A bostoni Brigham and Women's Hospital kutatói szerint a szervezet természetes cirkadiánritmusától eltérő éjszakai étkezés a cukorbetegség kockázatát növelheti. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az éjszakai étkezés miatt az emberek nagyobb eséllyel választanak egészségtelenebb ételeket, és ezzel súlygyarapodást érhetnek el, ami pedig növeli a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A friss kutatás most kifejezetten azt vizsgálta, mi a különbség a vércukorszintben a napközbeni és az éjszakai étkezés között.
A szakértők 19 egészséges alanyt vizsgáltak meg egy olyan környezetben, amely egy éjszakai műszakos munkahelyet imitált. Bár a résztvevők mindegyike dolgozott minden nap, csak azoknál tapasztaltak fokozott vércukor-intoleranciát és csökkent hasnyálmirigy bétasejtfunkciót, akik éjszaka is ettek.
Ezek mindegyike a 2-es típusú cukorbetegség előjele. Azok az alanyok, akik a nappali étkezési szokásaik mellett maradtak a kutatás során, nem tapasztalták ezeket a kedvezőtlen változásokat, annak ellenére, hogy egész éjjel fent voltak – számoltak be a kutatók.
Korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták az éjszakai műszakos munkát a rák, a szívritmuszavar, sőt a vetélés fokozott kockázatával is. Ezek a friss eredmények azt mutatják, hogy elsősorban az étkezések időzítése a felelős a glükóztoleranciára és a béta-sejtek működésére gyakorolt hatásokért.
A rendszeres nappali munkarendben dolgozók számára a tanács egyszerű:
ragaszkodjon a napközbeni étkezéshez, étkezzen kiegyensúlyozottan, és kerülje a késő esti nassolást.
Az éjszakai műszakosok számára kicsit nehezebb a helyzet, a szakértők azonban az alábbiakat ajánlják: próbálj normális időben étkezni, egyél reggelit, mikor hazaérsz a műszakból, és ebédet, amikor felébredsz. Műszak előtt érdemes vacsorázni. Fontos, hogy könnyű ételeket egyél, és igyál sok folyadékot.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: