Látványos drágulás várható az éttermekben

Jelentős áremelésre számíthatnak a vendégek a magyar éttermekben. A drágulás fő okai a munkaerőhiány és az egyre magasabb dolgozói bérek, de a látványosan emelkedő nyersanyag- és energiaköltségek is hatással lesznek arra, mennyire kell vendégként szélesre nyitni a pénztárcát.

Hiába nincsenek már éttermeket és vendéglátóhelyeket érintő korlátozások, a koronavírus-járvány még 2022-ben sem kíméli a szektort: egyes előrejelzések szerint az idei évben 15-20 százalékos áremelkedés várható az éttermekben, de vannak olyan szakmabeliek is, akik 30-50 százalékos drágulást jósolnak – írja a 24.hu a Portfolio cikkére hivatkozva.

Míg van, aki 15-20 százalékos áremelkedést jósol, olyan szakmabeli is akad, aki szerint még ennél is nagyobb drágulás jön

A tavalyi év végén sorozatosan maradtak el a nagyobb céges rendezvények az országban az újabb járványhullám miatt, nagyobb eseményekre pedig inkább a tavaszi és a nyári időpontok kelendőek a cégek körében. A Portfolio cikke szerint ugyan nincsenek jelenleg éttermeket érintő szigorítások és korlátozások, még mindig csak nagyjából kétharmad akkora a jelenlegi forgalom, mint a koronavírus-járvány előtti utolsó békeévben volt.

Nagy a munkaerőhiány, főként szakácsból és felszolgálóból nincs elég

– mondta Gendur András, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének gasztronómiai társelnöke. A szektort a járvány ideje alatt többen is otthagyták, a meglévő dolgozók pedig egyre magasabb fizetést kérnek munkájukért, amelyet a munkáltató, munkaerő híján sok esetben kénytelen megadni azoknak, akik még a szakmában maradtak.

Szakmabeliek szerint az idei évet nem az nehezíti meg, hogy hol több, hol kevesebb vendég tér be a vendéglátóhelyekre, az elsődleges problémát sokkal inkább az elszabaduló energia- és nyersanyagköltségek jelentik. A gazdasági portál cikke szerint mivel az éttermek többsége nem fér bele a rezsicsökkentett vállalkozások kategóriájába, a szektorban megjelentek a minimum háromszorosára, de néhány esetben hatszorosára emelkedett áramárak.

Nagy a munkaerőhiány, drágulnak a nyersanyagok és az energiaköltségek is

A nyersanyagköltségek is elszálltak az utóbbi időben, drágábban lehet hozzájutni a zöldségekhez és a húsárukhoz is, ráadásul olyan helyzet is előállhat, hogy hiány keletkezik az egyes nyersanyagokból, így azokat az éttermek nem tudják mindig biztosítani a vendégek számára.

Gendur András szerint a megemelkedett költségek 30-50 százalékos fogyasztói áremelkedést is eredményezhetnek, Semsei Rudolf, a VakVarjú Éttermek tulajdonos-ügyvezetője szerint azonban ennél mérsékeltebb lesz a drágulás, a mostani helyzethez képest további 15-20 százalékos áremelkedés várható.

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szintén minimum 15-20 százalékos drágulást jósol, szerinte azonban az a vendéglátós, aki életben akar maradni, kénytelen emelni az árakat. A szakértő szerint sokan tartanak a vendégvesztéstől, az embereknek pedig fél-egy év kell majd ahhoz, hogy hozzászokjanak az új árakhoz.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek