Mi lehet annyira finom, mint a kelt tészta? Na jó, talán még egy-két dolog, de alapvetően a karácsony melege, a lélek boldogsága, és nyúlós, puha tészta egyvelege nálam egyenlő a teljes kikapcsolódással. Bár sajnos csak ritkán ehetek belőle, így még inkább megbecsülöm, és tökélyre fejlesztem az elkészítést: ha kelt tésztáról van szó, nem viccelek, és csak a legjobbal érem be. Jöjjenek a tippek hozzá, készülhet a karácsonyi kalács, aranygaluska, briós, fahéjas csiga!
Mi más lehetne a kelt tészta lelke, mint a finomliszt és az élesztő? Itt jönnek a legjobb tippek az omlós karácsonyi kelt tésztákhoz!
Az élesztő cukron és keményítőkön él, és amikor éppen jóllakik, akkor szén-dioxidot kezd termelni a lisztben, ez okozza a tésztád növekedését. Figyelj a hőmérsékletre, a cukor és só mennyiségére, rossz időben és mennyiségben adagolva tönkretehetik az egész munkádat. Amikor kelesztünk, lényegében aktiváljuk az élesztőt. Természetesen a következők csak friss élesztőkre vonatkoznak, instantra nem.
Tegyél egy deci kézmeleg tejbe a friss élesztőből, olvassz fel benne egy-két teáskanál cukrot, és hagyd, hogy elkezdjen az élesztő dolgozni, buborékosodni. 5-10 percen belül habos, krémes egyveleget kell belőle kapnod. Ha semmi sem történik, kukába az egésszel, és kezdd elölről - érdemes éppen ezért több élesztőt vásárolni.
A legjobbak talán a sima liszt, só, élesztő, víz kombójával készült, általában sós tészták, a bagettek és ciabatták is így készülnek. A gazdagított kelt tészták (pl. a briós) tartalmaznak valamilyen zsiradékot, vajat, olajat, tojást is. Ha a te recepted is tartalmaz tojást, ajánlott előbb a liszt-víz-élesztő kombót összeállítani, hogy hidratált tésztát kapj, és a glutén részt dolgozhasd össze a zsiradékkal.
Természetesen a tésztádat egy jó alaposan meglisztezett deszkán (nyújtófelületen) kezdd el gyúrni - tűrd fel a ruhád ujját, és mehet a móka, amíg szép buborékosra nem dolgozod az egészet. A búzafehérjék összetapadnak a szén-dioxiddal, ez a titka a leggusztább kelt tésztának, szóval nagyon nem mindegy, mennyire alaposan dagasztod ki a tésztát.
Jó tésztához idő kell, alapból legalább 45 perc, de zsiradékkal dúsított verzióknál akár két órába is telhet, mire szépen, nagyjából kétszeresére megdagad a tészta. Ha feljött, és letelt a szükséges idő, finoman lyukaszd ki az ujjaddal a tetején a megkelt tésztát, hogy a felesleges gáz távozzon belőle.
Helyezd tepsire, alakítsd ki a tésztád formáját, gyúrd át, ha akarod, most szórd meg magokkal, és helyezz rá egy tiszta, enyhén nedves törölközőt, miközben előmelegíted a sütőt. Ezalatt ismét kétszeresére kell kelnie a tésztának, ha az ujjaddal finom “megbököd” a tésztát, és az összeesik, akkor még egy kis időre van szüksége a megfelelő állapothoz. Ez nekem se mindig sikerült, akkor is isteni lesz persze a vége, de ha a nagykönyv szerint halad minden, az maga a mennyország.
Általában 180 fok körül sütjük, 40-50 percig, addig, amíg szép aranybarna kérget nem látunk a kis cipónkon. A ropogós külsőhöz okos ötlet a sütő oldalait szórófejes flakonnal, vízzel befújni, mert az így keletkező gőzben isteni kéreg sülhet a kelt tésztádra.
Ezeket olvastad már?
10 jel, hogy súlyos karácsonyfüggőségben szenvedsz
Van már karácsonyi pulcsid? Titokban este megnézed a Reszkessetek betörőket? 10 tünet, ami bizonyítja, hogy nincs mit tenni, karácsony őrült vagy. Mennyi igaz rád?
Macsuga Viktória10 nagyon krémes és nagyon sajtos habroló
Dobd fel a szilveszteri bulit vagy a karácsonyi összejövetelt egy igazi, retró kedvenccel - otthon elkészítve sokkal finomabb, és azt is tudod, mi van benne.
NosaltyKonzum szaloncukor, habcsók és az elnyűhetetlen izzósor - Így nézett...
Az ultradizájnos karácsonyfák helyett régen különösebb koncepció nélkül, mindent rá alapon díszítettük a karácsonyfánkat, és csodaszépnek találtuk.
Petrás GabriellaIlyen ínycsiklandó ételek kerülnek az asztalra karácsonykor világszerte
Nem mindenhol a halászlé és a bejgli a divat – a világ körül egész különleges karácsonyi ételekre is bukkanhat az ember.
Stuth-Nagy Niki