Eredeti és gyönyörű mákos / diós pozsonyi kifliket sütöttünk

Bejgli helyett, bejgli mellett, bejgli után vagy előtt. Mindegy, mikor eszed, de karácsony táján tedd, és formázd őket töltelékük szerint...azt is eláruljuk, melyik-melyik! Flóra autentikus, márványos pozsonyi kifliket sütött.

A pozsonyi kifli (szlovákul Bratislavský rožok; németül Pressburger Kipfel) egy ívelt, omlós, édes sütemény mákkal vagy dióval töltve, tojással megkenve, fényesre sütve. Kb. 200 éve Pozsonyban kezdték el készíteni, és onnan terjedt el nálunk is, vagyis az akkori Osztrák-Magyar Monarchia területein. Nyakunkon a karácsony, ezzel a hiánypótló recepttel viszont méltó módon megkoronázhatjuk az idei évünket. A mákos és diós töltelék szaftos, a tészta omlós és aranybarna. Tökéletesen eltalált íz-, szín- és állagharmónia, ami a karácsonyt még meghittébe teszi. Szívből ajánljuk mindenkinek!

Eredeti pozsonyi kiflik, receptért katt a képre!

Tudtad?

Hagyományosan a karácsonyi időszakban fogyasztunk pozsonyi kiflit, amely nagyon hasonlít a bejglihez, amit ugyancsak leggyakrabban mákkal vagy dióval töltünk, de más formában és konzisztenciában.

Érdemes tudni, hogy a mákos kiflik ácskapocs, a diósak pedig patkó formát viselnek, így könnyen megkülönböztethetőek.

Hozzávalók a tésztához:

700 g finomliszt, 5 g instant élesztő, 90 g porcukor, 5 g só, 4 db tojássárgája (L-es méretű), 190 ml tej, 1 citromból nyert citromhéj, 300 g vaj, 3 db tojás (lekenéshez)

Eredeti pozsonyi kiflik, receptért katt a képre!

Hozzávalók a töltelékekhez:

230 ml tej, 400 g porcukor, 200 g mák (darált), 1 citromból nyert citromhéj, 1 csomag vaníliás cukor, 200 g dió (darált), 10 ml rumaroma (1 ek) 1 csipet fahéj

A kiflik elkészítése galériában – katt a képre!

A tésztához a száraz összetevőket egy keverőüstbe szitáljuk (liszt, só, porcukor), és összemorzsoljuk a szobahőmérsékletű vajjal.

A száraz élesztőt elkeverjük a tejjel és a többi nedves hozzávalóval (tojássárgája, citromhéj), és belekeverjük a lisztes-vajas morzsába. Kézzel vagy géppel jó alaposan kidagasztatjuk a tésztát.

Cipót formázunk belőle, és légmentesen lezárva, hűtőszekrényben pihentetjük másfél-két órát. Hidegen kelesztjük, ezzel visszatartva az élesztőgombák munkáját.

A kidermedt tésztát elosztjuk kb. 26-28, 50 grammos darabra, majd kis gombócokat formázunk belőlük.

A kiflik formázása:

A golyókat a munkalapon kissé kilapítjuk a tenyerünkkel, majd ovális alakúra nyújtjuk őket sodrófával, kb. 2 mm vastagra.

Hosszanti irányban teszünk rá a töltelékből (kb. 1 evőkanálnyit), a tésztalapok egyik felére mákos, a másik felére diós kerüljön.

Ezután feltekerjük, kifli alakúra formázzuk, és a vágási felülettel lefelé sütőpapíros tepsire, egymáshoz nem túl közel helyezzük. A mákos kifliket ácskapocs formára, a diósakat pedig patkó formájúra alakítsuk!

Ezután jön a lekenés, ami két körben fog történni:

Először az összes kiflit jól átkenjük felvert tojássárgájájával, majd 30 perc elteltével (ez alatt rászárad) megkenjük őket tojásfehérjével is, és újból 30-40 percet hagyjuk száradni. Fontos, hogy hideg helyen tároljuk, így gyorsabban dermed a tojás, és nem kel a tészta feleslegesen. Ennek a módszernek köszönhetően lesznek a kiflik szép márványosak sülés után.

A száradás alatt a sütőt melegítsük elő 180 fokra.

Süssük a kifliket 180 fokon 15 percig, a sütő közepe felett eggyel, hogy szépen barnuljak. Egyszerre egy tepsit süssünk. Félidőnél érdemes megfordítani őket, hogy egyenletesen piruljanak!

Eredeti pozsonyi kiflik, receptért katt a képre!

Töltelékek elkészítése:

A mákos töltelékhez a 130 ml tejet 200 g cukorral, egy csomag vaníliás cukorral és egy fél citrom héjával folyamatos keverés mellett felmelegítjük. Hozzáadjuk a darált mákot, és kevergetve addig melegítjük, míg jól besűrűsödik. Ezután hagyjuk teljesen kihűlni.

A diós töltelékhez a 100 ml tejet 200 g cukorral, egy csomag vaníliás cukorral, rumaromával, fahéjjal és egy fél citrom héjával folyamatos keverés mellett felmelegítjük. Hozzáadjuk a darált diót, és kevergetve addig melegítjük, míg besűrűsödik. Ezután hagyjuk teljesen kihűlni.

A pozsonyi kiflik receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Fotók és recept: Gerzsenyi Flóra


Még több recept Flórától:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...