Ezek a legnagyobb tévhitek a napozással kapcsolatban

Rengeteg tévhit kering a napfürdőzéssel kapcsolatban, lássuk, mi az igazság velük kapcsolatban!

Itt a nyár, sokan fekszenek ki a kertbe vagy a strandra, hogy minél előbb elérjék a vágyott bronzbarna színt. Ez bizonyos mértékig rendben is lenne, hiszen a napozás a megfelelő mértékben még akár jótékony hatású is lehet, de, ha nem vagy tisztában azzal, hogyan kell biztonságosan napozni, rengeteg kárt tehetsz a testeddel. Az alábbiakban felsoroljuk a legnagyobb tévhiteket, és elmondjuk azt is, hogy miért is érdemes őket elfelejteni.

1. Nem lehetek bőrrákos, ha nem égek le

A leégésnek semmi köze nincs ahhoz, hogy mennyi káros UV-sugárzás jut a bőrre. Ahhoz, hogy barnulj, mindenképpen sértened kell a bőrödet, hiszen ennek hatására kezdenek termelődni a pigmentek, amelyek bebarnítják a bőrödet. Ez a károsodás pedig előbb-utóbb vezethet bőrrákhoz akkor is, ha soha az életben nem égtél le igazán.

2. Ha előbarnulok, megvédem a bőrömet

Ez már csak azért sincs így, mert az előbarnulás során is károsítod a bőrödet, hiszen pontosan ettől barnulsz le. Lehet, hogy nem fogsz leégni, mert a bőröd már károsodott annyit, hogy képes legyen megvédeni magát, de az, hogy ezzel jót tennél neki, erős túlzás. Mindegy, hogy mennyit barnulsz, a bőrödnek károsodnia kell ahhoz, hogy jó színed legyen.

3. A szolárium biztonságosabb, mint a napozás

A legtöbb szolárium csak UV-B sugárzást bocsájt ki, ami kevésbé perzseli a bőrt, ezért ritkábban okoz leégést, de ugyanúgy károsítja a bőrt, mint a napfény, amely UV-A és UV-B sugárzással is stresszeli a testet. A bőrrák szempontjából egyik sem jobb a másiknál, mindegyik megnöveli a megbetegedés kockázatát.

Ez is érdekelhet:

Így kezeld tényleg hatékonyan a leégést bőrgyógyászok szerint

4. Ha csak néhányszor égek le, azzal nincs semmi gond

Ha leégtél, az már azt jelenti, hogy a vörös területen a bőrsejtek jó része elhalt, másik része pedig megsérült. Elég egyetlen leégés, már ez is okozhatja azt, hogy az abnormális sejtek burjánzani kezdenek, és kialakul a bőrrák. Persze nyilván a néhány leégés jobb, mint a sok leégés, de azért alapvetően arra kellene törekedni, hogy soha ne pirosodj le a napon.

5. A családomban nincs bőrrákos ember, ezért az én esélyeim is nagyon alacsonyak a betegségre

A legtöbb fajta bőrrák nem a genetikára vezethető vissza, hanem a napsütés okozta sérülésekre és károsodásra. Ha a felmenőidnek bőrrákja volt, valószínű, hogy azért, mert túl sokat voltak védelem nélkül a napon, nem azért, mert a család hajlamos rá. A genetika leginkább csak abban játszik szerepet, hogy milyen árnyalatú a bőröd: ha nagyon világos, és tele vagy anyajegyekkel, nagyobb az esélyed a betegségre, mint annak, akinek természetesen sötétebb a bőrszíne.

6. Ha felhős az idő odakinn, nem kell napvédelem

A napsugarak nagy része áthalad a felhőkön, csak nem azok, amelyek a látható spektrumon belül vannak. Így felhős időben is ugyanúgy leéghetsz, és ugyanolyan esélyed van a bőrkárosodásra is. Persze nem kell minden nap vastagon naptejjel kenni magad, de az arcodra figyelj oda ilyenkor is, és ha nyaralni mész, ne csak a tűző napon figyelj a fényvédelemre!

Ezeket olvastad már?

via Epiphany Dermatology

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...