Erre (is) figyelj, hogy elkerüld a csontritkulást!

A csontritkulás hazánkban is sokakat érő megbetegedés, a megfelelő életmóddal azonban sokat tehetünk megelőzése érdekében.

Október 20-a a csontritkulás világnapja. Ez a néma betegség hazánkban is sokakat érint, és bár a csontszövet lebontási folyamatai nem állíthatóak meg, sokat tehetünk annak érdekében, hogy minél egészségesebb csonttömeggel érjük el a felnőttkort. A megfelelő étrend mellett a rendszeres fizikai aktivitás is hozzájárul csontjaink egészségéhez, most azonban kiderült, hogy ez is csak bizonyos esetekben lehet igaz.

A Journal of Bone and Mineral Research tudományos folyóiratban megjelent tanulmány érdekes összefüggésre világított rá: ha túl kevés kalóriát viszel be a szervezetedbe úgy, hogy mellette sokat sportolsz, a csontjaid bánhatják a felelőtlenségedet. Az Észak-Karolinai Egyetem kutatói szerint ez némileg meglepő, ugyanis korábbi, állatokon végzett kutatások azt mutatták ki, hogy a rendszeres testmozgás megfelelő mennyiségű kalóriabevitellel, sőt, még túl sok evéssel is kifejezetten jót tesz a csontoknak.

Kevesen vannak tisztában azzal, hogy a csont nem egy passzív szövet, hanem folyamatosan változik felnőtt korban is.Nyilvánvaló módon gyerekkorban a csontnövekedés intenzívebb, mint a csontfogyatkozás, és ez kb. 25 éves korig így is marad - ekkro érjük el az ún. csúcscsonttömeget - azaz ekkor a legnagyobb a csontjaink tömege. Ezt követően 1-2 évtizedig az építő és lebontó folyamatok egyensúlya a jellemző, majd az egyensúly átbillen a lebontó folyamatok javára. Megfelelő életmóddal és étrenddel lehetőségünk van arra, hogy a csontritkulás folyamatát lassítsuk: fontos például a rendszeres testmozgás, a túl sok alkohol és a dohányzás mellőzése, valamint elegendő D-vitamin és kalcium bevitele.

Csontritkulás

Oszteoporózis, azaz hétköznapi nevén csontritkulás, csökkent csontkeménységgel jellemzett csontbetegség, mely csonttörésekre való fokozott hajlammal jár. Akkor jelentkezik, ha a csontfogyatkozás és csontgyengülés jóval gyorsabb, mint amennyi csont visszaépül a szervezetben. 2015-ös hazai adatok szerint az összes oszteoporózis 80%-a a posztmenopauzában lévő nőket érinti, Magyarországon az 55 év feletti nők 24%-a szenved csontritkulásban.

Az amerikai kutatók ezúttal a csontvelő zsírtartalmára fókuszáltak. A szakértők egyelőre még nem tudják pontosan, hogy mi a pontos szerepe ennek a zsírszövetnek, de a jelenleg elfogadott konszenzus az, hogy nem tesz túl jót sem az emberek, sem más emlősök csontjainak. Korábbi kutatások arra engedtek következtetni, hogy a csontvelőben található zsír mennyisége a csont egészségének egyik jelzője - minél kisebb ez a mennyiség, annál egészségesebb a csont.

A kutatást egyelőre állatokon végezték.Két csoportra osztották az egereket, az egyik csoport normál kalóriamennyiséget, a másik pedig 30 százalékkal kevesebb kalóriamennyiséget kapott. Utóbbi csapat vitamin- és ásványianyag-szükségletét étrendkiegészítőkkel oldották meg, hogy biztosan ne ez legyen az, ami miatt a csontjaikkal probléma adódik. Az állatokat ezután újra kettéosztották aktív és passzív csoportba, így összesen négyféle életmódot élő állatot tudtak megfigyelni: a passzív, normális kalórián élőt, az aktív és normális kalórián élőt, valamint ugyanebből a két csoportból a csökkentett kalóriamennyiségen tengődőt is.

Az eredmények azt mutatták, hogy bár a kevesebb kalóriát kapó állatok fogytak, a csontvelőjükben található zsír mennyisége megnőtt, és csontjaik minősége is romlott. Érdekes viszont, hogy azok az egerek, akik emellett még mozogtak is, a csontvelőjükben található zsír jelentős mennyiségétől megszabadultak, mégsem lettek a csontjaik egészségesebbek, mint a passzív társaiké.

Természetesen az állatkísérletek eredményeit nem szabad egy az egyben az emberi populációra vetíteni, de érdemes talán ezirányban tovább vizsgálódni. Fontos tudni, hogy a rendszeres testmozgás melletti alacsony kalóriatartalmú étrend - bár időszakosan fogyáshoz vezethet - többet árt, mint használ. Csökken a teljesítményünk, nem fejlődik az izomzatunk - és ezek szerint csontjaink egészségére is káros hatással lehet. Akármi is legyen a célunk (fogyás, izomtömegnövelés, egészségvédő sportolás), étrendünket mindig érdemes szakember segítségével összeállítani, hogy ne szenvedjünk semmiféle tápanyagban hiányt.

Ezeket olvastad már?

via

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...