A táplálékkiegészítők tökéletes forrásai lehetnek egyes fontos tápanyagoknak, amelyek segíthetnek elkerülni, hogy bármilyen makro- vagy mikrotápanyagból hiányt szenvedjen a szervezeted. Sőt, némelyik termék javíthatja egyes betegségek tüneteit, hozzájárulhat a sportteljesítményhez, és csökkentheti bizonyos betegségek kockázatát.
Nem mindegyikük hasznos azonban – vannak étrendkiegészítők, amelyek egyszerű pénzkidobást jelentenek, és vannak olyanok is, amelyek kifejezetten károsak lehetnek. A következőkre például nem érdemes költened az idén.
Zöldtea-kapszulák
Míg a zöld tea fogyasztásának rengeteg előnye van, például az antioxidánsok fogyasztása, a zöldtea-kiegészítők gyártóinak számos olyan egészségre vonatkozó állítása van, amelyeket a jelenlegi kutatások nem támasztanak alá. A zöldtea-kiegészítőkről gyakran állítják, hogy segítik a fogyást, és csökkentik a rák kialakulásának kockázatát, de a jelenlegi tudományos tanulmányok nem támasztják alá ezeket az állításokat olyan mértékben, ahogy azt gyakran hangoztatják. Negatív mellékhatásokat nem találtak a fogyasztásával kapcsolatban, de a tudomány jelenlegi állása szerint egyszerű pénzkidobás a fogyasztásuk.
A-vitamin
Bár az A-vitamin nagyon fontos például a szem egészsége szempontjából, táplálékkiegészítő formájában káros is lehet, ha nem megfelelően fogyasztjuk.
Gond lehet például, ha már az étrendünkből is beviszünk elegendőt a vitaminból, majd ezt még megfejeljük olyan multivitaminokkal, amelyek szintén tartalmaznak A-vitamint.
A túl sok A-vitamin fogyasztása születési rendellenességeket okozhat a terhes nőknél, és extrém esetekben hányingerhez, fejfájáshoz, kómához és akár halálhoz is vezethet. Bár előfordulhatnak bizonyos körülmények, amikor az A-vitamin-kiegészítés szükséges, például a cisztás fibrózisban szenvedőknek, a legjobb, ha az A-vitamin-kiegészítő bevétele előtt konzultálsz az orvosoddal, mert túl nagy mennyiségben fogyasztva előjöhetnek a mellékhatások.
Málna keton
Lehet, hogy szélesebb körben a málna keton kiegészítő nem ismert, de a rendszeresen sportolók körében egy darabig nagyot ment. Anyagcserefokozóként hirdetik, illetve étvágycsökkentőnek használják, de a tudományos eredmények nem támasztják alá a hatását. Egyedül rágcsálókísérletekben sikerült eredményeket elérni vele, de itt olyan nagy mennyiségben használták őket, amelyet ember legyen a talpán, hogy megeszik – így valószínűsíthető, hogy egyszerű pénzkidobás a fogyasztásuk.
Még több életmódcikk: