Van egy gyógymód, ami egyszerre segíthet és ronthat a koronavírus-helyzeten

Egy gyakran alkalmazott gyógyszerfajta lehet a megoldás, hosszútávon azonban nagy károkat okozhatunk vele. Hogy is van ez?

A jövő nagy kihívásai az orvostudományban az antibiotikum-rezisztens baktériumok, vagyis a szuperbaktériumok. (Ezek azok a baktériumok, amelyek nem reagálnak az antibiotikumos kezelésekre.) Ezt a problémát rontja, hogy túlhasználjuk az antibiotikumokat, főleg itthon, növelve ezzel a szuperbaktériumok létrejöttét. Ez a jelenség az Európai Unióban évente 25 ezer, világszinten 700 ezer ember haláláért felelős. Ez az egyik legnagyobb problémája a modern orvostudománynak, és ha nem teszünk ellene valamit, akkor tovább romlik a helyzet.

Mi köze ennek a koronavírushoz?

Az új koronavírus kórokozóját az antibiotikum nem támadja, hiszen nem baktériumról, hanem vírusról van szó. Csakhogy a vírusfertőzés ezúttal is, ahogy az influenzánál, a H1N1-nél és a spanyolnáthánál is, bakteriális felülfertőződésekkel is együtt járhat, amire viszont már antibiotikumot írnak fel az orvosok.

Többek között az a baj aCovid-19-cel kapcsolatban, hogy sajnos nagyon nehéz megmondani, hogy egy vele együtt megjelenő tüdőgyulladás vírusos vagy bakteriális eredetű-e, érdemes-e erős antibiotikumot írni rá, és ha igen, mennyit szabad biztonságosan bevetni belőle.

Mi történik hosszútávon?

Az amerikai kórházakban jelenleg egyre több antibiotikumot írnak fel, mint általában, ennek az is lehet az oka, hogy az azitromicin nevű hatóanyag (ami a baktériumok mindkét fő csoportját támadja) a hidroxiklorokinnal együtt alkalmazva esetleg hatásos lehet a koronavírus kezelésére. Egyelőre azonban még komoly kutatások nem készültek.

Valószínűleg azért is fogy ennyi antibiotikum, mert a bakteriális tüdőgyulladásos esetekszáma is megemelkedett az elmúlt időszakban. A helyzet azonban súlyosbíthatja a rezisztencia problémáját, olyannyira, hogy az USA Védelmi Minisztériuma orvosi központokat nevezett ki arra, hogy vizsgálják meg a problémát.

A Science magazin cikke olyan véleményeket is idéz, amelyek bizakodásra adnak okot. Kiemelik például azt, hogy jelenleg több orvos hord teljes védőfelszerelést, mint korábban, ami megállíthatja a kórházakban terjedő szuperbaktériumokat, és mindenki jobban figyel a higiéniára is. Ugyanakkor vannak olyan kórházak, ahol az orvosoknak és ápolóknak újra kell használniuk a felszerelésüket, ez pedig megint felveti ugyanazt a problémát: a vírus mellett az antibiotikum-rezisztens baktériumok is terjedhetnek a betegek között.

Ezeket olvastad már?

viaésvia

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...