Egy személyes vallomással kell kezdenem: nem szeretem a csokit. Míg mások nem tudnak ellenállni neki, és komolyan küzdenek azért, hogy ne egy teljes táblát nyomjanak be egyszerre, addig én elegánsan csak egy kockát szopogatok el néhanapján - bárcsak a marcipánnal kapcsolatban is ilyen visszafogott tudnék lenni. Így amikor Berlinben járva egy kézműves csokimanufaktúra meglátogatása és csokikészítés is a program rész volt, nem lelkesedtem különösebben az ötletért. Amikor benyitottam a Berlin Mitte városrészében, az egykori Kelet-Berlin ma már divatossá vált negyedében található Belyzium üzletébe nem számítottam nagy kalandra. A felvezetésből a szemfülesek már gyanakodhatnak arra, hogy pozitív csalódás ért.
Az üzlethelyiség, és a hozzá egy üvegablakkal kapcsolódó kis csokiműhely csodás, gazdag, fanyar illatot árasztott. A polcokon számtalan különleges, különböző ideig fermentált és változatos adalékokkal ízesített csokoládé, kakaópor sorakozott, és egy hűtőpultban csokifagyi is kínálta magát. Kóstolóval is kínáltak minket, és amikor beleharaptam a nyers, fermentálatlan kakaóbabból készített különleges csokiba, úgy éreztem, hazaérkeztem. Az olvasó, most lehet fölkapja a fejét: mi az, hogy fermentált a kakaóbab? Mivel én sem voltam tisztában a csokoládékészítés részleteivel, izgatottan hallgattam meg a Belyzium munkatársainak beszámolóját, ők hogyan csinálják.
Kattints ide, és fedezd fel Németország gasztronómiájának sokszínűségét!
Megosztom veletek is, hogyan lesz a kakaóbabból csoki.
A leszüretelt kakaógyümölcsben puha, fehér szivacsos szövetbe ágyazva vannaka magok. A magokat ezzel a fehér"köpennyel" együtt fermentálókádakba öntik, ahol a fehér növényi szövetben lévő cukor elkezd erjedni. 5-7 napig tart ez a fázis.
Ezt követően a magokat gondosan kiterítve, lehetőleg napfényen meg kell szárítani.
A szárazon tartottmagokat a feldolgozás helyszínére szállítják, és itt megpörkölik őket. Mind a fermentálás ideje, mind a pörkölés módja és időtartamahat a kakaó ízvilágára.
Ezután őrlőgéppel meg kell tisztítani a mag belsejét a külső, keményebb héjától. A héjak sem vesznek kárba, a Belyziumban frissítő teát készítenekbelőle. Később a magokat durvára darálják - a hő hatására sok kakaóvaj kifolyik ilyenkor.
Ezután gránit őrlőkben tovább finomítják a kakaókeveréket, itt tovább homogenizálódik és lágyul a massza.Ekkor lehet hozzáadni fűszereket és cukrot.
Ezután már csak a temperálás, azaz a kakaóvaj megfelelő, sima állagot biztosító kristályszerkezetének kialakítása marad hátra. Végül formákba öntik a csokit, és kész is a finomság.
A legtöbb gyártó más cégektől veszi a már fermentált és szárított kakaóbabot, és ebből készíti saját ízlése szerint a csokit. A Belyzium ezt egészen másképpen csinálja. A cég nagyon szoros kapcsolatot tart néhány, a közép-amerikai Belize-ben működő, organikusan gazdálkodó termelővel, így a gyártás teljes folyamatát ellenőrzése alatt tudja tartani. Játszani tud azzal is, meddig és hogyan fermentálja a kakaóbabokat, de azt is megteheti, hogy ne fermentálja őket egyáltalán, csak szárítsa.
A cég fontosnak tartja azt is, hogy támogassa azokat az embereket, akik az ültetvényeken dolgoznak, és az etikus kereskedelmet folytató fair trade kereskedőknél is kedvezőbb áron vásárolja a kakaóbabot.
A boltban töltött idő alatt nem csak elméleti ismeretekkel gazdagodtunk, de elkészíthettük a saját csokinkat is. Kipróbálhattuk, milyen megszabadítani a kakaóbabot a héjától, és a temperálóban lágyan kavargó csokiból elkészítettük a saját táblánkat is. A saját kezűleg készített csokival a táskámban igazi rajongóként jöttem el az üzletből - legalábbis a jó csokik rajongójaként.
Hozzá kell tennem, nem csak én értékeltem ilyen nagyra a műhely teljesítményét. 2017-ben, a The International Chocolate Awardson az osztrák, svájci és német csokikat összehasonlító versenyen az ezüst és a bronzérmet is a Belyzium egy-egy csokija vitte el. Ugyanebben az évben a The Academy of Chocolate világversenyén három bronzérmet is nyertek a cég termékei.
Kattints ide, és fedezd fel Németország gasztronómiájának sokszínűségét!
Ezeket olvastad már?
Ezt eszik reggelire a világ különböző pontjain - 11 ország...
Az olaszok beérik egy kávéval, az ausztrálok néhány szelet kenyérrel, máshol viszont megadják a módját a reggeliknek. Mutatjuk, mit esznek a világ különböző pontjain.
Fenes Gábriel6 étel, ami nem onnan származik, ahonnan hitted
Sokan gondolják úgy, hogy az egyes ételek abból az országból származnak, ahonnan elsőre, vagy nevük alapján gondoljuk. Csakhogy ez egyáltalán nincs így.
adminKórházi koszt a világ körül - a magyar a legrosszabb?
Most megnézhetitek, hogy néz ki a kórházi koszt más országokban. Szerintünk érdekes képsorok következnek...
NosaltyÍgy néznek ki az irodai ebédek a világ különböző pontjain
Az ebédszünet arra való, hogy egy kis időre kiszakadjon a munkából, és egyen valami finomat. Nem mindenütt szeretik ezt az időt kiélvezni, valahol beérik egy szendviccsel is.
Fenes Gábriel