A gasztronómia senkit nem hagy hidegen, a művészek pedig különösen érzékenyek a szépre, a jóra, az ízletesre. Legnagyobb zeneszerzőink, világhírű tehetségek kedvenc ételei következnek.
Bartók Béla
Diós kalács, ami saját, családi recept szerint készült. Valódi orvosságnak, varázséteknek tartotta, aminek különleges erőt tulajdonított, amivel vitatkozni még véletlen sem akarunk: elég csak egy finom, omlós kalácsra gondolnunk, nincs az a nyűg, amit ne enyhítene. Majd Amerikában, Los Angelesben megízlelte az avokádót, aminek a rabjává vált, és a Waldorf salátát is megkedvelte. A zöld salátából, almából, zellerből, ananászból, nyers paradicsomból, valamint majonézből álló étellel, amit szintén nagyon kedvelt.
Erkel Ferenc
Erkel a legnagyobb örömmel kolbászt és hurkát falatozott, amivel mi, magyarok, egészen biztos, hogy könnyen tudunk azonosulni. De Erkel szerette a vadhúsból és libából készült ételeket, amiket soha nem tudott megunni.
Liszt Ferenc
Liszt Ferenc az egyik legegyszerűbb, és legnagyszerűbb étel mellett tette le a voksát: a rántotta nagy imádója volt. A zeneszerző nemcsak reggelire ette a tojásrántottát, hanem bármikor képes volt megenni a sárga csodából egy adagot. De a malachúst sem vetette meg: a gombás malachús is a favoritjai közé tartozott, valamint a mandulás bundába csomagolt pulykamell, amit a reszelt sajt koronázott meg.
Kodály Zoltán
Liszthez hasonlóan Kodály is szerette a tojást, azonban ő nem a tojásrántottát, hanem a tojásos lecsóért volt oda. Ha leírjuk a receptjét, biztos, hogy te sem tudsz ellenállni: a hagymát szalonnán megpirította, majd szeletelt paprikát, és paradicsomot dobott rá. Ezt követően besűrítette tojással, és a legjobban krumplis gombóccal szerette. A pulykamellet is imádta, amit kapros-paprikás mártással és zöldséges rizzsel evett.
Ez is érdekelhet!
Költők és írók, akik a hasukon keresztül látták a világot
Mozart
Wolfgang Amadeus Mozart imádta a jó borokat, amik jól csúsztak kedvenc étele, a sült kappan és a fácánsült mellé. Szerette az ananászos borjúsültet, a kucsmagombát, a májgombóclevest, a rákot és a marhanyelvet, de a káposztát és a galambot is.
Beethoven
A kivételes tehetségű zenész a tojásban gazdag erőlevest és a parmezános makarónit szerette. A húsoknak nem volt nagy rajongója, a halakat viszont szerette, az egyik kedvence a sárga tőkehal volt burgonyával. De ha kedvenc ételt kellett volna választania, biztos, hogy a leves mellett tette volna le a voksát.
Bach
Bach szerette a füstölt sonkát, a szardíniát, a csukahalat, a marhahúst, a spenótot, a sült bárányt, és a kandírozott citromszeleteket,a zöldborsót, inkább az italok mellett köteleződött el, és Beethowenhez hasonlóan nagy kávéimádó volt. Erről a Kávékantáta is tanúskodik, de a muskotályt sem vetette meg.
Paganini
Az ördög hegedűse, aki már 8 évesen is úgy játszott, ahogy senki. Kedvenc édessége a macaron volt.
Chopin
Chopin a dinsztelt marhahústekercsért rajongott, ami egy lengyel étel, a neve zrazy. A tojásos, zöldséges töltelékkel gazdagított marhahúsnál csak a zenét szerette jobban a zeneszerző.
Verdi
Guiseppe Verdi a pármai szakácsművészet nagy rajongója volt, és a főzéshez saját zöldségeit használta. Kedvenc levese a tarhonyás krumplileves, amit pirított szalonnával, hagymával és sajttal bolondított meg. Imádta a paradicsomos gnocchit, a szószokat, a pármai sonkát, a parmezánt, de szerette az édességeket, a mandulás gyümölcskenyeret, azaz a panettonet.
Puccini
Puccini diákként minestronéval töltötte meg korgó gyomrát, de nem azért, mert annyira odavolt érte, hanem mert másra nem volt pénze. Később aztán, amikor már nem kellett azon gondolkodnia, mi kerül az asztalára, sült fácánt, foglyot, és angolnás tésztát falatozott, a fokhagymáért pedig rajongott.
Ezeket olvastad már?
Költők és írók, akik a hasukon keresztül látták a világot...
Volt, aki rendszeresen járt Gundel Károly vendéglőjébe, másnak tüzelőre sem telt, miközben hízott libacombról álmodozott. Így váltak irodalmi művek főszereplőivé az ételek.
Petrás Gabriella5 vadonélő, vitaminban gazdag növény, amiből finom mártásokat, leveseket és...
Lassan érkezik a tavasz. Sok olyan növény bújik meg a fűben, amelyeknek a tányérunkon is van helyük. Így készítsd el őket!
Petrás GabriellaPanír, a ropogós, aranyló bunda, amibe mi, magyarok, bármit képesek...
Az örök klasszikus, a rántott hús illata összeforrt a vasárnapjainkkal, de honnan ered? A rántott hús szinte hungarikumnak számít, pedig nem magyar találmány, hanem bizánci.
Petrás GabriellaKonyakmeggy, szegfű és fehérnemű az Aranypókból - Így ünnepeltük volna...
A rendszerváltás előtt még nem hallottunk a szerelem ünnepéről, és egészen más számított luxusnak, mint ma. De már akkoriban is megadtuk volna a módját az ünneplésnek.
Petrás Gabriellavia AcademiaBarilla, Parlando, ClassicalMusic, CorrectMedia, JGubler, FineDiningLovers, TheQuestingFeast