A koronavírus első hulláma éppen akkor érkezett, amikor az influenzaszezon elkezdett beindulni – és bár végül enyhébb lett ez is a kijárási korlátozások miatt, azért akadt bőven, aki elkapta az influenzát, és szenvedett tőle. Nehéz viszont megállapítani, hogy csak egy durva influenzáról volt-e szó, vagy az akkor még csak beinduló koronavírusról. Az alábbi jelek segíthetnek eldönteni – de biztosat egyedül a tesztek tudnak mondani.
Jobban szenvedtél, mint máskor
Van, aki viszonylag könnyen át szokott esni a megfázásos-influenzás időszakon – én is ilyen vagyok, egy-két nap alatt átmegy rajtam minden ilyen betegség. Idén viszont egy hétig szenvedtem, és sokkal rosszabbul voltam, mint máskor szoktam, ugyanezt hallottam több ismerősömtől is. A Texasi Egyetem kutatása szerint a kínai Vuhanban (ahonnan a koronavírus elindult) tavaly télen két influenzásra jutott egy COVID-os eset. Tünetek alapján azonban elég nehéz megállapítani, hogy melyik lehet influenza, és melyik koronavírus, nagyjából ugyanis ugyanazt produkálják, egy-két kivétellel.
Elvesztetted a szaglásod vagy az ízlelésed
Lehet, hogy akkoriban annak tudtad be, hogy be van dugulva az orrod, vagy furcsálltad, de nem igazán tudtad hova rakni a dolgot – a koronavírus-fertőzés egyik leginkább megkülönböztethető tünete a szaglás és az ízlelés elvesztése. Bár az allergia és az influenza esetében is előfordulhat ilyesmi, azért jóval ritkább, és nem is tart olyan hosszú ideig, mint a koronavírus esetében.
Elkezdett hullani a hajad
Ez is elég trükkös tünet, mert télen sokunknak jobban hullik a haja a D-vitamin hiánya és a hideg miatt, de a hajhullás is lehet a koronavírus-fertőzés tünete – egészen pontosan annak a jele, hogy már átestél rajta. Nagyon sokan a gyógyulás után hónapokkal később érzékelik, hogy jobban hullik a hajuk, mint egyébként szokott. Ez viszont nem olyan tünet, amit más felső légúti megbetegedéssel össze lehet keverni – esetleg a terhesség vagy a túlzott stressz okozhatja még.
Még most is nehézlégzést tapasztalsz
A JAMA tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a koronavírus-fertőzés hosszú távú következménye az, hogy sokáig úgy érzed, nem kapsz rendesen levegőt – ez nem egy állandó érzet, hanem egy vissza-visszatérő jelenség, és nagyon sokan tapasztalják. A kutatók még nem biztosak benne, pontosan mitől is lehet ez, hiszen a vizsgált alanyok már túlestek a betegségen, de valószínűleg az lehet mögötte, hogy a vírus a tüdőt támadja, és nagyobb a kár a légzőszervben, mint gondolnánk.
Nem múlik a köhögésed
Ha valamikor télen, esetleg tavasszal átestél egy betegségen, és utána hetekig, hónapokig köhögtél (talán még most sem tudod lerázni), jó eséllyel koronavírusos lehettél. A korábban említett JAMA-tanulmányban a nehézlégzés mellett ez volt a legtöbb, sokáig érzékelhető tünete a koronavírusnak.
Nagyon fáradékony vagy
A JAMA kutatásból az is kiderült, hogy a koronavíruson átesettek 53 százaléka még két hónappal a fertőzés után is extrém fáradtságról számolt be, így elmondható, hogy ez az egyik legtovább velünk maradó következménye a betegségnek. Nem tiszta, hogy ez miért történik – lehet, hogy az immunrendszer reakciójához van köze, vagy ahhoz, hogy a tüdőt viseli meg igazán a vírus, az azonban biztos, hogy sokáig marad a fáradtság a fertőzés után.
Furcsa tüneteid vannak még a betegség után is
Mivel a koronavírus egy nagyon új kórokozó, nagyon keveset tudunk arról, mit is művel pontosan a szervezettel. Ezért lehet az, hogy korábban teljesen egészséges emberek például szívproblémákkal küzdenek a fertőzés után. Ha olyan tünetekkel, következményekkel kell megbirkóznod, amikkel más influenzaszezonban nem, vagy hirtelen furcsa dolgokat veszel észre a testeden (ide tartozik például a fent említett hajhullás vagy a fáradtság is), akkor kezdhetsz gyanakodni – de ha sokáig maradnak a tünetek, inkább fordulj orvoshoz!
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Ezek lehetnek a koronavírus újabban felfedezett, bizarr tünetei
Még egy jellegzetes jele lehet a koronavírusnak, különösen az enyhébb lefolyású eseteknek: sebek jelennek meg a lábujjakon.
NosaltyKevésbé veszélyes a koronavírus azokra, akiknek nincs D-vitamin-hiányuk?
Több kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy kevésbé tarolt a vírus azokban az országokban, ahol megfelelő az emberek D-vitamin szintje.
adminA szakértő szerint nem jó, ha koronavírus idején erős az...
Ha eddig azt hitted, az a jó, ha erős az immunrendszered a járvány idején meg ha vitaminokat szedsz, akkor lehet, hogy tévedtél.
NosaltyKoronavírus: mutatjuk a bevásárlólistát, mit érdemes otthon tartani, ha beüt...
Sokan már hetekkel ezelőtt megrohamozták a boltokat, hogy felkészüljenek egy esetleges karanténhelyzetre. De valóban szükség van erre? És ha igen, akkor pontosan mikre?
NosaltyCímlapkép: Getty Images