A somlói galuskához hasonló hagyományos édességeket illene pontosan elkészíteni, viszont nekünk nincsen eredeti, originál receptünk hozzá, ahogyan a legtöbb vendéglátóhelynek se, és ez sajnos sokszor meg is látszik a végeredményen. Ez viszont lehetőséget ad nekünk arra, hogy egy kicsit a saját ízlésünkre formáljuk – most elkészítettük a saját verziónkat, és megmutatjuk nektek is. Ha érdekel titeket a somlói galuska eredete, lessétek meg a receptvideót, vagy olvassátok el ezt a cikkünket!
A soml(y)ói története
A somlói születésével kapcsolatban több teória él. Az egyik szerint egy Somló-hegy környéki cukrász feleségének születési helyéről kapta a nevét, de ez az átállítás azóta megdőlt. Egy másik elterjedt gondolat szerint a desszert kitalálója a Gundel egykori főpincére, Gollerits Károly volt, azonban ez a teória is hamisnak bizonyult, ugyanis a somlói galuska valódi szülőatyja és névadója Szőcs József Béla cukrász, aki tizenhárom éven át volt a Gundel főcukrásza. A névadó a Gödöllői-dombvidék peremén álló Somlyó-hegyről származik, akinek híres desszertjét évekkel később, a mester nyugdíjba vonulása után lánya vitte tovább.
A somlói akkoriban igazi különlegességnek számított, így hát a Rákóczi-túróssal együtt az 1958-as brüsszeli desszertkiállításon be is mutatták, ekkor tett szert még nagyobb népszerűségre. 7Na de hogyan is lett a neve végül somlói a somlyói helyett? Hát úgy, hogy a kiállításon egy helyesírásban kevésbé jártas kolléga lefelejtette az „y”-t, amikor feljegyezte a desszert nevét.
Miből áll a desszert?
Háromféle hagyományos piskótát készítünk hozzá. Egy diósat, egy kakaósat és egy sima vaníliás-citromosat.
A desszerthez készül rumos-narancsos cukorszirup, főzött vaníliakrém, rumba áztatott mazsola, szükséges továbbá némi darát dió, a tálaláshoz pedig langyos csokoládéöntet és tejszínhab.
Az összeállítás legfontosabb lépései
Egy mély tálba helyezzük a első piskótát, átitatjuk a szirup 1/3-ával, megkenjük a vaníliakrém felével, majd megszórjuk mazsolával és darált dióval. Ráhelyezzük a második piskótalapot, és ugyanúgy járunk el vele, mint az elsővel. A harmadik lapot meglocsoljuk a maradék sziruppal, és megkenjük langyos baracklekvárral. A tetejére kakaót szórunk, és jó időre száműzzük a hűtőszekrénybe. A desszertet tálkákba „gombócoljuk", csokoládéöntettel és tejszínhabbal tálaljuk, dióval és mazsolával pedig gazdagon megdíszítjük.
Az eredeti somlói galuska teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!
Fotók: Simon Gábor
Recept: Gerzsenyi Flóra
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több finomság Flórától itt: