Az akne általában kamaszkorban jelentkező, fokozott faggyútermeléssel járó bőrbetegség, amely eltömődött pórusokat, pattanásokat és gyulladást okoz az arcbőrön, a nyakon, a háton és a mellkason. A 12-25 éves korosztály körében szinte mindenkin jelentkezik akne a hormonális változások hatására, sokaknál azonban magától vagy kezelés hatására hamar elmúlnak a tünetek. A súlyos és makacs akne azonban megnehezítheti a mindennapokat, és komoly lelki gondokat is okozhat.
6 étel, aminek gyakori fogyasztása aknét okozhat
Finomított gabonafélék és cukrok
A finomított szénhidrátok gyorsan szívódnak fel, fogyasztásuk után jelentősen megugrik a vércukorszintünk, ami az inzulinszint emelkedését is okozza. A magas inzulin számos negatív egészségügyi következménnyel jár, többek között cukorbetegséget, szív- és érrendszeri problémákat és aknét is okozhat. Egy 2020-as kutatás szerint 54%-kal nagyobb az akne kialakulásának esélye azoknál, akik rendszeresen fogyasztanak magas cukortartalmú, feldolgozott ételeket.
Tejtermékek
Számos vizsgálat kimutatta, hogy a tejtermékek fogyasztása bőrproblémákat, irritációt és aknét okozhat. Ennek biztos okát azonban még nem tudják a kutatók. Egyes elméletek szerint a tejtermékek inzulinnövelő hatása okoz aknét, míg mások szerint a tehéntejben található aminosavak miatt alakul ki a bőrbetegség. Bár a konkrét ok-okozati viszony még nem ismert, az biztos, hogy a tejtermékek ronthatnak az aknés tüneteken.
Gyorsételek
Az akné gyakran kéz a kézben jár a magas kalória-, zsír- és cukortartalmú nyugati típusú étrenddel. Egy 2010-es kutatás szerint a gyorsételek fogyasztása 43%-kal növeli az akne kialakulásának esélyét.
Csokoládé
Rossz hír az édesszájúak számára, de sajnos a csokoládé is okozhat aknét. A csoki és az akné közötti összefüggést régóta vizsgálják, és bár számos kutatás bizonyítja, hogy a rendszeres csokoládéfogyasztás növeli az aknés tünetek megjelenésének gyakoriságát, ennek pontos okát még nem tudják.
Tejsavófehérje
A tejsavófehérje népszerű étrendkiegészítő, főleg a sportolók körében. Ez a proteintípus kiváló forrása a leucin és a glutamin elnevezésű aminosavaknak. Kutatások szerint ezek az aminosavak felgyorsítják a bőrsejtek növekedését és osztódását, ami hozzájárulhat az akne kialakulásához.
Ételek, amelyekre érzékeny vagy
Az akné alapvetően egy gyulladásos betegség. Ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyekre érzékenyek vagyunk, az hozzájárulhat a szervezet gyulladásához és az akne kialakulásához. Könnyen lehet, hogy pont az akne megjelenése jelzi először, hogy bizonyos ételeket nem tud megfelelően feldolgozni a szervezetünk. Ha valamilyen élelmiszer fogyasztása után rendszeresen bőrproblémákat tapasztalunk, érdemes elhagyni annak fogyasztását. A
A pattanások és mitesszerek kialakulásának számos oka lehet. Az akne jelentkezhet hormonális változások hatására, megjelenésében szerepet játszhat a genetikai hajlam, a bőr típusa és a nem megfelelő arcápolási szokások is.
Ha újra és újra megjelenő, súlyos aknéval van dolgunk, mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz segítségért, de érdemes megfigyelnünk étkezési szokásainkat is.
Bizonyos ételek fokozhatják az aknés tüneteket, így azok elhagyása segíthet a bőrproblémáinkon.
Életmódcikkek erre: