Ez a növény súlyos sérüléseket okozhat, véletlenül se menj a közelébe!

Az elmúlt években hazánkban is megjelenő kaukázusi és Szosznovszkij-medvetalp komoly égési sérüléseket, szemirritációt, legrosszabb esetben pedig vakságot okozhat.

Az utóbbi években egyre több helyen bukkan fel Magyarországon a kaukázusi és a Szosznovszkij-medvetalp, melyek bár elsőre igen mutatós növényeknek tűnnek, valójában nagyon veszélyes a közelükben tartózkodni. A 24.hu írása szerint az említett inváziós növényeket már megérinteni sem lenne szabad, a medvetalpak ugyanis másodfokú, maradandó égési sérüléseket tudnak okozni a bőrön, szembe kerülve pedig nemcsak hihetetlenül súlyos irritációt, de akár vakulást is okozhatnak.

Az Európa legnagyobb lágyszárú növényeiként és a kapor távoli rokonaiként is ismert medvetalpak 3-7 méteresre is megnőhetnek, leveleik és nagy, tányér alakú virágaik bármelyik erdőben túrázónak érdekes jelenségek lehetnek, éppen ezért kell odafigyelni arra, hogy ne kerüljünk a növények közvetlen közelébe. Élettani hatásaikról és a védekezésről a 24.huDr. Török Péterrel, a Debreceni Egyetem növényökológus professzorával és Dr. Béni Szabolccsal, a Semmelweis Egyetem Farmakognóziai Intézetének igazgatójával beszélgetett.

A kaukázusi medvetalp magánkertekből és arborétumokból került ki, az elmúlt években főleg az ország nyugati részében okoz problémákat, a Szosznovszkij-medvetalp viszont az ország keleti oldalán, a Tisza mentén jelent meg nagy mennyiségben az elmúlt években. Utóbbi növényfajta az egykori Szovjetunió területén egyfajta takarmányként szolgált, miután azonban rájöttek arra, hogy például a tehén teje keserűbb lesz a medvetalp fogyasztás következtében, a szovjet tagköztársaságok leálltak a növény használatával. A növény az elmúlt évtizedekben elterjedt a keleti országokban, irtásával pedig nem nagyon foglalkoztak, így a Szosznovszkij-medvetalp a Tiszán keresztül könnyen bejut az országba, elsősorban a Felső-Tisza vidékén.

Amint az a 24.hu cikkéből is kiderül, a két medvetalp között nincsen sok különbség, a növények szöveteiben jelenlévő toxikus anyagok úgynevezett kumarinszármazékok, jelesül furanokumarinokként ismert vegyületek.
Elég csak hozzájuk érni
A tapasztalatok szerint elég, ha valaki csak a növény leveleihez vagy szárához hozzáér, a toxikus anyagok szinte azonnal reakcióba lépnek a bőrrel: először bepirosodik a bőr, majd hólyagosodni kezd, nem sokkal később pedig már másodfokú égési sérülésekhez hasonló sebek jelennek meg az érintett felületen. Ha a hólyagok kifakadnak, fennállhat a bakteriális fertőzés veszélye is, szembe jutva pedig nagyon erős gyulladást okozhat, a másodlagos fertőzések pedig egyes, ritka esetekben akár vakságot is okozhatnak.
Azonnal cselekedjünk
Ha valaki érintkezik ezekkel a növényekkel, fontos az azonnali közbeavatkozás: az érintett bőrfelületet hideg vízzel kell leöblíteni, és amennyire csak lehet, azonnal be kell kötni valamivel, nehogy a seb reakcióba lépjen a napfénnyel, ezzel is súlyosbítva a sérüléseket és a fájdalmat. Ha szembe kerül, lehetőleg azonnal forduljunk a gyulladással orvoshoz, hogy rögtön csillapítani lehessen a fájdalmat, a fertőzés kockázatát pedig kizárhassuk.

Legújabb receptek

Gyümölcskenyér

Ha könnyen és gyorsan szeretnétek emlékezeteset villantani, akkor ez a gyümölcskenyér kapóra jöhet. Nálunk most aszalt vörösáfonya, cukrozott gyömbér, aranymazsola, dió és étcsoki ...

Baileys házilag

Ha szeretitek az édes-selymes krémlikőröket, akkor az idei karácsonyi ajándékotok magatoknak legyen az, hogy elkészítitek házilag. Ugyanis sokkal-sokkal finomabb és aromásabb lesz, ...

Csülök sörben sülve

A sörben sült csülök fejedelmi fogás, ráadásul jó kiadós is. Érdemes egy nappal a sütés előtt bepácolni a húst, hogy az ízek jól átjárják és finom szaftos, omlós legyen. Ameddig ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...