Kevés dolgot szeretek annyira, mint egy didergős nap után meleg takaróba burkolózva elkortyolgatni egy forró teát. Azt is kiskorom óta tudom a nagyitól, ha citromfűteát iszom, hamarabb álomba szenderedem, ha pedig meg kell nyugtatni a hasam, akkor a kamillára szavazok. Az immunrendszerünknek biztosan nem árt, ha nap mint nap fogyasztunk egy csészével, hiszen értékes mikrotápanyagokat tartalmaznak. A teafogyasztás ráadásul egyes kutatások szerint csökkentheti a rák, a szív- és cukorbetegség kockázatát és megnyugtathatja a hasi panaszokat. Bár nem feltétlenül gyógymód önmagában, ha emésztőrendszeri problémákat tapasztalsz, ezek a teák segíthetnek a gyomorpanaszok rendezésében.
Gyömbértea
A gyömbért évezredek óta használják gyógyszerként olyan régiókban, mint Ázsia és India. Segít enyhíteni a gyomorpanaszokat, emésztési zavarokat, mozgásszervi betegségeket és az émelygést is. Ennek oka a gingerol, a gyömbér fő alkotóeleme, amely felvértezi az emésztőrendszerünket, és elősegíti a puffadás elleni küzdelmet. Ha esetleg mégsem csúszik tea formájában, akkor reszelhetjük a friss gyömbért például a legtöbb thai ételbe, de húslevesbe is, és persze a sushihoz is kiválóan passzol, pácolt változatban.
Kamilla tea
Nem csak mítosz, a tea tényleg segít, hogy jobban érezd magad, amikor beteg vagy. A kamilla enyhíti a hasi görcsöket, javítja a mozgásszervi betegségeket, hasmenést, émelygést, emésztési zavarokat, és a hasi gázokat is csökkenti. A növény flavonoidoknak nevezett tápanyagokat tartalmaz, amelyek gyógyító tulajdonságokkal bírnak. Általában álmatlanságban szenvedőnek is segítséget nyújt.
Borsmenta tea
A tea elengedhetetlen, amikor influenzaszezon közeledik, de hidd el, egész évben segítségedre lehet. Vannak olyan tanulmányok, amelyek kimutatták, hogy különösen a borsmentaolaj hatásos az irritábilis bélszindróma (IBS) kezelésében, mivel elősegíti a hasi fájdalom csökkentését, és a betegség további tüneteit is mérsékli. Úgy gondolják, hogy hasonló előnyökkel járhat a borsmentatea fogyasztása is. A mentolt és illóolajokat is tartalmazó borsmentaleveleket használják émelygés, menstruációs görcsök, és puffadás kezelésére is.
Fodormenta tea
A fodormenta erős antioxidánsokkal van felvértezve. Az évelő növényt általában a hányinger, emésztési zavarok, puffadás és gáz tüneteinek enyhítésére vetik be. Bár további kutatásokra van szükség, állítólag még a memóriánkat is javítja.
Szent bazsalikom/tulsi tea
Ez bizony nem az a bazsalikom, amit a kedvenc pizzádon találsz. A szent bazsalikomot a hasmenés, émelygés és hányás tüneteinek enyhítésére használják. A „gyógynövénykirálynő” fogyasztása ráadásul napjaink egyik legnagyobb ellenségének, a stressz tüneteinek visszaszorításában is a társunk lehet. A stresszről ismeretes, hogy nagyon erős pszichoszomatikus tünetei lehetnek, ám a tea fogyasztása enyhítheti ezeket, és megakadályozhatja a stressz által kiváltott fekélyek kialakulását is.
Édesgyökér tea
Az édesgyökér glicirrizinsavat tartalmaz, ez a gyulladásgátló komponens pedig jótékony hatással van az immunrendszerre. Az ebből készült tea segíthet számos gyomorprobléma enyhítésében, beleértve a fekélyeket, emésztési zavarokat, az enyhébb ételmérgezéseket és gyomorégést is. A növényről ismert, hogy megvédi gyomrot, de vigyázat, túl sok édesgyökér fogyasztása negatív hatással lehet a szív egészségére, és várandós nőknek sem ajánlják.
Zöldtea
A zöld tea rendszeres fogyasztása enyhíti a hasi puffadást és a hasmenést, de a gyomorfájdalom, az émelygés, illetve a Helicobacter pylori baktérium okozta megbetegedések is azok közé tartoznak, amik ellen sikerrel bevethetjük. Ne felejtsük el azonban: a zöld tea koffeint tartalmaz, ezért lefekvés előtt közvetlenül nem ajánlott fogyasztani. Bónuszként viszont jó az anyagcserére, és diétákba is könnyen beilleszthető.
Fekete
Ez a tea sem véletlenül népszerű az egész világon - olyan előnyökkel is jár, amelyek javíthatják a belek egészségét. A fekete tea polifenoloknak nevezett mikrotápanyagokat tartalmaz, amelyekről ismert, hogy elpusztítják a káros baktériumokat, elősegítik a jótékony baktériumok szaporodását, és javítják az emésztőrendszer nyálkahártyáját. A fekete tea kiváló alternatívája a cukros energiaitaloknak vagy akávénak, ha egy kis koffeinlöketre van szükséged!
Édeskömény tea
Ha az édesköménymagok forró vízzel találkoznak, az elkészült teakeverék segít az emésztőizmok ellazításában és a székrekedés enyhítésében, de hasmenés esetén is segítségünkre lehet. Az édeskömény tea antioxidánsokban gazdag, amelyek elősegíthetik a káros baktériumok elleni küzdelmet. Ha úgy érted, nem alszol eleget, próbálj meginni egy csészével lefekvés előtt. A régi időkben az édesköményt használták az álmatlanság kezelésére.
Citromfű
Ha legközelebb annyira ideges leszel, hogy a gyomrodra is rámegy, úgy, hogy aludni sem tudsz, készíts citromfűteát! A gyomorgörcsök és a PMS tünetei ellen is hatásosan felveszi a küzdelmet, mert védelmet nyújt a gyomornak. A citromfű a szájban lévő fertőzéseket is hatásosan kezeli, és tényleg meghozza a nyugodt álmokat.
Ezeket olvastad már?
5 nyavalya, amire a nagymamám mindig a csalánt ajánlotta
A csalán mára méltatlanul mellőzött növény lett, pedig nagyszüleink még nagy becsben tartották, nem engedték kiirtani.
Fenes GábrielEmlékeztek az üzemi konyhákra? Ezeket az ételeket ette régen a...
A szocializmus egyik legnagyobb vívmányának számított az üzemi étkeztetés megteremtése. Emlékeztek még, milyen ételek közül lehetett választani?
NosaltyAz étrended a legjobb ránctalanító...de mégis mit kell enni pontosan...
“Az vagy, amit megeszel” – elkoptatott frázisként hat ez a mondat, pedig nemcsak a szervezet egészsége, de a bőr szépsége is ezen áll vagy bukik.
Czvitkovits Judit9 szépségtrükk, melyhez mindent megtalálsz a konyhában
Azt gondoltad eddig, hogy jól kinézni csakis sok pénzből lehet? A szépség receptje ott van a konyhádban.
Országh KittiCímlapkép: Getty Images