Ételfertőzés otthon? Így kerülheted el!

Hasmenés, hányinger a nyaralás alatt - ezt senki nem szeretné. Csak pár dologra kell odafigyelnünk a konyhában és máris kisebb az esélye, hogy a kánikulában bajba kerüljünk!

WHO adatai alapján az ételfertőzések kb. 60%-a a háztartásokban fordul elő, így igencsak indokolt újra és újra áttekinteni az élelmiszerhigiéné kérdéseit, különösen nyáron. Ilyenkor gyakrabban megyünk vendégségbe vagy főzünk-sütünk a barátainknak, családunknak. Ha nem szeretnénk, hogy éppen mi okozzunk ételfertőzés miatti rosszullétet (lehetséges tünetek: hányás, hasmenés, láz), akkor fogadjuk meg az alábbi tanácsokat és nyugodt szívvel tálalhatjuk föl a legfinomabb falatokat is.

Vegyük sorba az élelmiszer útját a konyháig, így könnyebb azokat a pontokat megtalálni, ahol jobban oda kell figyelni!

1. Beszerzés

Csak megbízható helyről vásároljunk, tartsuk észben a már bizonyított helyeket. Sokat jelenthet, ha mondjuk személyes ismeretségünk van a hentessel, aki akár plusz tudnivalóval is szolgálhat mondjuk az oldalast illetően. Járjunk nyitott szemmel, hiszen a boltok tisztasága, eladók higiéniára való igénye többlet információval bírhatnak.

2. Hűtőlánc

Ha megvásároltuk a nyersanyagokat, akkor irány a hűtő, hiszen ha romlékony vagy hűtést igénylő termékről van szó, akkor a hűtőláncot (azaz a nyersanyag minőségének megtartásához szükséges megfelelő hőmérséklet állandó biztosítását) megszakítani minőségromlás nélkül nem lehet. Érdemes a csomagoláson található piktogramokat is figyelembe venni, hiszen az mutatja az ajánlott tárolási hőmérsékletet is.

Olvastad már?

5 tipp, ha félresiklott a nyaralás

3. Szakosított tárolás

Ez persze bikkfanyelven hangzik, az otthoni gyakorlatban az alábbiakat jelenti:

  • A legalsó fiókban érdemes a gyümölcsöket és a zöldségeket elhelyezni, itt 2-8 ˚C mérhető.
  • Az efölött található polcon van a legalacsonyabb hőmérséklet, tehát 0-5˚C, itt kell tartani a húst, halat, belsőséget. Már csak azért is, mert ha levet eresztene, akkor nem szennyez be a lecsöpögő lé más élelmiszereket.
  • A középső polcon a tejtermékeket, felvágottakat tarthatjuk, aminek a 4-5˚C a legmegfelelőbb.
  • A felső polcon, a 8˚C-on van helye a főtt és sült ételeknek.

A hűtőajtót ne nyitogassuk feleslegesen és ne tegyünk bele meleg ételt, hiszen ezek megváltoztatják a hűtött tér hőmérsékletét.

4. Megfelelő tisztítás

Alapanyagainkat felhasználás előtt mindig tisztítsuk meg. Szükség szerint pucoljuk (pl. zöldségek egy része), mossuk, töröljük szárazra. Próbáljuk úgy intézni a folyamatokat, hogy a még piszkos alapanyag ne keresztezze a már megtisztított alapanyagok útját. Pl. a már megmosott, felaprított sárgarépát ne tegyük egy tálba a még héjas hagymával stb.

5. Nyers hús, tojás

  • Az előkészítés során se felejtsük el, hogy a nyers húsnak külön vágódeszkát használjunk és mindig alaposan tisztítsuk meg a pultot, kést, ha nyers hússal érintkezett.
  • Óvakodjunk a hőkezelés nélküli termékektől, úgymint pl.: tatár beefsteak, házi majonéz, de figyeljünk oda a madártejre vagy tojásos galuskára is.
  • Az ételmaradékot ne tároljuk szobahőmérsékleten, minél gyorsabban tegyük be a hűtőbe.

+1. Alap a kézmosás

Bármilyen étel veszélyes lehet, ha az elkészítője nem figyel eléggé az alapos kézmosásra és a nyersanyagok (zöldség, gyümölcs) alapos folyó vízzel történő megmosására.

Ha ezekre odafigyelve készítjük a finom falatokat, akkor a legnagyobb biztonsággal készíthetjük és tálalhatjuk fel étkeinket.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Tejfölös-sajtos csirkecomb

A csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. Én barna rizsből készült rizibizivel ...

Preckedli (diós linzer) cukorbetegeknek

Tálalás előtt szórjuk meg ízlés szerint poreritrittel, majd úgy kínáljuk. Száraz, hűvös helyen tárolva egy-két hétig is eláll, sőt minél tovább áll, annál finomabb, és omlósabb ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...