Apró dolgok, amikre mindig figyelj ételrendelésnél – Az egészséged múlhat rajta

Az elmúlt egy évben a koronavírus-járvány és az éttermek zárva tartása miatt jelentős mértékben növekedett az ételrendelések száma. Nem mindegy azonban, honnan és mit rendelünk, ahogy az sem, hogyan szállítják ki a megrendelt ételt.

Legyen szó akár éttermi fogásokról vagy házhoz szállított élelmiszerekről, az elmúlt egy évben csak úgy virágzik az online-élelmiszervásárlás, sokan azonban még most sincsenek tisztában azzal, mi mindenre kell figyelni, ha otthonunkhoz hozzák az ételt.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tanácsa szerint ha ételt rendelünk, érdemes minden esetben meggyőződnünk arról, hogy az ételt készítő vállalkozás neve és elérhetősége legyen feltüntetve az étterem honlapján vagy szórólapján. Az Index.hu szerint előfordulnak olyan esetek, amikor működési engedéllyel nem rendelkező cégek hirdetik szolgáltatásaikat. Ezeket a cégeket nem tudják úgy ellenőrizni, mint az ismertebb, működési engedéllyel rendelkező vállalkozásokat, ráadásul könnyen megeshet, hogy ahol nincs engedély, ott megfelelő, minden higiéniai szabályt betartó konyha sincsen.

Van, amit nem érdemes rendelni

A könnyebb és romlandó ételeket jobb inkább házilag elkészíteni, mint rendelni, ez főleg a tojásos és nyers ételekre, úgy mint a madártejre, tiramisura, majonézes ételekre, tojásos nokedlire vagy például tatárbifsztekre vonatkozik.

A csomagolás

A kiszállított ételt jól zárható, egyszer használatos csomagolásban kell tárolni úgy, hogy az étel ne essen vagy folyjon ki, ne szennyeződhessen a szállítás során. A lezárt dobozon az étel neve, származási helye és fogyaszthatósági ideje mellett a fogyasztási és tárolási szabályok is fel kell legyenek tüntetve.

Az ételt kizárólag engedélyezett gépjárművel lehet kiszállítani, ma pedig már elengedhetetlen, hogy az élelmiszer melegen tartó hűtőben vagy ládában kerüljön kiszállításra. A kiszállításkor a járműben más áru vagy személy nem szállítható, a futárnak minden esetben kell rendelkeznie egészségügyi kiskönyvvel, a szállítás közben pedig nem dohányozhat.

Az összefoglaló cikk szerint érdemes lenne hőmérővel várni a futárt, a frissen elkészült és kiszállított ételnek ugyanis forrónak, egészen pontosan legalább 63°C-osnak kellene lennie.

Amennyiben a kiszállított ételt nem azonnal tervezzük elfogyasztani, érdemes azt a hűtőben, és semmiképpen sem szobahőmérsékleten tárolni. Evés előtt mossunk kezet akkor is, ha mi csak az étel csomagolását fogtuk meg.


Ezek az élelmiszerekkel kapcsolatos cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...