Nemcsak az étellel, de a szavakkal is szeretünk játszani, ezért utánanéztünk, miért hívjuk úgy kedvenc ételeinket és italainkat, ahogy. Most kiderül, honnan ered 7 alapvető étel és ital neve!
Kattints a képre a galériáért, és gyűjtsd be a tudást!
Minek nevezzelek? Innen ered kedvenc ételeink és italaink neve
Cappuccino
Kezdjük is a baráti beszélgetések elengedhetetlen társával, az irodai délutánok (bár ez az olaszoknál szentségtörésnek számít) megmentőjénél, a cappuccinónál. A szó olaszul informálisan "rendi szerzetes"-t jelent, míg a cappuccino a szerzetes "csuklyája". Valószínűleg a csuklya színének és a habos koffeines ital színének hasonlósága eredményezte az elnevezést.
Granola
A reggeli granola egykor W. K. Kellogg, a gabonapehely-mágnás által 1906-ban alapított híres cég levédetett kifejezése volt, ma pedig már egy külön zabpehely-kategóriát értünk alatta, amit akár otthon is könnyedén el lehet készíteni. Recept itt!
Kukoricapehely
Bár a magyar elnevezéshez nincs sok köze, de mégis érdekes tudni, hogy honnan ered a kukoricapehely angol neve, a cereal. Ahogy sok szavunk, ez is a latinból származik, mégpedig a cereālis szóból, ami Ceres, a földművelés római istennőjének nevéből ered. Mind az istennő (aki a gabonát táplálta), mind a gabona szó az indoeurópai ’ker-’ gyökre vezethető vissza, ami "növekedést" jelent.
Szendvics
Ugyan a magyar és az angol (és más idegen nyelvű) elnevezések között van egy kis különbség, itt azért nagyobb a hasonlóság, mint a kukoricapehely esetében. Kedvenc univerzális harapnivalónk, a szendvics a 18. században élt Sandwich grófnak (igen, így hívták!) köszönheti a nevét, aki állítólag két szelet kenyér közé halmozott húst, hogy praktikusabban tudjon falatozni, miközben a pókerasztalnál a kártyáival zsonglőrködött. Bár a szendvics koncepciója a középkorból eredeztethető, a gróf lett a névadója. Klubszendvics recept itt!
Reuben-szendvics
Ő szintén egy élő emberről kapta a nevét. A Reuben Kulatofsky nevű élelmiszerboltos az 1920-as vagy 1930-as években rozskenyérre halmozott sózott marhahúst, svájci sajtot, savanyú káposztát és orosz öntetet - érdekes módon szintén pókerezés közben. Egy másik történet szerint 1914-ben a New York-i Arthur Reuben's Deliben készült "Reuben's Special" szendvics volt az, amiről ez az Észak-Amerikában elterjedt szendvicsfajta a nevét kapta. Recept itt!
Darjeeling és Earl Grey
Az egyik legnépszerűbb és legismertebb teafajta, a darjeeling arról az indiai régióról kapta a nevét, ahol termesztik, míg a bergamott valószínűleg az észak-olasz Bergamo tartomány után lett elnevezve. A világhírű Earl Grey teát pedig a második angol Earl Grey, Charles Grey után hívjuk így, az arisztrokrata egyébként 1830 és 1834 között az Egyesült Királyság miniszterelnöke volt.
Tésztanevek
A tészta szó eredetéről nincsenek információnk, de mivel ez egy gyűjtőfogalom, érdemes kicsit mélyebbre ásni a különböző fajtákban. Az eltérő méretű és formájú tésztafélék gyakorta arról lettek elnevezve, amire emlékeztet a megjelenésük, így több olyat is találunk közöttük, amelyek testrészekről kapták a nevüket, míg mások vicces kis utalások.
Az első kategóriában említhetjük az orecchiette ("kis fül") és a capellini ("finom haj") fajtákat, míg a vermicelli ("kis férgek") az utóbbira példa. A képen az orecchiette látható.
Barbecue
A szakértők szerint a barbecue szó valószínűleg a karibi arawakai barbacoa szóból származik, ami egy fakeretet jelöl, ezt alvásra, szárításra, füstölésre vagy tűzön való sütésre használtak. Hát, érdekes, hogy tudtak valamin egyszerre aludni és sütni, mi a grillen ezt biztosan nem próbálnánk meg...
De van egy másik népszerű elmélet is, amely szerint a szó a francia barbe à queue, azaz "szakálltól a farokig" szóból származik, ami arra utal, ahogyan az állatot a nyílt tűzön való sütéshez felnyársalják.
Érdekes gasztrocikkek itt: