A táplálkozás terén kevés dolog maradt, amiben szinte teljes az összhang a különböző nézetek terén. Ez alól ritka kivétel az érzéki örömökkel is kecsegtető mediterrán diéta, amely sokkal inkább egy életmód, mint egy betegség vagy fogyni vágyás idején követendő szabályrendszer. Ahogy a nevéből is kiderül, a déli országok tudhatják magukénak: az ottani klímának, környezetnek megfelelő ételeket és italokat öleli fel, melyeknek számos jótékony egészségvédő hatása ismert.
Kutatások bizonyítják, hogy a mediterrán jellegű étrend nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek (például magas vérnyomás, érszűkület, infarktus) ellen véd, de egyes daganatos betegségekkel szemben is. Gondoltad volna például, hogy a rendszeres paradicsomevés (a benne található likopin révén) csökkenti a prosztatarák kockázatát? Ráadásul a likopin felszívódása a főzés hatására még jobb lesz, így a sűrű és zamatos paradicsomleves vagy egy mennyei pizzaszósz e tekintetben kedvezőbb a nyers paradicsomnál. Máris szimpatikusabb lett az olasz konyha!
De itt álljunk meg egy pillanatra! Vajon valóban az olaszoké a dicsőség a mediterrán diéta „kitalálásáért”? A válasz: a mediterrán étrend gyűjtőfogalom, amelyet Ancel Keys amerikai tudós az 1950-es években alkotott a Földközi-tenger térségében élő népek hagyományos étkezésére. Bár a déli népek étrendjének egyes elemei különböznek, közös vonásaik révén mégis egységesen megkapták a mediterrán jelzőt.
Miből áll ez az étrend?
A mediterrán diéta alapjai:
- az étkezések alapját a teljes őrlésű gabonafélék, burgonya, zöldségek, gyümölcsök valamint hüvelyesek alkotják,
- friss, helybéli, szezonális összetevőket használnak: gyümölcsöt, zöldséget, fűszernövényeket (ez azzal is jár, hogy a sóval óvatosabban bánnak),
- gyakran kerülnek tengeri halak a tányérra (makréla, hering, lazac, tonhal),
- a soványabb, fehér húsokat (például baromfi) előnyben részesítik a vörös húsokkal (sertés, marha) szemben,
- ritkábban választják a zsíros tejtermékeket,
- jó minőségű olívaolajjal főznek hidegen, melegen,
- az olajos magvak és egyéb növényi olajok gyakori szereplői a menünek,
- édesség gyanánt főleg aszalt gyümölcsöket, gyümölcsleveseket, teljes kiőrlésű lisztből készült süteményeket esznek (kevesebb cukrot használnak),
- szeretik a vörösbort, igen ám, de ezt is csak módjával és a jobbik fajtából.
A fentiek mellett a mediterrán diétának az aktív életmód, valamint az egészséges társas és lelki tényezők is elengedhetetlen kellékei. A tánc öröme, a napközbeni sziesztázás, a közös étkezések, a sok beszélgetés (akár kicsit hangosabban is) mind-mind hozzájárulnak a déliek derűjéhez, egészségéhez.
Sajnos a globalizáció sokat rontott a helyzeten, és ma már délen sem minden fenékig tejfel - a gyorséttermek elterjedése, a nyugati rohanó, stresszes életmód és a túlevés, kevés mozgás a mediterrán térség lakóit sem kerüli el. Szerencsére egyre nagyobb értéket képviselnek az étkezésben a hagyományok, az otthon készített ételek, úgyhogy reméljük még hosszú ideig fennmarad ez az étrend.
Ezeket olvastad már?
Turbózd fel az immunrendszered! - 15 vitamindús téli saláta
Sokat kell még várnunk a tavaszi zöldségkínálatra, addig is együnk minél többet azokból, ami van. 15 salátaötlet téli zöldségekből: használj káposztát, céklát, édesburgonyát!
Nosalty10 ok, hogy ne csak a szépségért fogyj
Sokan azért vágnak bele ilyen-olyan fogyókúrákba, mert csinosak szeretnének lenni. Pedig lehet, hogy ez egy tévút, vannak ennél szerintem fontosabb okok is.
Bodon Judit dietetikusEgészséges olajok? Igen!
Milyen olajat érdemes az ételkészítéshez használni? Én az olajak esetében is a sokféleségben hiszek, most az olíva- és a lenmagolaj jó tulajdonságait mutatjuk meg nektek.
Bodon Judit dietetikus11+1 könnyű joghurtos saláta a majonézes verziók helyett
A könnyebb ebédek érdekében felejtsd el a majonézt, és krémesítsd salátáidat joghurttal vagy görög joghurttal. Ne aggódj, a fűszerekkel nem kell spórolni!
Nosalty