más folyékony szirup, amit a granolákhoz adunk, nemcsak az édességért, de a ropogós állagért is felelős, ezért egyszerre két veszteség is ér, amikor elhagyjuk. Ezt a hiányt viszont remekül kompenzálhatjuk mindenféle fűszerekkel: a fahéj különösen jól működik, mert automatikusan édesnek érezzük tőle a müzlit, annak ellenére, hogy nincs benne cukor. Más fűszer kombinációk is szuperek hozzá, minden, amit mézeskalácsba tennénk, például gyömbér, szerecsendió, kardamom, sőt, bevállalósabbak kurkumával is kipróbálhatják.

Nem kell cukor, tojásfehérje viszont jöhet!

Az egyik megoldás, hogy a cukrot teljesen elhagyjuk, nálunk ez is működik, hiszen keverünk a gabonákhoz aszalt és friss gyümölcsöket, amelyektől éppen eléggé édes lesz. Az ízen már önmagában az a trükk is sokat dob, hogy a zabpelyhet megsütjük, ha még ropogósabb állagot szeretnénk, akkor érdemes bevetni a hűtőben várakozó maradék tojásfehérjét. Ha méz helyett ezzel keverjük össze a pelyheket sülés előtt, nagyon ropogósak lesznek

Lekvár

Ha a ropogós állag olyasmi, amiről le tudunk mondani, az édességről viszont nem, akkor is vannak lehetőségek, elsőként például a szilvalekvár vagy a datolyaszirup. A sűrűbb szilvalekvárokat egy kevés vízzel érdemes higítani, majd elkeverni kókuszzsírral vagy olajjal, így összeforgatni a zabpehellyel, majd megsütni. A datolyaszirup még édesebb, ebből kevés is elég. Ezek persze ugyanúgy cukortartalmú édesítőszerek, de legalább természetesek, és van bennük vitamin is.

Gyümölcs

Enyhén édesebb lesz a müzlink úgy is, ha a hűtőben szomorkodó fonnyadtabb almákat, banánokat leturmixoljuk, és ezekkel keverjük el a zabpelyhet, majd megsütjük. Most a két trükk kombinációját szeretjük a legjobban: reszelt gyümölcsöt és maradék tojásfehérjét adunk a müzlihez, és így sütjük sütőben ropogósra.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Ács Bori

Címlapról ajánljuk

További cikkek