Nemrég írtunk arról, hogy hamarosan bezár a kortárs magyar cukrászat egyik legfontosabb bázisa, a Desszert Neked. Sajnos az elmúlt időszakban szinte nem is telt el úgy hét, hogy ne hallottunk volna arról, hogy bezárt egy közkedvelt cukrászda vagy étterem. A bezárások hátterében sok esetben a járvány állt, de akadt olyan üzemeltető is, akit a megemelkedő energiaszámlák késztettek bezárásra. Mindezt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is alátámasztják – írja a Portfolio oldala.
Az utóbbi két évben majdnem 2000 étterem zárt be itthon
A hazai vendéglátóhelyek száma a Covid19-járványt megelőző 10 évben 25 és 26 ezer között alakult. 2021-re nagyjából 1300 egység zárt be, majd tavaly még 600 húzta le a rolót.
2022 év végén 23 181 vendéglátóhely működött Magyarországon.
Korábban már említettük, hogy a járvány nagyban befolyásolta az éttermek és büfék működését, így a 2021-es csökkenés érthető. Ezt a helyzetet tetézte, hogy amikor már éppen jobbra fordultak volna a körülmények, akkor az energiaárak emelkedése nehezítette meg a vendéglátóhelyek helyzetét. Sőt, valószínűleg az sem segített, hogy az ételfutárok kedvelt adózási formáját (KATA) átalakította a kormány.
Ezenfelül pedig 2022 második felétől csökkentek a reálkeresetek, emiatt pedig a belső kereslet is alábbhagyott, amely különösen az olyan szolgáltatásokat érinti, mint amilyen a vendéglátás
– mutat rá a lap.
A cukrászdák egy kicsivel jobb helyzetben vannak
Bár a Desszert Neked a bezárás mellett döntött, úgy tűnik, hogy a cukrászdák egy kicsit kedvezőbb helyzetben vannak. Körülbelül 4 ezer működik belőlük Magyarországon, vagyis jóval kevesebb, mint étterem. Sőt, a számuk az elmúlt években emelkedett, illetve úgy tűnik, a 2020-as évek nehézségei is kevésbé tépázták meg a működésüket.
„Egy cukrászda vagy fagyizó működése kiszámíthatóbb, mint egy étteremé. A termékpalettájuk ugyanis kisebb, ahogy az üzlethelyiség mérete is, az elvitel könnyebb, a fagyi és a kávé még mindig megfizethetőbb, mint beülni egy étterembe" – írja a cikk.
Még több érdekes hír: