Ez a hatékonyság 4 titka a tudomány szerint – a maximalizmus nem jó ötlet!

A kulcsszó az, hogy ne sokat dolgozz, hanem okosan, valamint a tény, hogy a maximalizmus nem egyenlő a hatékonysággal, sőt...

Manapság, amikor mindenki a többet, jobbat, drágábbat hajszolja, nagyon nehéz megállni, hogy ne dolgozzunk éjjel-nappal. Ennek az az oka, hogy az elfoglaltság egy pozitív attribútum lett, ha sokat dolgozol, az azt jelenti, hogy sikeres vagy, ha pedig sikeres vagy, akkor biztos boldog is - ez azonban egyáltalán nem egyenes összefüggés.A tudomány szerint nem szabad nagyon sokat dolgozni, és nem is kell - elég, ha okosan csinálod, mondjuk így:

via GIPHY

1. Ne túlórázz - ne sokat, hanem okosan dolgozz

Minél többet dolgozol időben, annál inkább úgy érezheted, hogy van még bőven lehetőséged elvégezni a munkát, ezért kevésbé leszel hatékony. Pedig sokszor csak annyi a feladatod, ami a fél munkanapra lenne elég, és ha végeznél vele, még az is lehet, hogy előbb hazamehetnél - de nem okosan dolgozol, hanem sokat, és addig halogatod a munkádat, amíg végül a fejedre nem nő. Igyekezz minél előbb megcsinálni mindent, és ne tologasd magad előtt a feladatokat, mert az lesz a vége, hogy teljesen feleslegesen dolgozol tovább. Gondolj csak Henry Fordra, aki 1926-ban tíz óráról nyolcra csökkentette a munkavállalói munkaóráit, és 6 nap helyett 5-öt dolgoztatta őket, majd azt vette észre, hogy a termelékenység növekedni kezdett.

via GIPHY

2. Ne mondj mindenre igent

Hajlamosak vagyunk egy-egy új lehetőség hallatán fellelkesülni, és mindenre igent mondani - csakhogy nekünk is 24 órából áll egy nap, és csak később jövünk rá, hogy minden időnket elvesztegettük azokra a dolgokra, amikre ilyen megfontolásból bólintottunk csak rá. Válogass aszerint, hogy mely feladataid hozzák a legtöbb eredményt, és felejtsd el azokat, amelyekbe sok munkát kellene fektetned, de mégse érik meg annyira.

3. Hagyd, hogy segítsenek mások is

Ahhoz, hogy jó munkaerő legyél, nem kell mindent egyedül csinálnod, leginkább azért nem, mert ha túlvállalod magad, semmit nem leszel képes jól elvégezni. Sokkal jobban jársz, ha elfogadod a segítséget, és azt a munkát, ami neked marad, a legjobb tudásod szerint végzed el. A tudomány szerint egyébként, ha nem is tudnak segíteni neked a kollégáid, már a támogatásuk is sokat segít abban, hogy hatékonyabban tudj tevékenykedni.

Ez is érdekelhet:

5 dolog, ami biztosan megtörténik veled, ha napokig nem alszol

4. A maximalizmus nem hatékony

Kutatások kimutatták, hogy egy tudományos kísérlet során minél inkább maximalista a vezető professzor, annál nagyobb az esély arra, hogy a kísérletet magát kevésbé hatékonyan végzik el. A kettő között ugyanis ellentétes kapcsolat van: minél inkább maximalista valaki, annál kevésbé tud hatékonyan dolgozni. A tökéletességre törekvők gyakran több időt töltenek egy feladaton, mint kellene, várnak a megfelelő időre egy feladat elvégzéséhez, és a kis részletekben elvesznek, nem figyelik a nagy egészet.

Ezeket olvastad már?

címlapkép

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek