Ez történik, ha 1 napig CSAK egyféle színű kajákat eszünk

Mi is felültünk az internetes videók hullámvasútjára, és videóbloggerek példáját követve egy napig csak egyféle színű ételt ettünk.

Naponta robbannak be a netre olyan videós kihívások, amik arra ösztönzik a nézőket, hogy kipróbáljanak valami olyat, amit amúgy sohasem. Ez az igazán varázslatos az internetben…

Mostanában több olyan videón is megakadt a szemünk, amiben fiatalok 24 órán keresztül egyféle színű ételt esznek. Úgy éreztük, ez egy nekünk való kihívás: PIROS, LILA, SÁRGA, ZÖLD - nézzétek meg, miket ettünk egy napon keresztül!

Természetesen egy nap alatt senkinek nem esett bántódása, de érdekelt minket, hogy szakértői szemmel nézve milyen hatással van egy ilyen szélsőséges étrend a mindennapokra. Bevontuk tehát a kihívásba dietetikusunkat, Bodon Juditot is, hogy kommentálja elmebeteg ötletünket.:

A kiegyensúlyozott étrend egyik fontos jellemzője a változatosság. Ha valakinek nagyon egysíkú az étrendje, akkor előbb-utóbb hiánybetegségek alakulhatnak ki nála. Ezért nem javasolnám senkinek, hogy hosszú távon egyszínű ételeket egyen, de akit érdekelnek a konyhai, gasztronómiai, alapanyag-felhasználási kihívások, az bátran próbálkozhat ilyen kísérletekkel, mert nagyon jó szórakozás.

SÁRGA

Csillának a sárga szín jutott, és nem győzte leplezni örömét. Két olyan alapanyagot is nyert, amire a többiek rá sem nézhettek: ez a sajt és a tojás. A kihívás során könnyűszerrel válogatott az alapanyagok között, reggelire rántottát készített sajttal, sárga paradicsommal és extrudált kukoricakenyérrel. Ebédre egy cső kukorica volt a menü. A vacsora pedig egy vagány nachos-tál volt sajttal és zöldségekkel összesütve.

A dietetikus véleménye: Bár Csilla menüje változatos volt, de elbírt volna még egy kis sárgabarackot, sárgadinnyét, sárgarépát vagy édeskrumplit, a magas karotintartalmuk miatt.

ZÖLD

Márknak könnyű dolga volt a zölddel, hiszen bármelyik bolt zöldségosztályán tudott volna lubickolni az egészséges és finom alapanyagokban. Szerencsétlenségére nem igazán zöldségpárti. Mivel nem akart unalmas salátákat készíteni, így reggelire avokádókrémet csinált zöldséghasábokkal. Az ebédje brokkolikrémleves volt tökmaggal és petrezselyemmel, a vacsora pedig bazsalikomos-pesztós zöld tészta. Márknak az egyetlen igazi pozitívum a napi menüjében a wasabis földimogyoró volt.

A dietetikus véleménye:Természetesen az utóbbi étel, a wasabis földimogyoró volt az egyetlen, amit szakértőnk szőlőre cserélt volna.

PIROS

Lilla, bár a sárgára pályázott, végül a pirosat húzta, de hamar rájött, hogy jól járt ezzel a színnel. Az egyetlen volt a mezőnyben, aki ehetett húst. Ez az alapanyag a vörös hús (esetünkben marhahús) volt, és bár a dietetikus szerint a vörös húsokkal vigyázni kell, nem szabad belőlük sokat enni, de egy nap nem a világ! Lilla reggelire gyümölcssalátát készített pirosgyümölcsökből. Ebédre darált marhahússal készült bolognait főzött, amit piros tésztával tálalt. Vacsorára pedig egy teljesen klasszikus lecsó következett, aminél szintén nem volt akadály, hogy minden alapanyaga piros színű legyen.

A dietetikus véleménye:Bár Lilla napja tápértékben szinte teljes volt, azért szakértőnk a délutáni gumicukrot gyümölcsre cserélte volna.

LILA

Talán első hallásra ez tűnik a legbonyolultabbnak, de Dávid megoldotta az akadályt. Bár számottevően több édes alapanyag található lila színben, azért sikerült valami sós fogást is a napba csempészni. Kezdésként egy reggeli smoothie-tálat rakott össze Dávid, amit bármelyik újhullámos reggelizőhely megirigyelt volna. Majd egy abszolút ehető és finom, bár groteszk étel készült ebédre: lilakrumpli-főzelék céklachipsszel. Vacsoraidőre már nem maradt ép idegszála alanyunknak, így áfonyalekváros kalács volt a menü. Ha utóbbit megbocsájtjuk neki, akkor sikeres napot zárt.

A dietetikus véleménye:Dávid ételeibe még Judit sem igazán tudott belekötni.

,Az mind a négy, különböző színű napi étrendből kiderült, hogy főszereplői a zöldségek és a gyümölcsök. Ez nem véletlen, hiszen ezek az élelmiszerek különösen gazdagok antioxidáns-hatású anyagokban, ún. flavonoidokban" - mesélte Bodon Judit dietetikus.

Mi a flavonoid?

A különböző flavonoidok felelősek az élénk színekért – tehát minél színesebb a menünk, annál valószínűbb, hogy étrendünk megfelelő mennyiségben tartalmazza ezeket a védő hatású anyagokat.

Ezeket olvastad már?

"Étrendünk összeállításánál törekedjünk arra, hogy a szivárvány színei szerepeljenek a menüben, ugyanakkor mindig fordítsunk figyelmet a megfelelő fehérjebevitelre is!"

A résztvevők mind élvezték ezt a kihívást, bár voltak, akik sok értelmét nem látták, de abban biztosak lehetünk, hogy egy átlagos napon tuti egyikünk sem vitt volna be ennyi hasznos tápanyagot a szervezetébe.

Éljenek hát a színek és a flavonoidok!

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...