Még tavaly novemberben vágott bele a szerkesztőségünk néhány tagja különféle kihívásokba. Én és Gyuri kollégám nem ettünk húst egy hónapig - tapasztalatainkról ebben a cikkben olvashatsz többet -, Nóra, Gábriel, Gréti, Petra és Zsófi pedig a manapság oly népszerű szénhidrátdiétát próbálták ki.
A diéta alapjai
Leginkább 160 g-os diéta néven találkozhattatok ezzel az étrenddel, amely elsősorban a fogyni vágyók, illetve az inzulinrezisztenciával élők körében népszerű. Bár a nevében szerepel, hogy napi 160 g szénhidrátot tartalmaz, azt fontos leszögezni, hogy nem mindenkinek ennyire van szüksége - a napi szénhidrátbevitel (ill. energia-, zsír-, fehérje-) több tényező függvénye.
A meghatározott szénhidrátmennyiség mellett kiemelten fontos, hogy a megfelelő szénhidrátok alkossák az étrend egyik pillérét. Ezek a szénhidrátok az ún. összetett- vagy közismertebb nevükön a lassan felszívódó szénhidrátok.
Kollégáim az egy hónapos kihívás során elsősorban erre koncentráltak: elhagyták étrendjükből az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátokat: nem fogyasztottak cukrot, cukros ételeket, fehér lisztet, -rizst, süteményeket, édességeket stb.
Lássuk, ki hogy boldogult a kihívással és milyen tapasztalatokkal gazdagodtak az egy hónap alatt!:
- A résztvevő kollégák közül hárman jelentettek fogyást a 4 hét alatt, a másik két kollégának nem változott a testtömege,
- szintén hárman jelezték, hogy jobb lett a közérzetük,
- és mindannyian úgy érezték, hogy jobb lett az energiaszintjük - azaz hatékonyabban tudták ellátni napi teendőiket,
- két ember kivételével a többiek úgy érezték, hogy sikerült változatosabbá tenni az étrendjüket is.
A visszajelzések alapján mindannyian jóérzéssel zárták ezt a kihívást, és többeknél is megfogalmazódott, hogy ezt az odafigyelést hosszabb távon is szeretnék megtartani. Ha nem is úgy, hogy teljesen kizárják az étrendjükből akár a fehér kenyeret, akár a fehér rizst - hanem inkább úgy, hogy ezeket csak alkalmanként fogyasztják, illetve pl. a kenyér esetén csak a jó minőségű - pl. kovászos - kenyeret emelik vissza a menüjükbe.
Az is egyértelműen kiderült a 4 hét alatt, hogy ennyi idő azért kevés az igazi "életmódváltáshoz", a régi berögzült szokások levetkőzéséhez. A megfelelő étrend tervezést, készülést, gyakran otthoni előre főzést igényel - ezeknek a tevékenységeknek pedig meg kell találni az idejét a hétköznapi rutinban.
Ugyanakkor egyértelművé vált, hogy nem lehetetlen a feladat sok munka és család, utazások mellett sem, és hogy már egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk egészségünkért, mindennapi jobb közérzetünkért. Mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy próbáljátok ki bátran ti is!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezeket olvastad már?
Eljött ez a nap is: véget ért 4 hetes cukormentes...
Eljött a nagy nap, véget ért a szerkesztőség 4 hetes cukormentes élet kihívása. Olvassátok tapasztalatainkat, botlásainkat és jövőbeli terveinket!
Bodon Judit dietetikusLehet, hogy mégsem a reggelizés, hanem pont a reggeli KIHAGYÁSA...
Kötelező reggelizni, ha fogyni szeretnénk? Erre a kérdésre keresték a választ ausztrál kutatók.
Bodon Judit dietetikusMostantól így kéne étkezned, hogy neked, a gyermekeidnek és a...
2019-ben az egyik legfontosabb téma a Föld fenntarthatóságának kérdése lesz. Sokat tehetünk mi magunk is azért, hogy minél jobb legyen a bolygónknak - pl. a táplálkozásunkkal.
Bodon Judit dietetikusBelevágsz a 160 g-os diétába? Így illesztheted be a kenyérféléket...
Gyakori tévhit a szénhidrátdiétával szemezők körében, hogy el kell hagyni az étrendből a kenyérféléket. Erre azonban semmi szükség, sőt!
Bodon Judit dietetikus