Az utóbbi években egyre több helyen bukkan fel Magyarországon a kaukázusi és a Szosznovszkij-medvetalp, melyek bár elsőre igen mutatós növényeknek tűnnek, valójában nagyon veszélyes a közelükben tartózkodni. A 24.hu írása szerint az említett inváziós növényeket már megérinteni sem lenne szabad, a medvetalpak ugyanis másodfokú, maradandó égési sérüléseket tudnak okozni a bőrön, szembe kerülve pedig nemcsak hihetetlenül súlyos irritációt, de akár vakulást is okozhatnak.
Az Európa legnagyobb lágyszárú növényeiként és a kapor távoli rokonaiként is ismert medvetalpak 3-7 méteresre is megnőhetnek, leveleik és nagy, tányér alakú virágaik bármelyik erdőben túrázónak érdekes jelenségek lehetnek, éppen ezért kell odafigyelni arra, hogy ne kerüljünk a növények közvetlen közelébe. Élettani hatásaikról és a védekezésről a 24.huDr. Török Péterrel, a Debreceni Egyetem növényökológus professzorával és Dr. Béni Szabolccsal, a Semmelweis Egyetem Farmakognóziai Intézetének igazgatójával beszélgetett.
A kaukázusi medvetalp magánkertekből és arborétumokból került ki, az elmúlt években főleg az ország nyugati részében okoz problémákat, a Szosznovszkij-medvetalp viszont az ország keleti oldalán, a Tisza mentén jelent meg nagy mennyiségben az elmúlt években. Utóbbi növényfajta az egykori Szovjetunió területén egyfajta takarmányként szolgált, miután azonban rájöttek arra, hogy például a tehén teje keserűbb lesz a medvetalp fogyasztás következtében, a szovjet tagköztársaságok leálltak a növény használatával. A növény az elmúlt évtizedekben elterjedt a keleti országokban, irtásával pedig nem nagyon foglalkoztak, így a Szosznovszkij-medvetalp a Tiszán keresztül könnyen bejut az országba, elsősorban a Felső-Tisza vidékén.