A séf szájából kínálják a desszertet ebben az étteremben

Nem hétköznapi szervírozással borzolja a kedélyeket egy Michelin-csillagos olasz étterem. A különleges desszertfelszolgálási módszer annyira nagy hírnévre tett szert, hogy az étterem most a virtuális világban értékesíti a "műalkotást".

Az olaszországi Leccében található Michelin-csillagos BROS' az utóbbi egy hónapban igencsak nagy port kavart a gasztronómia világában. December elején egy népszerű blogger próbálta ki az éttermet, kritikájában pedig az egyik legrosszabb vendéglátóhelynek titulálta a BROS'-t annak furcsa ételei és még furcsább tálalási szokásai miatt. A blogger az egyik desszertet egészen egyszerűen kelet-európai horrorfilmnek nevezte, nevezetesen azt a fogást, melyet az étterem séfjének szájában – vagyis egy arról mintázott, gipszből kiöntött tányérban – szolgáltak fel.

A BROS' főszakácsa, Floriano Pellegrino a fogással azt az üzenetet szeretné közvetíteni vendégeinek, hogy ne első látásra, hanem első kóstolásra ítéljenek. Slussz poén, hogy a habot nem lehet kikanalazni a szájból, hanem ki kell onnan inni...

A szóban forgó citrushabos kehely valóban nem mindennapi látványt nyújthat, és könnyen meglehet, hogy nem mindenkinek jön meg az étvágya a tálalástól, az étterem Michelin-csillagos séfje azonban nem vette magára a kritikát, sőt: úgy döntött, a desszertet NFT-vé alakítja át, és a virtuális világban kezdi értékesíteni.

De mi is az az NFT?

Az NFT a Non-fungible Token rövidítése, magyarul nem helyettesíthető zsetonnak lehetne lefordítani, és nagyon egyszerűen definiálva egy olyan kódsor, amely egy kép, egy animáció vagy például egy hangfájl eredetiségének igazolására szolgál.

Ahogy az IN.hu nevű portál írja, hogy eladóként sorszámmal láthatjuk el az NFT-t, és korlátozhatjuk azt is, mennyi készül belőle, a vásárló pedig az Ethereum nevű kriptovalutával licitálhat a tartalomra. Ezzel a technológiával megoldható lett, hogy valami – adott esetben egy művészeti alkotás, amely fizikai valójában nem létezik, nem fogható meg – egyedi és megismételhetetlen legyen, mert digitális egységek rögzítik a lenyomatot, a tranzakció idejét, a tulajdonost, a szerződést, s mindez nyilvános és visszakövethető.

Az internetről is megrendelhető gipsztál (forrás: Pellegrinobrothers.it)

Visszatérve az olasz étteremhez: A Bros' csapata 58,00 euróért, azaz körülbelül 21 ezer forintért kezdte el árulni a kiöntött gipszformát a weboldalán, a termékre pedig sokkal nagyobb volt a kereslet, mint azt bárki is gondolta volna. Pellegrino és barátnője, a főszakács Isabella Potì "Let's Make Out" (vagyis „Smároljunk!") néven pedig most NFT-t csinálnak a tálból, melynek ötlete az étterem két amerikai gyakornokától származik.

Pellegrino a Times-nak azt mondta, hogy ez „egy nagy lehetőség", és hogy a blogger, Geraldine DeRuiter kritikája „csak reklámot hozott nekünk". Geraldine DeRuiter azt nyilatkozta, reméli, hogy az étterem séfje az NFT-eladásokból származó bevételt jótékony célokra ajánlja fel. A BROS' séfje korábban egy három oldalas nyilatkozatot tett közzé egyfajta válaszul DeRuiter kritikájára, melyben azt írta, az ételkészítés művészet, és mindenki máshogy értelmezi még az olyan egyszerű képeket is, mint például hogy hogyan ül az ember a lovon.

Forrásunk volt.


Ezeket is olvasd el:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...