A NextLeap nevű fejlesztőcsapat komoly fába vágta a fejszéjét akkor, amikor úgy döntött, igazi hiánypótló térképet fejleszt ki a finom, minőségi kovászos kenyér rajongóinak.
Simon Marcell, a Kovásztérkép megálmodója nagy rajongója a kovászos kenyérnek, elmondása szerint éveken keresztül kereste azt az ízélményt, melyet gyerekkorában a zalaegerszegi Kullai pékségben kapható kovászos cipó adott neki.
,,Felnőtt koromra se értettem, hogy lehet, hogy eláll a kenyér egy hétig, és fantasztikus íze van, miközben bármelyik másik kenyér messze elmarad tőle minőségben és tartósságban. Sok kutatómunka után találtam rá a kovászos kenyérre, és a vadkovász fogalmára, majd kb. fél évvel ezelőtt elkezdtem itthon kenyeret sütni" - mesélte nekünk Marcell, aki a KovászLabor nevű Facebook csoport segítségével még közelebbről megismerhette a kovászolás rejtelmeit és azokat a pékségeket, amelyekben kizárólag kovászolással készítenek pékárukat.
,,Nyáron viszont a szokásos kenyérsütős postok mellett megjelentek azok a kérdések is, hogy "XY városban nyaralunk, nem tudtok a közelben vadkovászos pékséget?". És ilyenkor mindig ajánlgatták egymásnak a tagok a jobbnál jobb pékségeket, viszont a sok poszt között ezek mindig elvesztek, és újra és újra jöttek ezek a kérdések. Ekkor gondoltam rá, hogy kellene egy olyan oldal, ahol nem csak szövegesen fel vannak sorolva a címek/nevek, hanem egy térkép, amin a hozzánk legközelebbi pékségeket könnyű megtalálni."
Így született meg aKovásztérképötlete, melyet Marcell és designer kollégája, Stenszky Örs alig több, mint két hét alatt megtervezett, és el is indított. A fejlesztők célja az volt, hogy a közösség erejének segítségével egy olyan térkép jöjjön létre, amelyen Magyarország (és a környező országok) legmegbízhatóbb és legjobb minőségű kovászos pékségei jelennek meg, így megkönnyítve mindenki számára a keresgélést.
Az oldalra bárki felregisztrálhatja az általa választott pékséget, értékelheti őket sőt, azt is jelentheti, ha valamelyik pékségben kovász helyett élesztővel dolgoznak (Marcell szerint sajnos elég sok helyen próbálják megtéveszteni a vásárlókat). Az oldal használata mindenki számára ingyenes, a jövőben pedig még rengeteg módon szeretnék fejleszteni az applikációt:
,,Szeretnénk minél több kényelmi funkciót, részletesebb leírásokat a helyekről, és esetleg olyan irányba is tovább menni, hogy akik kovászos kenyér sütéssel akarnak foglalkozni, őket támogassuk: pl. hol lehet kapni a legjobb liszteket (mert sajnos nem lehet minőségi lisztet kapni minden boltban, főleg nem szupermarketekben). Illetve ha továbbra is jelentős lesz a látogatók száma, és lesz rá igény, akkor önálló mobilalkalmazást is készítünk belőle."
A Kovásztérkép működését és fejlesztését ide kattintva akár Te is támogathatod, remélhetőleg pedig ebből a kezdeményezésből egy igazán nagy és hasznos megmozdulás fejlődik ki a későbbiekben, amely még több emberrel szeretteti meg a kovászolás világát.
Ez is érdekelhet:
Ezeket olvastad már?
Zsíros deszka és vajas kenyér – Régi idők legcsodásabb ételei
Fehér kenyér, zsír, lilahagyma, ínyenceknek egy kis piros arany – régen ennyi is elég volt a boldogsághoz.
Petrás Gabriella9 puha és omlós bundás kenyér a hétvégi reggelihez
Itt a hétvége, ilyenkor pedig végre megengedhetjük magunknak a ráérős, hosszan elnyúló reggelit. Íme 9 bundás kenyér, amit érdemes kipróbálnod a következő napokban.
NosaltyEz a kenyér ókori egyiptomi élesztőből készült - megmutatjuk, hogyan
Egy amerikai férfi gondolt egy merészet, és néhány szakértő barátja segítségével kisütött egy kenyeret. Na de milyen kenyeret?
Masszi- Rigó CsillaÍgy ismerd fel a jó kenyeret a boltban a pék...
Ugye te is ismered azt a kenyeret, ami egy nap után már ehetetlen, morzsálódik, és vágni sem lehet? Mutatjuk, hogy ismerd fel a boltban az igazán jó kenyeret!
Petrás Gabriella