Sokkal ízesebb, szaftosabb, fűszeresebb, és hiába készítjük több fűszerrel, sósabban vagy több lével, mégsem lesz ugyanolyan. Miért finomabbak egyes ételek éttermi körülmények között elkészítve? A Tasty gyűjtésében egy csomó séftippet találunk, amiből kiderül milyen apró fogások kellenek csak ahhoz, hogy megtaláljuk azt a szükséges pluszt, amitől jobb lesz az étel.
Mindig használd fel a szaftot és a pörcöket!
A hirtelen sütött húsok és zöldségek akkor lesznek a legfinomabbak és szaftosabbak, ha az odapörkölődött elemeket is felhasználjuk. Minden sütés után önts egy kevés vizet vagy épp bort, esetleg alaplevet a serpenyőre és fakanállal oldd fel az odapörkölődött finomságokat is. Nemcsak egy koncentrált ízű, karamellizált mártást kapsz, amit aztán a hús vagy zöldség mellé kínálhatsz, hanem a seprenyőt is könnyebb lesz elmosni.
A remegős tojásrántotta titka a hideg serpenyő!
Mindig hidegen serpenyőben kezdd elkészíteni a rántottát: tedd a felvert tojásokat és vajat a hideg serpenyőbe, majd gyakori kevergetés mellett egyenletes, de nem magas hőfokon kezdd el sütni. Ha a seprenyő átforrósodott, zárd el tűzhelyet és hagyd, hogy még átsüljön a tojás. Így lesz lágy, remegős és ellenállhatatlanul krémes.
Figyelj a zsír-sav egyensúlyra!
Ha nagyon vajas, olajos vagy zsíros ételt készítesz, figyelj a harmóniára, a zsírhoz mindig kell savasság is, hogy igazán ízletes legyen az eredmény. Ez lehet ecet, citromlé, mustár vagy épp bor is, a lényeg, hogy kerüljön az ételbe savas összetevő is.
A vaj a titok!
Az éttermi szószok és mártások egyik titka általában, hogy sokkal zsírosabbak, mint amit otthon megszoktunk – de ezt nem azzal érik el, hogy több zsiradékot használnak a főzésnél, hanem az elkészült szószba tesznek egy kevéske hideg vajat. A vaj a forró mártásban pillanatok alatt elolvad, és kellemes, krémes, gazdag ízréteggel vonja be az elkészült fogást.
A fűszerek is le tudnak járni
A száraz fűszerekre hajlamosak vagyunk úgy gondolni, mint örökké eltartható hozzávalókra, mint a cukor vagy a só. Pedig a fűszerek is meg tudnak romlani, de ha ez nem is történik meg, akkor is veszítenek az erejükből, aromájukból, színükből. Érdemes időről időre átnézni a fűszerpolcot és frissíteni a készleteket.
Van olyan, hogy túl sok fokhagyma
Sokan esküsznek arra, hogy mindenbe egy kicsivel több fokhagymát kell tenni, mint amit a recept ír, akkor lesz csak igazán ízes a végeredmény. Ami azt illeti, a túl sok fokhagymától nem ízes, hanem fokhagymaízű lesz az étel, így aztán jobb csínyán bánni vele. Egy kicsivel többel nincs probléma, főleg annak, aki imádja az ízét, de három gerezd helyett egy marékkal tenni az ételbe nincs értelme, ha csak nem akarjuk, hogy mindent a fokhagyma íze uraljon a fogás alap íze helyett.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: