Így süss selymes erdélyi zakuszkát – sütőben is sülhet füstösre

Az erdélyiek utánozhatatlan zöldséglekvárja minden pirítósnak jól áll. Ha valami, akkor a zakuszka mindenképpen megéri azt a fáradságot, amibe az elkészítése kerül, ez a füstös-selymes étel ugyanis önmagában és számos főételhez hozzáadva is az őszi-téli időszak legjobb kencéje lesz.

Csak egyszer kell igazi jó erdélyi zakuszkát enni ahhoz, hogy egy életre megszeresd ezt zöldségektől pirosló, különleges ízű zöldségkrémet. A zakuszkának számos fajtája van, hiszen az évszázadok során szinte minden balkáni országban kialakult a saját receptúra: az örményektől és a grúzoktól eredeztethető zöldséglekvár(!) Moldván keresztül jutott el Erdélybe, ma pedig már a magyarok körében is népszerű, hiszen nemcsak egy friss szelet kenyéren kiváló, de akár főételek ízét is különlegesebbé, gazdagabbá teszi.

Kattints a fotóra a zakuszka receptjéért! (recept és fotó: Hering András)

Miből lesz a csoda?

Ahány porta, annyi szokás, de a zakuszka alapvetően hagymából, paradicsomból, pritaminpaprikából és padlizsánból készül, kerülhet bele fehér bab, egyes esetekben pedig gombát is tartalmaz, ki hogy szereti.

A zakuszka parázson, hosszú ideig készül, ebből lesz aztán az ízes, gazdag zöldséglekvár, nem baj azonban, ha otthon füstölő, parázs és kerti grillező hiányában „csak” egy jó sütő áll a rendelkezésedre.

Amit már most érdemes tudni, hogy mindent külön-külön kell előkészítenünk és összesütnünk, darálás után pedig az egészet addig kell majd főzni, amíg össze nem érnek az ízek. Nem kis munka, türelmesnek kell lenni, de ha egyszer kipróbálod, onnantól kezdve sosem fogod tudni majd nélkülözni ezt az ízt!

Kattints a fotóra a zakuszka receptjéért! (recept és fotó: Hering András)

Amire szükséged lesz:

3 darab padlizsán, 3 közepes fej vöröshagyma, 3 darab pritaminpaprika, 3 közepes darab paradicsom (vagy 2 doboz darabolt paradicsom), 3 gerezd fokhagyma, 1 doboz konzerv bab (aprószemű fehérbab), 1 dl napraforgó olaj, 1 db babérlevél, 1 csipet lestyán (opcionális), só és fekete bors ízlés szerint

A padlizsánt és a pritaminpaprikát megmossuk. A padlizsánt hosszában kettévágjuk, majd a húsát finoman kockásra karcoljuk (vagy csak egyszerűen megböködjük villával). A paprikát csumázzuk és magozzuk ki, majd szintén böködjük át egy villával, és a bordái mentén vágjuk hosszában három részre.

Egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd helyezzük rá a paprikákat héjával felfelé, a padlizsánokat pedig félbevágott és beirdalt felükkel felfelé, kenjük be vékonyan olívaolajjal. A sütőnket állítsuk grillfokozatra vagy felső sütésre, melegítsük 200 fokra, majd addig süssük őket, amíg a bőrük ráncosodni és enyhén feketedni kezd, a húsuk pedig teljesen puhára sül. Azért jobb, ha a grillfunkciót választjuk, mert az eredeti, erdélyi receptúra szerint faszénen sülnek a zöldségek, így ha nincs lehetőségünk erre, enyhén feketére grillezve lesz füstös íze, zamata a zakuszkának.

Amíg pirul a paprika és a padlizsán, tisztítsuk meg a vöröshagymát és a fokhagymát, aprítsuk finomra, vagy daráljuk le, majd kevés olajon dinszteljük üvegesre. Ha nem babkonzervet használunk, az aprószemű fehér babot főzzük meg sós vízben.

Kattints a fotóra a zakuszka receptjéért! (recept és fotó: Hering András)

Amikor már enyhén feketére grilleztük a paprikát, és a padlizsán is szép sötét, vegyük ki a sütőből, majd lefedve hagyjuk őket hűlni. Ezután könnyedén húzzuk le a bőrüket, vagy egy evőkanállal kaparjuk ki a húsukat a héjukból. Daraboljuk vagy szedjük rostjaira őket, vagy egy mély tálban botmixerrel pépesítsük a sült zöldségeket.

Az üvegesre dinsztelt hagymára mehet a darált vagy mozsárban összetört fokhagyma, a sült padlizsán és a paprika, öntsük bele a maradék olajat és az apróbbra darabolt paradicsomot is. Sózzuk, borsozzuk, tegyük bele a babérlevelet, lestyánt, majd 20 percig lassan főzzük, amíg kissé besűrűsödik, homogén állagú lesz.

Ha igazán tökéletes ízélményre vágyunk, ezután még tegyük be bő 1 órára 150 fokra melegített sütőbe is, hogy lassan összesülve még intenzívebb ízeket kapjunk. Utolsó lépésként adjuk hozzá a lecsepegtetett babot is, nagyon finoman keverjük össze, hogy ne törjük össze a babszemeket, majd további tíz-tizenöt percig főzzük vagy süssük össze sütőben.

Ezután porciózzuk befőttesüvegekbe, majd fogyasszuk kenyérre kenve.

Kattints a fotóra a zakuszka receptjéért! (recept és fotó: Hering András)

Recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept főszerkesztőnktől, Hering Andrástól:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...