Újévkor sokan kezdenek életmódváltásba, ami a mindennapi szokások megváltoztatását, rossz berögződések elhagyását vagy akár egy teljesen új étrendre való átállást is jelenthet. Évről évre változik, hogy éppen melyik diétát tartják egészségesnek a táplálkozási tanácsadók és mi veszít a népszerűségéből. Most összeszedtük azokat az étrendeket, amiknek érdemes adni egy esélyt 2023-ban.
Nézd meg a trendi étrendeket a galériában:
5 trendi diéta, amit 2023-ban érdemes lesz kipróbálni
Mediterrán étrend – ha egészségesebb szeretnél lenni: A mediterrán étrendet évek óta a világ legegészségesebb diétájának választják. Ha nincs konkrét célod az étrendváltással, csupán szeretnél egészségesebben és kiegyensúlyozottabban étkezni ez a diéta neked való. Ahogy a nevéből könnyen kikövetkeztethető, ez az étrend a mediterrán térség hagyományos ételein alapul. Lényege, hogy fogyasszunk sok friss zöldséget és gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonaféléket, hüvelyeseket, magvakat és szívkímélő zsiradékokat. A hús, a sajtok és a tojásfogyasztás megengedett, de nem mindennapi, inkább heti rendszerességgel. Halakat, tenger gyümölcseit viszont érdemes az étrend szerint gyakran fogyasztani. A cukrok, finomított szénhidrátok és feldolgozott ételek fogyasztása ebben az étrendben kerülendő. A mediterrán étrendnek számos jótékony hatása van. Egyszerre javítja az ember általános egészségi állapotát és hosszú távon a fogyást is elősegíti. Ha szívesen kipróbálnád ezt a diétát, olvasd el korábbi cikkünket, ahol összeszedtük hogyan néz ki egy heti étrend a mediterrán diéta szabályai szerint.
Vegán táplálkozás – ha elhagynád az állati eredetű ételeket: Tíz éve még a vegetáriánus étrenddel keverték, ma már Magyarországon is sokan követik a vegán étrendet. A vegán diéta töretlenül népszerű, hiszen ez az étrend nem csupán az egyénre, de a környezetre is pozitív hatással van. A növényi alapú táplálkozás rostban és tápanyagban gazdag, sokkal egészségesebb, mint a feldolgozott ételekre alapozó nyugati típusú étrend. Elsőre ijesztőnek tűnhet a húsok, a tejtermékek és a tojás elhagyása, de érdemes a vegánságot akár csak pár hétig is tartani. Ebből az elképzelésből született meg veganuár, vagyis a vegán január ötlete is, ami során világszerte rengetegen próbálják ki egy hónapra a vegánságot.
DASH diéta – ha vigyáznál a szívedre: A DASH diéta azoknak szól, akik szívbetegségekkel, első sorban vérnyomásproblémákkal küzdenek. A DASH célja, hogy az étrenden keresztül csökkentsük a magas vérnyomást és a különböző szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Ez az étrend zöldségben, gyümölcsben, teljes kiőrlésű gabonákban és alacsony zsírtartalmú tejtermékekben gazdag. Húst, halakat, babot, magvakat szintén tartalmaz, de alacsonyabb mértékben. A cukrozott, feldolgozott ételeket és a vörös húsokat, illetve a sófogyasztást azonban limitálja. Ha szívesen kipróbálnád a DASH-t, itt megnézheted a diéta szabályai szerint kialakított mintaétrendünket.
Peszketáriánus diéta – ha egy rugalmas étrendre vágysz: A peszketáriánus diéta tökéletes étrend azok számára, akik szívesen kipróbálnák a vegetáriánus táplálkozást, de nem akarják teljesen elhagyni az állati eredetű ételeket. Ebben az étrendben húst nem, de tejtermékeket, tojást és halat is lehet fogyasztani. A rendszeres halfogyasztásnak számos pozitív hatása van. Az ómega-3 zsírsavon kívül ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaznak a tengeri ételek és a koleszterinszintet is kevésbé dobják meg, mint a húsok. Ha nem akarunk nagyban változtatni az étrendünkön, a peszketáriánus diétára való átállás egy könnyen elérhető, egészséges étrendalternatíva lehet.
Ornish diéta – a legkedveltebb zsírszegény étrend: Az ornish diéta Magyarországon nem annyira ismert, viszont a fogyni vágyók számára igen hasznos étrend. Ez az étrend a túlzott zsírfogyasztás káros hatásait hivatott ellensúlyozni. A diéta követőinél alacsonyabb a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának aránya és a legtöbben fogyni is könnyen tudnak ezzel az étrenddel. A diéta megalkotója, Dr. Dean Michael Ornish az ételeket öt csoportba sorolta. A legegészségesebb ételek 1-es, míg a legegészségtelenebbek 5-ös minősítést kaptak. Emellett bevezette azt a szabályt, miszerint az elfogyasztott kalóriák csupán 10%-t tehetik ki a zsírok. Ez az alacsony zsírtalamú étrend minimalizálja a húsfogyasztást, zöldségben, gyümölcsben gazdag.
Szerző: Kremmer Magdi
Még többet olvashatsz az étrendekről itt: