A jövő nagy kihívásai az orvostudományban az antibiotikum-rezisztens baktériumok, vagyis a szuperbaktériumok. (Ezek azok a baktériumok, amelyek nem reagálnak az antibiotikumos kezelésekre.) Ezt a problémát rontja, hogy túlhasználjuk az antibiotikumokat, főleg itthon, növelve ezzel a szuperbaktériumok létrejöttét. Ez a jelenség az Európai Unióban évente 25 ezer, világszinten 700 ezer ember haláláért felelős. Ez az egyik legnagyobb problémája a modern orvostudománynak, és ha nem teszünk ellene valamit, akkor tovább romlik a helyzet.
Mi köze ennek a koronavírushoz?
Az új koronavírus kórokozóját az antibiotikum nem támadja, hiszen nem baktériumról, hanem vírusról van szó. Csakhogy a vírusfertőzés ezúttal is, ahogy az influenzánál, a H1N1-nél és a spanyolnáthánál is, bakteriális felülfertőződésekkel is együtt járhat, amire viszont már antibiotikumot írnak fel az orvosok.
Többek között az a baj aCovid-19-cel kapcsolatban, hogy sajnos nagyon nehéz megmondani, hogy egy vele együtt megjelenő tüdőgyulladás vírusos vagy bakteriális eredetű-e, érdemes-e erős antibiotikumot írni rá, és ha igen, mennyit szabad biztonságosan bevetni belőle.
Mi történik hosszútávon?
Az amerikai kórházakban jelenleg egyre több antibiotikumot írnak fel, mint általában, ennek az is lehet az oka, hogy az azitromicin nevű hatóanyag (ami a baktériumok mindkét fő csoportját támadja) a hidroxiklorokinnal együtt alkalmazva esetleg hatásos lehet a koronavírus kezelésére. Egyelőre azonban még komoly kutatások nem készültek.
Valószínűleg azért is fogy ennyi antibiotikum, mert a bakteriális tüdőgyulladásos esetekszáma is megemelkedett az elmúlt időszakban. A helyzet azonban súlyosbíthatja a rezisztencia problémáját, olyannyira, hogy az USA Védelmi Minisztériuma orvosi központokat nevezett ki arra, hogy vizsgálják meg a problémát.
A Science magazin cikke olyan véleményeket is idéz, amelyek bizakodásra adnak okot. Kiemelik például azt, hogy jelenleg több orvos hord teljes védőfelszerelést, mint korábban, ami megállíthatja a kórházakban terjedő szuperbaktériumokat, és mindenki jobban figyel a higiéniára is. Ugyanakkor vannak olyan kórházak, ahol az orvosoknak és ápolóknak újra kell használniuk a felszerelésüket, ez pedig megint felveti ugyanazt a problémát: a vírus mellett az antibiotikum-rezisztens baktériumok is terjedhetnek a betegek között.
Ezeket olvastad már?
Sztárok mondják el, kiért maradnak otthon
A világsztárok is szeretnék megvédeni a szeretteiket, most el is árulják, kik miatt maradnak a négy fal között.
Liptai LillaKoronavírus: A legnagyobb netes butaságok a koronavírusról és a megfékezéséről
Nézzük, mivel ijesztgetik és manipulálják az otthonragadt, és összeesküvés elméletekre fogékony embereket a neten.
Kessel7 eset, amikor a sztárok külön nasit követeltek maguknak a...
A díjátadókon is megeshet, hogy a legnagyobb sztárok is éhesek maradnak. Azért, hogy ezt kiküszöböljék, sokszor magukat lepik meg, vagy a műsorvezetők rukkolnak elő valamivel.
Macsuga ViktóriaÍgy előzheted meg a koronavírus-fertőzést! Orvos szakértőnket kérdeztük
Pár napja nincs óra, hogy ne hallanánk a Kínából induló koronavírusról. Nézzük, kell-e tartanunk tőle, és hogyan tudjuk megelőzni a fertőzést!
Rózsakert Medical Center