Mielőtt bármibe is belekezdenénk, érdemes tisztázni, hogy mitől extra szűz egy olívaolaj. Az, hogy egy olívaolaj szűznek minősül-e, azon múlik, milyen technológiával készítik el. A mediterrán vidékeken növekvő, csodaszép, göcsörtös törzsű olívafák gyümölcsének olaját alapvetően préseléssel nyerik ki.
Azok az olajok minősülhetnek extra szűznek, amelyeknek olajsavtartalma nem haladja meg a 0,8 tömegszázalékot, és könnyed, gyümölcsös aromájuk van. Ez a legalkalmasabb a „nyers" fogyasztásra – jó kísérője lehet salátáknak, egy szelet mozzarellának vagy akár már egy kész pizzának is.
Milyen jó tulajdonságokkal rendelkezik?
Egy tanulmányban megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik mediterrán étrendet követtek extra szűz olívaolajjal kiegészítve, 62 százalékkal kisebb arányban alakult ki mellrák, mint azoknál a nőknél, akik pusztán egy alacsony zsírtartalmú diétát tartottak be étkezésükben. Ezen kívül védelmet nyújthat a 2-es típusú cukorbetegség és akár az Alzheimer-kór ellen is.
Az extra szűz olívaolajban továbbá megtalálhatóak a polifenolok, melyeket többféle pozitív egészségügyi hatással is kapcsolatba hoztak már, így akár a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a kognitív zavarok csökkent kockázatával is. Mi több, a polifenolok a bélflóra harmonikus működését is támogatják.
Szintén fontos az extra szűz olívaolaj stabilitása szempontjából, hogy többségében egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Ezek egyaránt egészségesek és ellenállóak az oxidációval szemben.
A szakértők szerint fontos megemlíteni az extra szűz olívaolaj esetében, hogy úgy tűnik, sokkal hatékonyabb, ha a mediterrán diéta részeként fogyasztjuk. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy az olaj polifenoljai kölcsönhatásba lépnek a fogyókúra alatt megengedett zöldségekkel és más egyéb ételekkel.
Még több az olajokról: