Én a rugalmasabb szakemberek közé tartozom, nem szeretem a diétás tiltólistákat, hiszem, hogy a megfelelő testsúlycsökkentő étrendet ezek nélkül is össze lehet állítani. Tény azonban, és ezt a gyakorlati tapasztalataim is visszaigazolják, hogy csakúgy, mint a fogyás egyéb területein, itt is a legfontosabb tényező a páciens, a fogyni vágyó fegyelme. Bármilyen furán hangzik is, a fegyelmezett páciensnek többet engedek meg, mint a linkóciknak, hiszen a fegyelmezett embernek ha azt mondom, hogy 1 kocka csokit megehet, akkor annyit fog enni, a kevésbé fegyelmezett meg egy félmosollyal a száján bekap még egyet, hiszen az a kevéske biztos úgysem számít.
A testsúlycsökkentő program első szakasza általában elég szigorú - hiszen ilyenkor kell átállítani a páciens „fejét", beállítani az új életmódját. Ez szokott a legnehezebben menni, ekkor adják fel legtöbben, pedig ez az időszak kb. 2-3 hónapig tart, utána már minden természetes lesz, és az étrend, az új életmód sem tűnik már megvalósíthatatlannak. Ebben az első időszakban (ami a súly folyamatos, tartós csökkenésének megindulásáig tart), én az alábbi alapanyagokat, ételeket szoktam kihagyni az étrendből:
Hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek
Nyilvánvaló, hogy a mai bolti kínálatnak nagyon nagy részét ezek a termékek adják. Én ideértem pl. a „gyümölcs"-joghurtokat, a reggelizőpelyheket, az ízesített túrókrémeket, a gyümölcskonzerveket, stb. Ezek rejtett cukrokat tartalmaznak, gyakran nem is kis mennyiségben, gyorsan megemelik a vércukorszintet, hamar megéhezünk utánuk, gyakran üres kalóriák.
Édes péksütik, sütik
Pl. kakaóscsiga, csokis croissant, túrós batyu - ma már az ilyen típusú péksütemények kínálata gyakorlatilag végtelen. Amellett, hogy magas a cukortartalmuk, jellemzően sok zsiradékot is tartalmaznak, plusz édes tölteléket, cukormázat, cukorgolyócskákat. A pékségek között eluralkodott a méretverseny, egyre hatalmasabbak a termékek. Érdemes tudni róluk, hogy nagyon energiadúsak, viszont a cukron, zsiradékon kívül gyakorlatilag hasznos tápanyagot nem tartalmaznak.
Szalonna, zsíros húsrészek (pl. dagadó, tarja), kolbász-, szalámifélék
Zsírtartalmuk miatt nagyon magas energiatartalmúak, jellemzően alábecsüljük a fogyasztott mennyiséget. 5-10 dkg kolbász, szalámi gond nélkül lecsúszik vacsorára, anélkül hogy tudnánk, hogy ezzel 4-500 kalóriát fogyasztottunk, és a vacsora többi részét még csak nem is számoltuk.
Sós rágcsák
Pl. chips, pogácsa, sajtos rúd - szintén hatalmas a kínálat, úton-útfélen hozzáférhetőek, ráadásul nehéz megállni, hogy keveset fogyasszunk belőlük, és gond nélkül lecsúszik belőlük uzsonnára 10-20 dkg.
Csoki, kekszek, csokiszeletek
„Üres" kalóriák - a cukron kívül más tápanyagot nem tartalmaznak, jól nem lakunk tőlük, és úgy fogyasztunk el 2-300 kalóriát, mintha mi sem történt volna.
Cukrozott üdítőitalok
Legtöbben nem gondoljuk, hogy az üdítőitalok, gyümölcslevek energiatartalma is beszámít a napi mennyiségbe. 1 dl üdítő 40-50 kcal között mozog, azaz ha megiszunk 1 litert egy nap, máris megvan min. 400 kalória, ami ahhoz képest, hogy mondjuk a napi előírás fogyókúra esetén 1400-1800 kcal, látható, hogy rengeteg, hiszen még enni nem is ettünk semmit.
Sör
Egyre gyakrabban találkozom azzal, főleg férfi pácienseimnél, hogy az esti 1-2 doboz (~1 l) sör energiatartalmával nem számolnak, az belefér. Fél liter sör kb. 260 kcal, 2 doboz már több, mint 500 - és ez csak az esti ital. Nyilvánvaló, hogy egy 1500-1800 kcal-os étrendbe nem fér bele, hiszen akkor mivel fogunk jóllakni?
Rántott, bundázott, bő zsírban sült ételek
Hagyományosan részei a magyar konyhának: rántott hús, hal, zöldség, fasírozott, lángos, bundáskenyér, fánk stb. Ezeknek az ételeknek az energiatartalmát a bundázás mellett jelentősen megdobja a bő zsírban sütés során felszívott zsiradék, amelynek egy részét nyilván felszívja a papírtörlő, ha arra szedjük ki, de még így is bőven marad belőle az ételben. Alternatívája lehet, ha bő zsiradék helyett sütőben, sütőpapíron, kevés olajjal megkenve sütjük ki, vagy bundázás nélkül, fóliában, sütőzacskóban, grillezve, párolva, gőzben főzve készítjük el ezeket az ételeket.
Biztos sokan hiányoljátok a fenti felsorolásból a fehér lisztet, a burgonyát, a rizst, a tésztát. A tésztaételek testsúlycsökkentőétrendbe-illesztéséről korábbi cikkünkben olvashattok bővebben. A fehér liszt felhasználásával készült ételek helyett, ha tehetjük, válasszuk természetesen a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket - de ha valaki olyan helyen él, ahol ezek nem elérhetőek, és a közeli boltban épp nem kapható, akkor önmagában a fehér kenyér vagy zsemle fogyasztása nem akadálya a fogyásnak. Ugyanígy igaz ez a burgonyára és a rizsre is - itt is a mennyiség a lényeg. Ha valaki nem tud, nem szeretne lemondani róluk, részükre én a köret „felezését" szoktam javasolni - azaz álljon fél adag rizsből vagy burgonyából + fél adag zöldségköretből vagy salátából.
Ne felejtsétek el, hogy a fenti „tiltólista" nem örök életre szól! Ha megtanultuk az új életmódot, az étrendi alapszabályokat, akkor alkalmanként (ésszerű mennyiségben) a fentiek is visszavezethetők az étrendbe.
Még több hasznos cikk dietetikusunktól: