Az elmúlt időszakban nem igazán enyhült az élelmiszerárak emelkedése, ami sokakban felvetette a kérdést: mi várható az ársapkás termékeknél az intézkedés kivezetése után? Szinte biztos, hogy drágábbak lesznek-e, az viszont nagyon nem mindegy, hogy mennyivel? Az Agrárszektor ezért interjút készített Raskó György agrárközgazdásszal, hogy kiderítsék mire lehet számítania a fogyasztóknak a következő időszakban.
Raskó György többek között kifejtette, hogy a fogyasztók az árstopos termékek közül a tartós élelmiszerekből, így a lisztből, cukorból és étolajból mintegy 1,5-ször annyit vásároltak az elmúlt egy évben, mint amennyit általában szoktak. Ez a jelentős felvásárlás az agrárközgazdász szerint azért történt, mert ilyen olcsók voltak az említett termékek.
A cukor esetében kiemelkedőek a számok, a szakember elmondása alapján az elmúlt évben a magyarok a normál fogyasztási mennyiségnél több mint 60%-kal több cukrot szereztek be.
Ha azonban május 1-jével kivezetnék az árstopot, akkor látványos áremelkedésre lehetne számítani egyes alapélelmiszereknél.
Az étolaj például 60-70%-kal fog többe kerülni.
A liszt legalább 50%-kal, a sertéscomb és csirkemell 30%-kal, a cukor pedig 100%-kal drágul majd. Valószínűleg azért nem törölték még az ársapkákat, mert ezeknek a termékeknek az ára nem fog a 2021. októberi árszintre visszaesni.
Az élelmiszerek árának emelkedése vagy csökkenése számos tényezőtől függ, de összességében elmondható, hogy az ársapka megszüntetése után egy számottevő drágulásra lehet számítani a szóban forgó élelmiszereknél. A drágulás csak abban az esetben tud majd mérséklődni, ha a forint továbbra is erős marad.
Ezek a hírek is érdekelhetnek: