Erről ismerhetjük fel a krónikus pajzsmirigyproblémát

A betegség sajnos leginkább a nőket érinti, és sokszor igen alattomosan jelenik meg.

A krónikus pajzsmirigygyulladás egy autoimmun betegség, amely elsősorban a nőket érinti. Ilyenkor az immunrendszer a saját szervezetünket támadja meg, és ez a pajzsmirigy alulműködésében nyilvánul meg.

A tünetek először nem feltűnőek, elsősorban az emésztés lelassulása vagy éppen felgyorsulása, és a hangulat romlása figyelhető meg, ami ugye a változókornak is betudható, vagy akár a stressznek, illetve kimerültségnek is.

A betegség egy egyszerű vérvétel eredményei alapján kimutatható, de mivel a tünetek annyira nem specifikusak, kevesen gondolnak rá, hogy kivizsgáltassák magukat. Érdekes módon a betegség először a pajzsmirigy alulműködésével indul, de később éppen az ellenkező, a túlműködés okozza a már sokkal könnyebben felismerhető tüneteket. Ez úgy szokott megjelenni, hogy a beteg rohamosan elkezd fogyni, magas a pulzusa, nyugtalan, izzad, nehezen alszik, illetve izomgyengeségtől szenved. Nem ritkán a hajhullás is jelezheti a betegséget.

Azonban ez a túlműködés is csak átmeneti, egy idő múlva a pajzsmirigy úgymond feladja, és alulműködés figyelhető meg. Ennek a tünetei a következőek: gyors súlygyarapodás, fáradtság, kedvtelenség, depresszió, emésztési zavarok, száraz bőr, valamint koncentráció- és memóriazavarok.

Bár a betegség nem gyógyítható, de mesterségesen előállított pajzsmirigyhormonnal nagyon könnyen kezelhető. Ezt természetesen kizárólag receptre lehet kapni, hiszen ez a hormon azokra, akik nem betegek, kifejezetten veszélyes lehet. Ha azonban a felsorolt tünetek közül többet is észlelünk, gyanakodhatunk a pajzsmirigyünkre, és érdemes minél hamarabb felkeresni a háziorvosunkat.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

via

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...