Ahogy említettük, a bélflóránk állapota mellett főként az étkezésünk felelős azért, ha fokozott gázképződést tapasztalunk. Vannak olyan ételek, amelyek kifejezetten felfújnak, ilyen például a bab és a lencse. De a táplálkozásunk módja is hatással lehet erre: amikor gyorsan eszünk, sok levegőt nyelünk, így szintén tapasztalhatjuk a jól ismert kellemetlenségeket.
Az ételek mellett az energiaszintünk csökkenése is okozhat ilyesmit. Amikor a sejtjeink nem képesek elegendő energiát termelni, felborul a bélrendszerünk kényes egyensúlya. Ilyenkor olyan helyekre jut oxigén, ahová nem kellene, elpusztítva a jó baktériumokat, és lehetőséget adva a káros baktériumok elszaporodásának. Amikor ezek megtelepszenek a testünkben, megakadályozzák a rostok hatékony lebontását, ami gázképződéshez és puffadáshoz vezet.
Uborkasaláta újhagymával
Nyáron egy hideg uborkasaláta a vasárnapi rántott húshoz, na ezt nevezzük mi komfort food-nak. Érdemes a nyári hónapokban fürtös uborkából készíteni.
Gyömbérshot
Ha fontosszámodra a reggeli rutin, ez a csodás shot teljesen beleillik ebbe. Nagyon egészséges, és finom is!
Cukormentes joghurttorta bogyós gyümölcsökkel
Talán nem vagyunk egyedül azzal, hogy a joghurttorta szóról kedves gyerekkori, nyári emlékek jutnak eszünkbe. A mai napig emlékszünk az izgalomra, ami eltöltött minket, amikor vártuk a ...
Ha szeretnénk ezt elkerülni, akkor az elsődleges célunk a sejtszintű energia termelésének növelése - ez azok számára különösen fontos, akik hajlamosak a puffadásra. Nekik olyan ételeket kell fogyasztaniuk, amelyek elegendő tápanyagot biztosítanak az anyagcsere működéséhez. Amikor pedig jelentkezik a puffadás, a következő élelmiszereket érdemes bevetni – amiket egyébként megelőzésképp is fogyaszthatunk.
Kattints a galériára, és ismerd meg ezeket az ételeket!
5 étel, ami csökkenti a gázosodást
1. Papaja
Bár itthon kevésbé elterjedt, néhány helyen hozzá lehet jutni ehhez a különleges gyümölcshöz. A papaja nemcsak finom, hanem hatékony emésztéssegítő is: papaint tartalmaz, egy erős emésztőenzimet, amely segít lebontani a fehérjéket az emésztőrendszerben. Így csökkentheti a bélrendszerben az emésztetlen ételeket, amelyeket a gáztermelő baktériumok fermentálnak.
2. Gyömbér
A gyömbér nemcsak arra szolgál, hogy ízt adjon kedvenc ételeinknek, hanem segíthet ezek megemésztésében is. A gyömbér aktív vegyületei, különösen a gingerolok és a shogaolok, erős gyulladáscsökkentő és szélhajtó tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy kiadós étkezés után a legkönnyebb, ha teaként fogyasztunk belőle egy keveset.
3. Uborka
Az uborka nemcsak finom, hidratáló és sokoldalú, de tökéletes az emésztés elősegítéséhez és a gázképződés csökkentéséhez is. Ha szeretnénk segíteni az emésztést, a hidratálás és a szervezet vízszintjének növelése kulcsfontosságú, hiszen a víz a szervezet kenőanyaga. Az uborka víztartalma rendkívül magas, 96%, így ez a tökéletes alapanyag, ha hidratálnánk.
4. Joghurt
A nyers és pasztörizálatlan tejből készült joghurt egy másik nagyszerű étel a gázképződés csökkentésére, amennyiben aktív kultúrákat (más néven egészséges baktériumokat) tartalmaz. Ezek a baktériumok hosszú távon segítenek az emésztési problémákon, ami kevesebb gázt és puffadást jelenthet.
5. Bizonyos gyógyteák
Végül, de nem utolsó sorban, az emésztéssegítők sztárja: a megfelelő gyógytea. Egyrészt hidratál, amiről már említettük, hogy miért fontos. Emellett egyes teafajták gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek, így támogatják az egészséges emésztőrendszert. A borsmenta, a hibiszkusz, a citromfű, a kamilla és a zöld tea is remek választás.
Még több szuper alapanyag: