Speciális étrendeket általában akkor szoktunk követni, ha fogyni akarunk, vagy valamilyen egészségügyi problémánk van – pedig egészen egyszerűen azért is válthatnánk, mert egészségesebbek szeretnénk lenni. Ez pedig nem jár mindig fogyással – egy friss kutatás szerint például az északi népek étrendjei akkor is előnyösek az egészségre nézve, ha egyébként nem járnak súlyvesztéssel.
A Koppenhágai Egyetem kutatói azt találták, hogy az északi országokra jellemző étrend csökkenti a koleszterinszintet és a vércukorszintet – még akkor is, ha az ember többet eszik azokból az élelmiszerekből, amelyek az étrend gerincét alkotják. Nem kell tehát a fogyásra vagy a szigorú adagokra koncentrálni, ha a cél az egészség, magasabb kalóriabevitel mellett is előnyös a fogyasztásuk.
A skandináv étrend alapját a bogyósgyümölcsök, a halak, a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és az egészséges tejtermékek alkotják.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy ez az étrend rendkívül tápláló és fenntartható – hozzájárul sok ember általános jó egészségéhez Dániában, Finnországban, Izlandon, Norvégiában és Svédországban.
A friss dán kutatás szerint ugyan az étrend segíthet az egészséges testsúly fenntartásában, csökkentve az elhízás, a szívbetegségek, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kockázatát – korábbi tanulmányokkal ellentétben ezek a pozitívumok azonban nemcsak a súlycsökkenéshez köthetők, hanem magához az étrendhez.
Az eredmény azért meglepő, mert a legtöbb ember úgy gondolja, hogy a vércukor- és koleszterinszintre gyakorolt pozitív hatások kizárólag a fogyásnak köszönhetők. A friss tanulmány most azt mutatja, hogy ez egyáltalán nem így van. Az egészséges hatásokhoz valószínűleg más mechanizmusok is hozzájárulnak a súlyvesztésen kívül.
A dán, finn, norvég, svéd és izlandi kutatókból álló csapat kétszáz, 50 év feletti ember vérét és vizeletét elemezte. Mindegyik résztvevőnek magas volt a testtömeg-indexe (BMI), és emelkedett volt a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulásának kockázata. A kutatók az önkénteseket két csoportra osztották: az egyik csoport hat hónapig átállt a skandináv diétára, a másik pedig ragaszkodott a szokásos étrendjéhez.
Az első csoport fél év után lényegesen egészségesebb lett, alacsonyabb koleszterinszinttel, a vérben csökkent telített és telítetlen zsírtartalommal, illetve a szervezetük jobban szabályozta a vércukorszintet a kontrollcsoporthoz képest.
A kutatók kifejezetten azt kérték a skandináv étrendet követő csoporttól, hogy ne fogyjanak – ha súlyveszteséget vesznek észre, egyszerűen egyenek többet, hogy meg lehessen állapítani, fogyás nélkül is jelentkeznek-e a pozitív eredmények.
A kutatók úgy gondolják, hogy az étrendben szereplő ételek maguk okozzák a pozitív hatásokat: a zsírfogyasztás például egészséges növényi és tengeri forrásokból ered, nem egészségtelenebb, elsősorban állati eredetű ételekből. Ahhoz azonban további kutatásokra lesz szükség, hogy meg lehessen állapítani, ezek a zsírok pontosan hogyan csökkentik a koleszterin- és vércukorszintet.
Még több életmód: