Ha van konyhakerted vagy virágoskerted, és már most elkezded az előkészületeket, jó eséllyel szép és gazdag termésed lesz majd!
Komposztálás
A komposztálás nem évszak függvénye, de ha eddig nem gyűjtötted össze a levelet a kertben, akkor itt az ideje összegereblyézni, és bedobni a komposztálóba őket. Ha van olyan fa vagy bokor, ami a télen kiszáradt, elhalt, azokat is most szedd ki a földből!
Ültetés magról
Afokhagymát és a borsót már most elültetheted a földbe, ugyanez a helyzet a hagymás virágok közül a tulipán, a jácint, a hóvirág és a krókusz hagymájával is. Később is megteheted, de ha szeretnél előre dolgozni, asárgarépa, a petrezselyem, aspenót, a retek és a fejes salátamagjait nem viseli meg az átmeneti fagy, így már ezeket is elvetheted a földben. Előtte azonban ásd fel a talajt, hogy minél lazább közegbe kerülhessenek a magok.
Amint elmúltak a talaj menti fagyok, és tartósan (azaz éjszaka és nappal is) 8-10 fok körül van a középhőmérséklet, a tormát, a sárgarépát és az articsókát is elültetheted.
Palántázás
Bár a zöldségszezon még messzebb van, de ha magról ülteted őket, már most nekiláthatsz. Fogj egy-egy nagyobb műanyag fagylaltos dobozt, tegyél földet bele, majd külön-külön szórd el a karalábé, a paprika, a paradicsom és a kelkáposztamagjait, majd tedd a mini ágyásokat napos helyre.
Sőt, ha jó idő van, ki is teheted őket a napra, de este ne felejtsd el bevinni a melegre. Fontos, hogy heti egyszer-kétszer öntözd meg őket! A magok körülbelül 6 hét alatt fejlődnek akkorára, hogy ki tudd majd őket ültetni a földbe - addigra már az időjárás is kedvezni fog ennek. Ha magról ülteted, a virágok közül ugyanígy bent ültesd a petúniát, a verbénát és a kék bojtocskát is.
Metszés
Ahhoz, hogy egész nyáron zöldelljenek, a díszfüveket és az évelőket vágd vissza már most, valamint a rózsák vadhajtásait is távolítsd el. A gyümölcsök közül a szőlő igényel törődést: van, aki már januárban elkezdi a szőlőtövek metszését, így a február egyáltalán nem számít korainak.
A szőlő mellett a meggyfát és a cseresznyefát is ritkítsd meg: az ág tövében növő 1 éves ágat hagyd meg, a többit nyesd le, csak úgy, mint a koronarendszerbe befelé növő ágakat. A fiatal ágakat arról ismered fel, hogy körülbelül egyujjnyi vastagok. Ha nagyobb ágat vágsz le, érdemes fagéllel bekenned a vágás helyét, hogy csökkentsd a fertőzés veszélyt.
Táplálás
A gyümölcsfák tövébe szórj műtrágyát, majd dolgozd bele a földbe. Az örökzöldeket, az azáleát és a kaméliát se felejtsd el táplálni savas talajjavítóval (például fehér tőzeg), a lombhullatókat, és a rózsákat pedig általános műtrágyával (például pétisóval) töltsd fel. Fontos: ha már most kiülteted az azáleát és a kaméliát, akkor az éjszakai fagyoktól megóvhatod, ha egy kartondobozzal körbeveszed.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
5 hiba, amit minden kezdő kertész elkövet – Így lehet...
Kedvet kaptál a kertészkedéshez, de valahogy mégsem olyan a konyhakerted, ahogy az a lelki szemeid előtt megjelent? Hibák, amiket ne kövess el!
Petrás Gabriella8 színpompás kerti növény, ami akkor is gyönyörű, ha egyáltalán...
Ha nem akarsz, vagy nincs sok időd kertészkedni, akkor is lehet szép kerted. Válassz kevés gondozást igénylő növényeket, és varázslatos környezetben élvezheted a nyarat!
Petrás GabriellaÍgy gondozd a konyhakertedet, hogy bőséges termés legyen! Tippek, trükkök...
A kiskertünkben termesztett zöldségek ízletesebbek, és jobban esnek, mint a boltiak. Így teremhet sok paradicsom, ropogós paprika és finom uborka, burgonya a kertedben.
Petrás Gabriella9 tipp, hogy hatékony legyen a tavaszi nagytakarítás - A...
Tudod hogy tisztíthatsz foltmentesen ablakot, miért jó a ketchup takarításra, és mi az, amit a legtöbbünknek nem is jut eszébe kitisztítani, pedig fontos?
Petrás GabriellaCímlapkép: Getty Images