Ez a nap végre egyszer tényleg a Föld napja lehet...de vajon meddig tart a boldogság?

Április 22-én ünnepeljük a Föld napját. Az utóbbi időben számos sötét jövendölésről olvashattunk azt illetően, mi lesz velünk 50 év múlva, azonban még nincs késő változtatni.

,,Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?" - ez a mottója a Föld napjának, melyet immáron 50. éve minden április 22-én megtartanak a világ közel 175 országában. Miért fontos ez a nap különösen most, 2020-ban? Nem csak azért, mert éppen fél évszázada ünnepeljük.

Az elmúlt évek nem voltak könnyűek bolygónk számára. Hatalmas méretű erdőtüzek, árvizek és hurrikánok pusztítottak, számos állatfaj sodródott a kihalás szélére. Meg kell küzdenünk a szinte állandó légszennyezettséggel, valamint folyóink, tengereink és óceánjaink sincsenek biztonságban többé, és akkor még nem is említettük a világszerte áldozatokat szedő koronavírust. Ha az ember egy kicsit belegondol, hány olyan eseményről hallott az elmúlt egy évben, amelyben élővilágunk és bolygónk került veszélybe, bizony könnyen összeszorul a gyomra: ugyan mi jóra számíthatnánk a jövőben?

50 éve már sikerült egy nagyot lépni

1970-ben egy kaliforniai iskola diákjai tüntetést szerveztek. A terv az volt, hogy a diákok felégetnek egy akkor vadonatújnak számító Ford Mavericket. Ahogy az a Sokszínű vidék cikkéből kiderül, ezt a kocsifajtát és több más, belső égésű motorral működő autót nem sokkal később teljesen kivonták a forgalomból, ezek a járművek ugyanis borzasztó szmogot eresztettek ki magukból. Alig két hónappal a nagy port kavart tüntetés után megszületett a Föld napja, az USA-ban pedig a hetvenes évekhez képest ma már 99%-kal kevésbé környezetszennyezőek az autók.

Emma Maris író és környezetvédő aktivista édesanyja egykor (ötven évvel ezelőtt) ott volt a már említett tüntetésen, lánya pedig a Föld napja alkalmából a National Geographic oldalán osztotta meg aggodalmait és reményeit Földünk jövőjével kapcsolatban.

Ezt is olvasd el!

A koronavírus hatása: ezért változhat majd 180 fokot a világnézetünk

Az írónő alapvetően optimista a változásokat illetően, de a klímaváltozás és az élővilág veszélyeztetettsége miatt szüntelenül aggódik, ezeket a folyamatokat ugyanis szinte alig, vagy csak nagyon nehezen lehet befolyásolni, a helyzet azonban nem reménytelen: az emberiség már rendelkezik a megfelelő tudással és technológiával ahhoz, hogy az egyre növekedő populáció ellátható legyen élelemmel és energiával, valamint ahhoz is megvan a tudás, hogy visszaszorítsuk a klímaváltozást és a különböző élőlények, állatfajok kipusztulását. Láthatóan egyre több ember érdeklődik és tesz is azért, hogy egy jobb bolygón élhessünk, a tavaly szeptemberi globális klímasztrájkon csaknem 6 millió ember vett részt egyszerre.

Van ok a reményre? Csak tőlünk függ

Az idén 50 éves évforduló alkalmából az írónő újabb 50 évvel előre tekint azzal kapcsolatban, milyen változások történhetnek a jövőben akkor, ha a jó forgatókönyv szerint haladunk tovább. Ami már megtörtént, azt nem lehet visszafordítani, Maris szerint az ökológiai, gazdasági és társadalmi változások elkerülhetetlenek, sokszor pedig egészen tragikusak. Szembe kell néznünk azzal, hogy a jövőben óriási veszteségeknek leszünk elszenvedői, fajokat, helyeket veszítünk el, átalakul az ökoszisztéma, a fajok pedig eszerint fognak alkalmazkodni az új világhoz, köztük mi, emberek is. Talán mi is másként látjuk majd magunkat, sokkal inkább a természet részeként, sem mint az ellenségeként fogunk magunkra és egymásra tekinteni.

,,Hiszek benne, hogy a XX. század végére és a XXI. század elejére egy fájdalmas, hirtelen átalakulásként tekintek majd vissza, mint egy fájdalmas és viharos átváltozásra, amely alatt az ember megtanult boldogulni a környezetével és a benne élő fajokkal."
A legnagyobb kihívás most a klímaváltozás, ezt a folyamatot ugyanis nagyon nehéz, egyedül szinte lehetetlen megállítani, hiszen hiába védjük a környezetet, vagyunk zöld fogyasztók, vegánok vagy minden szempontból tudatosak, az életben maradáshoz enni kell, dolgozni kell, a hidegben melegnek kell lennie otthonunkban, ezeket a teljesen általános cselekvéseket pedig nem lehet kivitelezni anélkül, hogy ne járulnánk hozzá a szén-dioxid-kibocsátáshoz - írja a National Geographic cikkére hivatkozva a Sokszínű vidék. Maris szerint azonban a technológia folyamatos fejlődése segíthet abban, hogy idővel új energetikai és közlekedési infrastruktúrát tudjunk kiépíteni a világban. Az írónő szerint nem kerülhetjük meg a klímaváltozást azzal, hogy jó fogyasztók vagyunk, de jobbá tehetjük a világot azzal, ha jó állampolgárként viselkedünk.

A remény hal meg utoljára

A járvány után újra gőzerőre kapcsol a szennyezés?

Tényleg "jót tesz" a koronavírus-járvány a Földnek?

Ez is érdekelhet:

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...