Idén is sokan töltik a nyarat a Balaton-partján. A strandok közelében található boltokban számos játékot, matracot, napozóágyat be lehet szerezni, nem muszáj otthonról cipekedni. Naptejek széles kínálatából válogathatunk, és azzal sincs gond, ha megéheznénk. Szerintetek régen sokkal jobban megpakoltuk a bőröndöt és a strandtáskát, ha a magyar tengerhez indultunk nyaralni?
Sokakban még élénken él a SZOT üdülők és úttörőtáborok emléke. A régi balatoni strandolásokhoz is épp úgy hozzátartozott a naptej vagy a gumimatrac, mint ma, csak a választék volt jóval kisebb.
Nem volt szégyen nejlonszatyorral strandra menni
A nejlonszatyrok a 60-as, 70-es években váltak életünk részévé,így egyáltalán nem volt ciki, ha valaki ezekkel jelent meg a strandon. Szerencsére, ma már nem menő a műanyag szatyor, de így is fel-fel bukkan néha a strandokon valaki.
Nem hiányozhattak a női táskák és a halós strandszatyrok sem a partokról. Egyik-másik egészen divatos volt.
„Napozzon fabulon naptejjel”
A balatoni nyarak nélkülözhetetlen kozmetikumai voltak a fabulon naptejek. A termékcsaládot a Kőbányai Gyógyszerárugyárban fejlesztették ki a 70-es években. A fényvédő faktorokat akkoriban még másként jelölték. Az 5-öst érzékeny bőrre, erős napsütés esetén, a 3-ast normál érzékenységű bőrre, átlagos erejű napsütés esetén ajánlották. Ma már 30-as és 50-es számmal lehet őket megvásárolni.
Ez is érdekelhet!
WU2, Camea és Opera - Szépségápolás a rendszerváltás előtt
A fabulon mellett a Nivea termékei is felbukkantak a magyar tenger partján. A kék csomagolású kék krém mellől pedig a kék strandlabdák sem hiányozhattak a 80-as években.
Palma gumimatrac
A Kádár-korszakban piros-kék színű gumimatracok lepték el a balatoni strandokat. A Palmát a Taurus Gumiipari Vállalat dobta piacra 1957-ben. Mivel más gumimatrac nem volt akkoriban a piacon, ezért hamar népszerűvé vált a magyarok és a világ körében. A 70-es években külföldre is szállítottak belőle, még az Egyesült Államokba is. A 80-as években azonban az olcsóbb, gagyi termékek fokozatosan kiszorították a Palmát a balatoni strandokról.
Strandlabda és tollaslabda
A nyarak nem telhettek játék nélkül. Nem hiányozhatott a színes, retró strandlabda, amivel nem jelentet gondot, ha valakit fejbe találtál. Míg egyesek a vízben mulatoztak, addig mások a parton ütötték el az időt tollaslabdával vagy kártyázással.
„Itt a Márka, itta már ma?”
A strandolás szerves részei voltak a retró ételek és italok. Akik megtehették, azok a büfében vették a lángost, a főtt kukoricát és hekket, amit Balatoni Világos sörrel, Márka vagy Traubisoda üdítővel öblítettek le.
A nem annyira tehetős családok azonban előre terveztek. A strandtáskákat és nejlonszatyrokat előre megpakolták a retró szendvicsekkel, üdítővel, Balaton szelettel és más nassolnivalókkal.
Ezeket olvastad már?
Utasellátó és lacikonyha – Nekünk ez volt a street food
Emlékszel még azokra az időkre, amikor az Utasellátó és a lángosos előtt kígyózott a sor, a hentesnél pedig sült kolbászt ettünk mustárral?
Petrás GabriellaA Kádár-korszak legnagyobb vendéglátós átverései - Így lehetett 50 literes...
A mindenre elszánt, haszonorientált vendéglátós egy szezon alatt termelte meg az egész éves bevételét.
Petrás GabriellaEmlékeztek az üzemi konyhákra? Ezeket az ételeket ette régen a...
A szocializmus egyik legnagyobb vívmányának számított az üzemi étkeztetés megteremtése. Emlékeztek még, milyen ételek közül lehetett választani?
Nosalty