Ma már mindenki számára egyértelmű, hogy a sikeres fogyás titka a megfelelő étrend és a rendszeres testmozgás. De az is nagyon fontos, hogy akkor se hagyj fel a sporttal, ha már elérted a célodat!
Ugyanis, ha a szervezeted már hozzászokott a rendszeres terheléshez és te egyszer csak hirtelen abbahagyod az edzést, szinte észrevétlenül szaladhatnak vissza a nehezen leadott plusz kilók. Arról már nem is beszélve, hogy újra megnő a mozgáshiány miatt kialakuló betegségek kockázata is. Persze egy rövidebb kihagyás általában nem jelenthet problémát, ha jó formában vagy, de túl sokáig nem érdemes hanyagolni az edzéseket.
Lássuk mi történik a testünkkel, ha elhagyjuk a mozgást!
1 hét edzés nélkül
Előfordulhat, hogy az élet közbeszól és egy kisebb megfázás, egy elfoglaltabb időszak vagy egy nyaralás miatt egy hétig szinte teljesen mellőznöd kell a mozgást. Ilyenkor érdemes a megszokottnál is nagyobb hangsúlyt fektetni a kiegyensúlyozott, egészséges étkezésre, mert különben könnyen visszaszedhetsz a leadott zsírból, akár egy hét után is. A szervezet ugyanis már megszokta az edzéseket, mozgás nélkül pedig egész más lesz a napi aktivitásod így az anyagcsere-folyamatok is lelassulnak.
Tipp: Mivel a mozgáshiány miatt akkor is kalóriatöbblettel kell számolni, ha nem változtatsz semmit az étrendeden érdemes megkérdezni egy dietetikust, hogy mennyit kellene enned a pihenőidőszakban. Vegyél fel egy aktivitásmérőt is, így magad is láthatod, hogy mennyit kell még mozognod ahhoz, hogy formában maradj. Ilyenkor már az is sokat segíthet, ha egy darabig gyalog teszed meg az utat hazafelé a munkahelyedről.
Olvastad már?
13+1 fogyókúrába (is) illeszthető zöldségköret
2 hét kihagyás után
Amennyiben két hét után sem végzel szinte semmilyen fizikai aktivitást, szervezeted elkezdi lassan lebontani az izmokat. Ennek ugyanaz oka, mint a zsírraktározásnak: az emberi szervezet érthető módon energiatakarékosságra van berendezkedve. Ha pedig nagy az izomtömeged, az energiafelhasználás mértéke is nagyobb, így a nem használt izmokat a szervezet szépen lassan lebontja.
Az aktív életmód passzívra cserélése nemcsak a testösszetételre, a vércukorszintre és a vérnyomásra, hanem a közérzetre is hatással van. Már két hét mozgáshiány után is fáradékonyabb és frusztráltabb lehetsz. Ha stresszesnek, rosszkedvűnek és céltalannak érzed magad, az mindenképpen intő jel, hogy ideje mozogni valamit. A sport ugyanis talán a legjobb módszer arra, hogy levezesd a benned felgyülemlett feszültséget és elmulaszd a stressz okozta fejfájást, hiszen a szervezet mozgás közben endorfint („boldogsághormont”) termel, aminek hatására garantáltan jobb kedved lesz, ráadásul a fájdalomérzet is jelentősen csökken.
Egy hónap mozgás nélkül
Egyre erőtlenebbnek érzed magad, gyakrabban vagy fáradt, kimerült és rosszkedvű. Az izmaid leépülnek, ezért már nem bírod olyan könnyedén például a súlyosabb bevásárlószatyrokat, mint egy hónappal korábban. Hamarabb kifulladsz, ha lépcsőzni kell, mivel a maximális oxigénfelvevő képességed jelentősen lecsökken. A teljesítményed azért még így is jobb lesz, mint mielőtt sportolni kezdtél, de a leépülési folyamatokat rendszeres mozgás nélkül nem tudod megakadályozni.
Az ízületek és az izmok egyre merevebbek a passzív életmód miatt, könnyebben megfájdulhat a hátad és a derekad is. Két hónap után már szinte biztos, hogy nem tudod magad kialudni, ezért az energiaszinted még inkább csökken. A mozgáshiány miatt ugyanis az endorfintermelődés zavart szenved és beindul egy komoly leépülési folyamat. Biztosan te is érezted már magadon, hogy fáradt vagy, semmihez nincs kedved, nappal is inkább csak aludnál, ilyenkor a mozgás iránti igény sajnos még inkább csökken, ezért egyre nehezebben szánod rá magad a sportolásra.
Ha korábban problémák voltak a vérnyomásoddal, ezek most visszatérhetnek, erősödhetnek. Persze csak azért, mert most egy hajtósabb időszakon mész keresztül nem kellene teljesen hanyagolni a mozgást, próbáld meg inkább egy kis gyaloglással áthidalni a nehéz időszakot, így megelőzheted a bajt.
Olvasd el kapcsolódó cikkünket!
Nehezedre esik a futás? Tanuld újra!
Fokozatosan vágj bele újra!
Egy hosszabb szünet után nem fogod lefutni ugyanazt a távot, ugyanazzal a sebességgel, mint korábban és még nem leszel képes megemelni a legnagyobb súlyokat. Légy türelmes magaddal és fordulj egy edzőhöz, aki segít abban, hogy a lehető leggyorsabban nyerd vissza a régi formád!