Az ételek fagyasztása egy fantasztikus módszere a raktározásnak, a mélyhűtőbe elpakolt dolgok sok csávából kihúzhatnak minket, amikor épp nincs időnk vagy kedvünk főzni. Persze nem mindegy, mi és hogyan kerül a jégre, hiszen a rosszul elrakott ételek akár meg is romolhatnak a fagyasztóban, ezzel tökéletesen aláásva a jövőbeli terveinket. Az ételek fagyasztásának világában különösen kemény diónak bizonyulnak a levesek, ezért most ezeket fogjuk szemügyre venni.
Mennyi levest fagyasszunk le?
Az első és legfontosabb kérdéssel akkor fogunk találkozni, amikor szemügyre vesszük az elkészült levest. Mindegy, hogy a maradékot akarjuk eltenni, vagy direkt kiszámoljuk a leves felét, a lényeg, hogy ne egy nagy adagban kerüljön a hidegre.
A kis adagokban lefagyasztott leves nemcsak a tárolást, hanem a kiolvasztást is segíti majd: csak annyit kell elővennünk, amennyire szükségünk van.
Miben fagyasszuk le?
Mint minden más mélyhűtős kaland esetében, itt is nagyon figyeljünk oda a felhasznált edényekre. Műanyag esetében bizonyosodjunk meg róla, hogy egyrészt jól bírja az extrém hideget, másrészt BPA mentes-e.
Üvegedények használatakor pedig szintén elengedhetetlen tényező a strapabírás: csak az edzett üvegből készült tárolók fogják túlélni a fagyasztást és felolvasztást. Nagyon fontos: az üvegeket ne töltsük teljesen tele, hanem hagyjunk egy kevés helyet a folyadéknak, mivel fagyás közben nő a térfogata.
Meddig maradhat a mélyhűtőben?
A friss levest maximum 5 napig hagyhatjuk a hűtőben, ha ennyi idő alatt nem fogy el, inkább fagyasszuk le még az ötödik nap előtt. A fagyasztóban legfeljebb 3 hónapig áll el, ezután már nem lesz alkalmas a fogyasztásra.
Hogyan olvasszuk ki?
Három módszer közül választhatunk attól függően, hogy mennyi idő áll a rendelkezésünkre.
- ha előre gondoltunk, és nem azonnal akarjuk megenni a levest, egyszerűen csak tegyük át a fagyóból a hűtőbe, és hagyjuk kb. egy éjszakán át kiolvadni
- egy gyorsabb módszer lehet, ha a tárolót meleg vizes fürdőbe fektetjük, vigyázva arra, hogy a víz ne hatoljon az edényen belülre
- az azonnali megoldások hívei pedig közvetlenül a tűzhelyen, egy lábasban is kiolvaszthatják a levest, türelmesen, alacsony lángon, folyamatosan kavargatva
A mikró használata nem ajánlott, mivel mind a tárolókban (főleg a műanyagban), mind a levesben kárt tehet, minőségi romlást okozhat.
Hogyan tartsuk meg az ízeket?
Az egyik legnagyobb probléma nem is a fenti szituációkból adódhat, hanem egész egyszerűen abból, hogy a kiolvasztott leves valahogy íztelenebb a frissnél. Ez elsősorban azért van, mert a levesben lévő zöldségek és más hozzávalók magukba szívják a lé ízeit. Főleg akkor, ha hosszabb ideig tároljuk a levest a fagyóban.
Könnyű megoldást jelenthet, ha a felolvasztott leveshez adunk egy kis vizet (mivel a lévesztés miatt sűrűbb lesz), ízlés szerint sót és más aromás hozzávalókat (pl. citromlé, zöldfűszerek). Ezek segítségével mind állagban, mind ízben visszaadhatjuk a levesnek eredeti pompáját.
Melyik leves fagyasztható?
Persze nem minden leves éli túl a fagyasztó hidegét: vannak olyanok, amelyek kifejezetten jól teljesítenek, míg mások nem alkalmasak erre az elrakási módszerre.
Jól fagyasztható levesek:
- húsleves (tészta nélkül)
- zöldséglevesek (tészta nélkül)
- kókusztejes krémlevesek
Nem fagyasztható levesek:
- tésztás, rizses vagy más keményítőben gazdag leves (magukba szívják a levet)
- tejes, tejszínes, tejfölös krémlevesek (a tejtermékek könnyen szétválnak)
- krumplis levesek (a burgonya gumiszerű állagot vesz fel)
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Less el még több konyhai trükköt cikkeinkből: