Mindannyian szeretjük az érzést, amikor csak úgy kicsattanunk az energiától. A rendszeres testmozgás, az elegendő alvás és persze a megfelelő étrend nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy ne legyünk folyamatosan fáradtak, lehangoltak. De mik azok az ételek, amiket jobb elkerülni, ha szeretnénk egész nap energikusak maradni?
Katt a képre a galériáért!
7 étel, amitől kevesebb az energiád
Fehér lisztből készült ételek
A gabonafélék szénhidrátokban gazdagok, így kiváló energiaforrások a szervezet számára. A feldolgozott gabonafélék, mint például a fehér kenyér, a fehér tészta és a fehér rizs azonban többet ártanak, mint használnak. A finomítás során a gabona rostban gazdag külső rétegét, a korpát a eltávolítják. Emiatt a feldolgozott gabonafélék alacsonyabb rosttartalommal rendelkeznek, és gyorsabban emésztődnek és szívódnak fel, mint a teljes kiőrlésű gabonafélék. A feldolgozott gabonafélék fogyasztása általában a vércukor- és inzulinszint gyors emelkedését, majd visszaesését, így az energiaszint csökkenését okozza.
Reggelik hozzáadott cukorral
A legtöbb bolti élelmiszer hozzáadott cukrot tartalmaz, amit manapság már elég nehéz elkerülni. Sokan a reggeli joghurt-müzli kombót az egészséges és energikus reggeli fontos részének tartják. Sajnos azonban rengeteg reggelizőpehely és granola tartalmaz hozzáadott cukrokat épp úgy, ahogy a gyümölcsös joghurtok nagy része. A magas cukor- és alacsony rosttartalom kombinációja megemelheti a vércukor- és inzulinszintet, ami az energia emelkedéséhez, majd hirtelen eséséhez vezet. Reggel próbáljuk kerülni a péksütiket és cukros müzliket, helyette magas fehérjetartalmú és teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket fogyasszunk.
Alkohol
Sokan isznak meg este egy sört vagy pohár bort a vacsora mellett, és gondolják úgy, hogy az alkohol segít az elalvásban. És bár az elalvás valóban könnyebb lehet alkohol hatása alatt, az alvás minőségét rontja és az időtartamát is csökkentheti. Így összességében az esti italozás kevésbé pihentető alváshoz és kevesebb energiához vezet.
Kávé
Meglepő módon a kávé sincs mindig pozitív hatással az energiaszintre. Fogyasztása alapvetően pozitív mentális és fizikai hatásokkal jár, a benne található koffein rövid távon nagy mértékben képes megdobni az energiaszintet. A túl sok koffein azonban negatívan befolyásolhatja az alvás minőségét, ami hosszú távon kimerültséghez, fáradtsághoz vezethet.
Energiaitalok
Tagadhatatlan, hogy az energiaitalok gyors és hatásos energialöketet adnak. Fokozzák a koncentrációs képességet, serkentik a memóriát és csökkentik az álmosságot. A koffein mellett az energiaitalok nagy mennyiségű cukrot is tartalmaznak, ami miatt ezek fogyasztása a vércukorszint ingadozáshoz és egy idő után az energiaszint leeséséhez vezet.
Rántott ételek és gyorskaják
Az olajban sült ételek és gyorséttermi fogások jellemzően alacsony tápanyagtartalmúak, magas a zsírtartalmuk, és alacsony a rosttartalmuk. Lassíthatják az emésztést, és kiszorítják az energiát növelő tápanyagokat az étrendből, így hosszú távon potenciálisan az energiaszint csökkenéséhez vezetnek.
Diétás ételek
Bár sok fogyókúrázónak a kalória szitokszóként maradt meg, valójában nagyon is szükségünk van megfelelő mennyiségű kalóriára. A csökkentett kalóriatartalmú, édesítőszeres, zsírszegény élelmiszerek nem növelik hatékonyan az energiaszintet. Fogyasztásuk során előfordulhat, hogy jóval kevesebb kalóriát fogyasztunk naponta, mint amennyire a szervezetüknek szüksége van, ami megzavarja a hormonháztartást és az anyagcserét, végső soron pedig kimerültséghez vezethet.
Még több életmódcikk: